Na otázku: "Co vidíš?" odpoví lidé, že koně. Já ale odpovím: "Celý svůj život!"

Listopad 2010

Čeho se koně polekají?

17. listopadu 2010 v 12:47 | Konici-123 |  Informace o Koních
Čeho se koně bojí?
Koně mají bystřejší smysly než lidé, a jsou proto často velmi citliví. Koně a poníci se velmi snadno polekají. Reagují na věci, které vůbec nejsou nebezpečné a kterých si ani nevšimneme. Proto je dobré tohle vědět.

- Třeba například pokud máte na uzdečce nějaké ozdoby které dělají rámus tak se kůň snadno vyděsí pokud nic takového ještě neslyšel.

- Kůň se může polekat i když ho třeba odvádíš na pastvu, dej si velký pozor na to jak držíš vodítko a radši si ho chytni co nejblíže k hlavě aby se ti v rukou nevzepřelo 400 kilo živé váhy.


- Také když ti zazvoní mobil se může mladý a nezkušený kůň leknout proto se toho raději vyvaruj a vypni si ho.

- Pokud máš žízeň tak radši vydrž až nebudeš v přítomnosti koní. Pokud máš plastovou lahev tak si dej pozor protože někdy vydávají syčivé zvuky při otvírání a nebo když piješ tak se ti lahev pomačká a dělá praskavé zvuky.

- Pokud máš na sobě něco co se třepotá měla by jsi dát pozor protože nezkušený kůň se možná může leknout.

Je to tak zábavné?

17. listopadu 2010 v 12:29 | Konici-123 |  Kůň a jeho řeč
Je to tak zábavné?
Vypadá takhle koňský úsměv? Mnoho lidí si může myslet, že ano, ale ve skutečnosti klisna "flémuje". Zvedne horní pysk a natahuje hlavu, což jí umožní efektivněji použít Jacobsonův orgán. Používá se k tomu aby šlo koním lépe prozkoumávat neobvyklé pachy.

Víte že?
Agresivitu koně může způsobovat mnoho různých faktorů včetně bolesti, strachu, obrany vlastní osobní zóny, hraní nebo potravy. Pokud chcete problém řešit, musíte nejdříve určit hlavní příčinu.

Pokud se na vás kůň začíná příliš tlačit, pokuste se zaujmout útočný postoj. Zdůrazněte svou velikost narovnáním ramen, rozpřáhněte paže daleko do stran a upřeně se na koně dívejte. Většina koní se radějin stáhne Zpět. 

Koně se vám povede lépe chytit, když se bude na vaši návštěvu na pastvině těšit. Jakmile z a koněm přijdete, nabídněte mu pohlazení nebo podrbání, a pak ho opusťte. Pokud si kůň spojí váš příchod spíše s potěšením než s prací, přijde k vám, jakmile vstoupíte na pastvinu.

Pohlednice

17. listopadu 2010 v 12:15 | Konici-123 |  Pony club
Na těchto stránkách http://www.ponyclub.cz/pohlednice/category2505.html lze poslat někomu pohlednici. Tedy spíše e-mail. Můžete si tam vybrat ze spoustu krásných obrázků koní, některých živých některých neživých:-) Třeba tahle se mi líbí jaké tam má pozadí je na ní maskot pony clubu koník Willy
epostcard
Nebo třeba ještě tenhle zimní koník
epostcard
No prostě si můžete vybírat tak se mrkněte:-) Kdo chodí do pony clubu tak to určitě zná

Návštěvnost za minulý týden 8.11. - 14.11. 2010

17. listopadu 2010 v 12:09 | Konici-123 |  Návštěvnost blogu!
Návštěvnost za minulý týden 8.11. - 14.11. 2010
Pondeli: 3
Utery: 1
Streda: 3
Ctvrtek: 3
Patek: 6
Sobota: 11
Nedele: 7

Celkem: 34
To je hodně málo:-(

Fellský pony

17. listopadu 2010 v 12:07 | Konici-123 |  Plemena
Fellský pony

Původ: Severní Anglie (Velká Británie).
Výška: 122 - 140 cm.
Povaha: Inteligentní, ochotný a spolehlivý.
Využití:  Ježdění a zápřah.
Zbarvení: Nejčastěji vraníci, vyskytují se však
                   i hnědáci a zřídka dokonce bělouši.
fellsky-pony_3.jpg (250×289)

Obraty

13. listopadu 2010 v 15:09 | Konici-123 |  Informace o Koních
Obraty
Při příchodu na jízdárnu musíme koníka uvolnit a mírně opohybovat, aby nebyl ztuhlý a aby se mu plynule prohřálo svalstvo. V další jízdárenské práci používáme většinou řadu obratů, kruhů, vlnovek a oblouků. K tomu je důležité vědět, že musíme jinak pracovat s mladým koníkem a jinak se zkušeným profesionálem. S mladým koněm se zaměříme na to, aby se naučil chodit na rovných čarách, později na velkých kruzích, a měnit směr budeme pomocí diagonál. Malé kruhy a vlnovky ještě nebudeme požadovat. Naproti tomu starší kůň, který už je jezdecky správně osvalený, je v rovnováze, jde pravidelně, uvolněně a na přilnutí, je schopný zvládnout i malé kruhy, vlnovky, osmičky, obloukem změnit směr, pohyb klusem, případně i cvalem apod. Důležité je, aby šli stále ve stejném rytmu a neztratili uvolnění.

Hříbata

13. listopadu 2010 v 15:00 | Konici-123
Otázky
1. Od kdy se začínají čistit hříbata?
Hříbata se mohou čistit už od narození, zacházej s nimi ale opatrně a nečisti moc silně.

2. Od kdy je začínáme vodit a navykat na ohlávku?
I s ohlávkou se dá začít pár dní po narození. Vše se musí pojmout spíše jako hra, vodit jen chvíli a pak zase pustit.

3. Musí se jim ve výběhu sundávat ohlávka?
Nemusí, ale nejvíce úrazů vzniká právě kvůli ohlávce, za kterou se hříbě někde zachytí nebo do ní strčí nohu. Spíše sundávat.

4. Když mají hříbata box hned vedle mámy můžeme je odstavit už ve čtvrtém měsíci?
Můžeme, ale proč bychom mu to dělali? I v šesti měsících je někdy brzy, tak proč mu brát tolik dětství s matkou? Jediným důvodem by mohly být zdravotní problémy dotyčné klisny.

Návštěvnost za minulý týden 1.11. - 7.11. 2010

8. listopadu 2010 v 18:07 | Konici-123 |  Návštěvnost blogu!
Návštěvnost za minulý týden 1.11. - 7.11. 2010
Pondeli: 1
Utery: 7
Streda: 6
Ctvrtek: 6
Patek: 5
Sobota: 5
Nedele: 8

Celkem: 38

*♥Legenda Pegas♥*

7. listopadu 2010 v 18:58 | Konici-123 |  Informace o Koních
Pegas
Je mnoho legend které vypráví o okřídleném koni Pegasovi, tady je jedna z nich. Pegas měl matku medúzu a poté to jí Perseus sťal hlavu vyskočil z jejího těla okřídlený kůň Pegas. Prý uměl létat rychle jako vítr. Jednou Pegas pomohl Bellerofontovi v jeho boji s Chimérou a Amazonkami.  Když však chtěl Bellerofontés vzlétnout na Pegasovi na Olymp nejvyšší bůh Zeus se rozhněval za takovou opovážlivost. Stihnul Pegase náhlou zuřivostí, Bellerofón se na něm neudržel a pádem na zem ztratil rozum. Podle mýtického příběhu byl Pegas proměněn v jedno ze souhvězdí. Pegas je symbolem básníků.

Střečkovitost koní

7. listopadu 2010 v 18:02 | Konici-123 |  Nemoci
Střečkovitost koní 
Někdy poletují po pastvinách hrozně otravné chlupaté mouchy, které se jmenují střečci. Jsou to parazité. Konkrétněji jde o hmyz, jehož larvy parazitují v těle býložravých zvířat, kde vlastně v teple a bezpečí přečkávají zimu. Zaměřují se na jednoho hostitele(oběť), ve kterém se můžou úspěšně vyvíjet. Dospělí jedinci brzo hynou. Podle toho, kde v těle přežívají se střečci rozdělují na:

1.Nosní-parazitující především v nosních, vedlejších a lebečních dutinách ovcí, koz, muflonů a jelenovitých, u koní nemají žádný význam.

2.Podkožní-parazitují hlavně pod kůží nebo v páteřním kanálu skotu a jelenovitých, některé druhy můžou dočasně parazitovat i na koních

3.Žaludeční-parazitující v trávicím traktu koňovitých.
V České republice není v dnešní době moc častý výskyt typických koňských žaludečních střečků, ale zato se u našich koní zvýšil výskyt podkožních střečků typických spíše pro jelenovité.

Podkožní střečci
Oplozené samičky nalétávají v období od květná do srpna za teplých dnů na pasoucí se zvířata, na která kladou vajíčka. Z nich se během 3-5 dnů líhnou larvy, které pomocí ústních háčků a enzymů pronikají pod kůži. Larvy postupně migrují podkožním k páteři. Koncem zimy a začátkem jara larvy v podkožní dozrávají a vytvářejí tzv. střečkové boule, což jsou vazivové uzly s dýchacím otvorem. V těch se larvy střečka skotu dvakrát svlékají a dosahují konečné velikosti až 30mm. Poté během března a dubna pomocí enzymů narušují kůži, opouštějí hostitele a vypadávají na zem, kde se zakuklí. Srnčí střeček parazitující na koních neproniká do vnitřních orgánů hostitele jako podkožní střečci skotu napadení koně mají na zádech typické boule s otvory. Larvy se v nich vyvíjejí různě dlouho, nakonec však hynou, protože pro ně kůň není vhodný hostitel. Většinou je nutné uhynulé larvy z boulí vymáčknout. Boule pak postupně mizí a otvory se během 2-3 týdnů zahojí. Většina boulí koně neohrožuje na zdraví pokud se mu z nich nevytvoří absces. Po dobu hojení musíme dodržovat hygienu a na koni nejezdit.
Vývojový cyklus podkožních střečků u koně.
1 - kukla, z níž se vylíhne 2 - dospělý střeček; 3 - samička klade vajíčka ve shlucích do srsti na spodní části těla hostitele; 4 - z vajíček se líhnou larvičky 1. stádia, které se aktivně zavrtají pod kůži a migrují do oblasti hřbetu; 5 - v podkoží hřbetu se larvy dále vyvíjejí a vytvářejí charakteristické uzly s dýchacími otvory; u koní však již nedozrají a hynou.

Žaludeční střečci 
Parazitují u koňovitých. Dospělci jsou zavalité ochlupené mouchy, barvou a tvarem  připomínají čmeláky. Žijí jen po dobu páření a kladení vajíček a nepřijímají potravu. Jsou aktivní během teplého počasí přes léto, ale můžou létat až do prvních mrazů. Přilepí většinou nažloutlá vajíčka na srst hostitele, umístění záleží na druhu střečka. Když kůň vajíčka slízne, vylíhnou se z nich larvy, které se v ústní dutině svlékají a asi tři týdny se vyvíjejí, pak se usazují v různých částech trávicího traktu. Zde se přichytí háčky a jinými příchytnými orgány, kterými poškozují sliznici. Asi za sedm měsíců dozrají a odcházejí trusem ven. Ve vnějším prostředí se zakuklí. Za několik týdnů z kukel vylétnou dospělci, kteří se hned páří a nalétávají na hostitele. Koňský střeček postihuje většinou mladé koně chované na pastvě. Koníci hubnou, můžou mít kolikové bolesti, někdy i  anémii, zrychlenou srdeční činnost a slabý pulz...

 Vývojový cyklus Gasterophilus intestinalis, který trvá jeden rok. 1 - dospělá oplozená samička nalétává na koně; 2 - na srst hrudních končetin naklade vajíčka; 3 - kůň vajíčka slízne; 4 - v prostředí jeho dutiny ústní se vylíhnou larvičky, které se zavrtají do měkkých tkání a dvakrát se svlékají; 5 - larvy se po polknutí dostávají na specifická místa trávicího traktu, 6 - kde přečkají zimu (zde žaludek) a dozrají; 7 - po dozrání se uvolní a trusem odcházejí ven; 8 - na zemi se zakuklí; 9 - z kukly vylétne dospělá moucha, která se hned páří a oplozená samička opět vyhledává hostitele. 
Jak koně ochránit?
1. Zajistíme koním stín nebo je nenecháváme na pastvinách přes poledne(samičky střečků kladou vajíčka během slunných a teplých dnů). 2. Když vidíme na koních vajíčka, tak je omyjeme. 3.Pravidelně odčervujeme koně přípravky, které hubí larvy střečků( po poradě s veterinářem), všechny koně odčervujeme najednou, používáme repelenty a "protimuší" koňské deky.

Tkalcování

7. listopadu 2010 v 17:07 | Konici-123 |  Zlozvyky
Tkalcování
Kůň kývá hlavou z jedné strany na druhou, což rozhodně neprospívá jeho nohám a svalům. Tkalcování je projevem zoufalství koně, je osamělý a cítí se v pasti. Pomáhá když koně pustíš do společnosti jiných. Tento zlozvyk se hodně špatně odnaučuje.


Belgický Chladnokrevník

7. listopadu 2010 v 16:56 | Konici-123 |  Plemena
Belgický chladnokrevník
- Považuje se za potomka západního lesního koně, známý je už od antiky. 
- Ve středověku zažil rozkvět jako rytířský a válečný kůň a ovlivnil mnoho evropských chladnokrevných plemen.
- Moderní belgický Chladnokrevník byl vyšlechtěn až v 19. století.
- Do Čech se dováželi už od 19. století, běžně se tu chovali a významně se podíleli na zušlechtění českého chladnokrevníka. 
- Jsou těžcí pracovní koně, jsou velmi klidní, spolehliví, pracovití a učenliví. 
- Nejčastěji to jsou hnědáci a ryzáci. 
- V kohoutku měří 158-170.

Za Bleskovku a SB

6. listopadu 2010 v 10:54 | Konici-123 |  Diplomky♥


Tohle je za bleskovku♥
A za SB♥

Velšský horský pony sekce A

2. listopadu 2010 v 19:43 | Konici-123

Velšský horský pony sekce A

Původ:
Velšští poníci jsou pevně spojeni se zemí svého původu, s Walesem. Po staletí se chovali v horách a vysočinách. Za svůj jedinečný charakter a vytříbený pohyb vděčí neschůdnému terénu a nepříznivému podnebí své vlasti. Jejich konstituce a neobyčejně úsporné využívání potravy souvisejí se spásáním tvrdých třtinovitých travin a mechů, které představují jejich základní potravní zdroj. Velšští poníci jsou dnes tak populární, že se ve velkém počtu chovají po celém světě. Ve své domovině zůstávají jedinečnou součástí života na venkově. 
V plemenné knize velšských poníků a kobů mu náleží sekce A, a protože jeho výšková hranice je 122 cm, je nejmenší ze všech čtyř velšských plemen. Tvoří základnu pro další tři typy a je odvozován od původních předhistorických britských poníků. Předky tohoto inteligentního poníka byli keltští koně, které údajně už Římané zlepšili orientální krví. Tvrdí se, že Caesar založil hřebčín u jezera Bala ve Walesu.

Stavba těla:
Hlava má štičí profil, velké výrazné oči a malé zahrocené uši. Pěkně utvářený krk je správně nasazen na pleci s šikmou lopatkou, hřbet je krátký a žebra dobře klenutá. Hrudník je hluboký a poskytuje dostatek místa mohutným plicím a srdci, které je v poměru s malou postavou ponyho velké. Záď je delší a jemná, ocas vysoko nasazený, nohy suché a pevné, holeně krátké a kopyta malá, kulatá, s tmavou, tvrdou rohovinou. Všechny chody jsou volné a bezvadné.

Charakteristické rysy:

Současný velšký horský pony má nevšední vzhled a mimořádně energickou akci, je inteligentní a vyniká vrozenou tvrdou konstitucí, odkazem po předcích, jejíž charakter vytvářelo drsné prostředí. Horský pony je nejúhlednější ze všech. Nesmí měřit víc než 122 cm a nesmí být strakatý. Nejčastější jsou bělouši, hnědáci nebo ryzáci. Co se týče chodů, exteriéru a tvrdosti konstituce, je velšský horský pony produktem prostředí, ve kterém odedávna žil. Těžký terén, nedostatek potravy a drsné klimatické podmínky způsobily že pony má vysoce účinnou konverzi živin - je schopen přežít na minimálních krmných dávkách.

Temperament:
Koník je velmi inteligentní, ohnivý, ale ovladatelný, odolný a odvážný.

Jak je vysoký?

Nesmí měřit víc než 122 cm.

K čemu se využívá?
Je to skvělý jezdecký pony, ale vyniká i v zápřeži. Vyváží se do celého světa a představuje jeden z nejlepších základů pro další chov koní, protože má neocenitelnou kvalitu kostí, pevnou tělesnou stavbu a neotřesitelné zdraví.

Odkud pochází?
Z Walesu, Velká Británie.

Návštěvnost za minulý týden 25.10. - 31.10. 2010

2. listopadu 2010 v 19:40 | Konici-123 |  Návštěvnost blogu!
Návštěvnost za minulý týden 25.10. - 31.10. 2010
Pondeli: 13
Utery: 10
Streda: 9
Ctvrtek: 8
Patek: 7
Sobota: 7
Nedele: 5

Celkem: 59

Barrel racing

2. listopadu 2010 v 19:39 | Konici-123 |  Disciplíny
Barrel racing

Pokud máš ráda rychlostní westernové disciplíny, přihlaš se do
pole bading(slalom)A nebo do barrelu racing(barrelového závodu),
o kterém se teď budeme bavit. V tomto sportu závodí koně pestrých a křížených plemen, ale nejčastější jsou quateři. Nebo quateři + Angličtí plnokrevníci. Rychlost(Ang.pln.)Mrštnost(Quater).Důležité je ale jeho
talent a ochota k práci.
Koník musí být atletický, inteligentní, spolehlivý a ochotný.
Jezdec musí mít přesně ,,vyladěné" jezdecké schopnosti, aby dokázal koně i ve velké rychlosti ovládat.

BARREL RACING

Soutěž barrel racing začaly v Texasu v USA.V roce 1948 byla založena
Profesionální dámská rodeová asociace(Women´s Professional Rodeo
Associaton - WPRA)ale pak jsou ještě další roky atd. Barrel racingu se jezdí kolem barelů neboli sudů.
Barrel je oblíbenou dámskou westernovou disciplínou barrel.jpg (400×323)
Ale jezdí i muži
     BarrelBoy.jpg (200×243)


A tady je plánek celého závodu- jezdec/kyně jede k barrelu v pravo, otočí se a jede k barrelu na levo, tam se otočí a jede k nejdále umístěnému barrelu
tam se otočí a tryskem(kolem barrelů se jezdí cvalem) projede cílovou čarou.
BarrelPattern.gif (300×358)
Cílem tohoto závodu je neporazit žádný barrel a projet cílem co nejrychleji!
Za každý schozený barrel se počítá 5 trestných bodů. Za dotek nebo kopnutí do barrelu (pokud barrel nespadne) se žádné trestné body nepočítají.
Vítězný čas se bohybuje okolo 12 až 19 sekund.
Jezdkyně se svým koněm se snaží udělat ,,pocket" znamená to tedy že se jezdkyně a kůň snaží být co neblíže u barrelu aby si zkrátili cestu a měly co nejrychlejší čas.
Pocket
BarrelRacing-RockyBarrel.jpg (360×327)
Po otočce kolem posledního barrelu následuje trysk do cíle  
Barrel-Racer-0001.jpg (750×492)
5 Trestných bodů - schozený barrel  
7607977-md.jpg (680×453)
Jezdkyně se snaží sedět co nejhlouběji v sedle a drží se hrušky, aby při prudkých otočkách někam nezahučela...:D
Barrelová sedla jsou stavěná tak, aby pomáhala jezdci udržova hluboký a jistý sed.
Barrelová sedla jsou nejlehčími westernovými sedly, aby se kůň mohl rychle s lehkým ,,nákladem"
na zádech pohybovat.
WRIGHT_TOM_KENA 020.jpg (230×288)
Barrel racing
me_barrel_racing_07.jpg (1650×1275)