Na otázku: "Co vidíš?" odpoví lidé, že koně. Já ale odpovím: "Celý svůj život!"

Pododermatitis

19. prosince 2009 v 11:53 |  Nemoci
Pododermatitis

- Pod tímto záhadným a složitým slovem se skrývá podle českého překladu zánět kopytní škáry.U koní je to poměrně častý zdravotní problém spojený hlavně s otlakem kopyta. Je bolestivý a koník při něm kulhá.

Příčiny
Otlak vznikne nejčastěji tak, že kůň skočí na kámen nebo na nějaký ostrý předmět. Někdy se také stává, že šlápne na kamínek, který by žádný otlak nezpůsobil, ale kamínek se mu tam zasekne ve střelkové rýze a ne a ne vypadnout - takže s ním kůň jde delší dobu a otlak je na světě. Dalším důvodem k otlaku je nekvalitní kopyto nebo jeho špatná úprava. Chodidlo koně musí být přiměřeně silné, protože tenké chodidlo je velmi citlivé a tím pádem náchylné k otlakům. Pokud se koníkovi sundají podkovy, aby si od nich odpočinul, musí se mu dát dostatek času a volného pohybu, aby se kopyta změně přizpůsobila. Jestli máš bosého koně, musíš mu tedy přizpůsobit zátěž (neběhat po kamíncích apod.) a kopyta musí být správně upravená a vyvážená. Ale i když koně koveš, neznamená to, že se tě pododermatitis netýká.

Léčba
Nejdřív se musíš snažit zjistit příčinu ( vyjížďky po kamenitých cestách, špatná podkova...), problém zkonzultovat s veterinářem a začít zánět léčit. Jestli způsobilo otlak přílišné vystrouhání kopyta, bude to trvat trochu déle, dokud kopyto nedoroste. V první fázi je potřeba nechat koníkovi klid nejlépe v měkkém výběhu, kopyta chladit a na koni samozřejmě nejezdit. Přibližně po týdnu ho můžeš zkusit začít pomalu vodit, ale vyhýbej se kamenitým cestám. Někdy pomáhá, když koníkovi obuješ boty, které se už na našem trhu prodávají. Pokud je kůň bez dalších problémů, můžeš začít postupně zase jezdit.
 

5 lidí ohodnotilo tento článek.

Komentáře

1 tarisek tarisek | Web | 17. března 2010 v 15:06 | Reagovat

Tak tahle nemoc vím co je, ale jen přeloženě do češtiny... xD jukněte na my bloggg

2 Pavča Pavča | E-mail | 27. března 2010 v 11:43 | Reagovat

Chudáci koně!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama