Na otázku: "Co vidíš?" odpoví lidé, že koně. Já ale odpovím: "Celý svůj život!"

Leden 2012

3.Díl péče o koně

24. ledna 2012 v 14:16 | Konici-123 |  Seriál péče o koně

Péče o koně 3. Díl

Obecně o hřebelcování

Tak a máme tu třetí díl, doufám, že už jste natěšení!
Pojďme se společně podívat proč je to hřebelcování
tak důležité!Jak začít? No takže, hřebelcování je důležité i když nechcete nikam jet. Nejen kvůli čistotě ale hlavně kvůli zdraví. Koně ustájení v boxech potřebují pravidelnou péči. Je také velmi důležité koukat pokud kůň nemá nějaký otlak, odřeninu a podobně, na tyto místa se musí dávat velký pozor! Když koníka hřebelcujeme zároveň mu tím prokrvujeme a masírujeme celé tělo. Koně kteří jsou na pastvě celodenně se hřebelcovat nemusí protože si veškerou péči opatří samy-pozor platí pouze pokud na pastvině je i jiný kůň. Navzájem si pomáhají od nečistoty a tak. Ovšem je dobré alespoň koně zkontrolovat jestli není někde odřený...

Sedlání
1. Krok- Koníka si uvážeme.
2. Krok- Vezmeme sedlo i s podstedlovou dečkou. Třmeny by měly být nahoře a podbřišník na jedné straně zapnutý a přehozený přes sedlo.
Obrazek


3. Krok- Stoupneme si nalevo ke koni a zvedneme sedlo i s podsedlovkou na kohoutek a posuneme do správné pozice. Poprvé bude nejlepší když vám s tím někdo pomůže(zkušený člověk), když budete sedlat samy časem si potom zvyknete kam sedlo položit.
4. Krok- Obejděte koně z obou stran a zkontrolujte zda sedlo nebo dečka někde není shrnuté, špatně posunuté apod.
5. Krok- Vezměte podbřišník a provlékněte ho koni pod břichem a z levé strany zapněte. Záleží na kolik dírek je váš kůň zvyklý ale nejprve zapneme sedlo jen zlehka. Většina koní má tendenci se nafukovat. Mezi sedlo a podbřišník by měla jít pohodlně zasunout dlaň.
Obrazek6. Krok- Zkontrolujeme zda kůň nemá někde skřípnutou kůži.
7. Krok- Po nauždění, těsně před jízdou podbřišník dopněte.
ObrazekPříště se koukneme na uzdečku;-) Přeji ať se všem začátečníkům zdaří koně osedlat:-)
Projistotu tady vám přidávám ještě video: http://www.stream.cz/video_world/Fgu1VBYC0Sg

Drezurní obdélník

21. ledna 2012 v 23:32 | Konici-123 |  Testy

Jaké jsou rozměry klasického drezurního obdélníku?

Jistě mnoho z vás uchvátila drezura a tak tuto jednoduchou otázku zodpoví. Jak si s ní ale poradí ostatní. Mě drezura oslovila teprve nedávno a od té doby se zabývám zjišťováním informací. A jak jste na tom se znalostmi vy?
Otestuj se! Správná odpověď je pouze jedna!

Na co se můžete těšit...

21. ledna 2012 v 23:25 | Konici-123 |  Diskuze

Tak co máme dále...

Jistě jste si povšimnuly dalšího dílu péče o koně. Nyní bych vám chtěla alespoň trochu říci kam se v tomto seriále bude dále ubírat cesta a jaká témata mám nachystaná. Takže bude to příště sedlání, dále zásady zacházení s koněm, psychické vlastnosti(dorozumívání) abychom poznaly kdy je kůň nemocný a kdy se zlobí, krmení, jízda(kudy jet na koni abychom mu neublížily) atd. můžete také navrhnout témata které byste chtěli abych sem dala. Vsadím se že mi brzy dojdou nápadyMrkající

2.Díl péče o koně

21. ledna 2012 v 23:17 | Konici-123 |  Seriál péče o koně

Péče o koně 2. Díl

Ahoj, tak po extra dlouhé době je tu druhý díl.
Nejspíš nevyužijeme všechny nachystané pomůcky ale pojďme se už konečně podívat,
jak se to dělá!
1. Krok- Koníka si přivážeme a dáme mu do žlabu nějaké seno aby se na chvíli zabavil
2. Krok- Nejprve si vezmeme hřbílko a krouživými pohyby tzv. od hlavy až k patě z koně odstraníme zaschlé bláto. Nečistíme hlavu ale ani nohy.
3. Krok- Vezmeme si jemný kartáč a táhlými pohyby vyčitíme velmi opatrně hlavu(pozor na oči!), nohy a dočistíme celé tělo abychom zbavily koníka přebytečných chlupů a prachu.
4. Krok- Dále si vezmeme rýžový kartáč s tvrdými chlupy a očistíme z nohou velmi opatrně případně nějaké bláto které nejde odstranit. Potom si vezmeme do parády hřívu a od zhora dolů pořádně pročešeme. Pokud bychom hřívu opomíjely časem by se tam mohly udělat žmolky a to není nic příjemného! Pak se postavíme k zadku koně na levou či pravou stranu směrem zády k hlavě a chytneme ocas a přejedeme kartáčem. Tento tah několikrát zopakujeme. NIKDY SI NESTOUPÁME ZEZADU ZA ZADEK KONĚ!! MOHL BY NÁS KOPNOUT!
5. Krok- Čas na kopytní háček. Postavíme se zády k hlavě koně a začínáme předníma nohama. Sjedeme od shora nohy až dolů a uchopíme kopyto, pokud nám koník nohu dát nechce zkusíme zamlaskat a znovu se snažit vzít kopyto do ruky. Když ho máme tak vyčistíme celé kopyto od špíny. Takhle pokračujeme se všema nohama.
Slovně se to špatně vysvětluje, tady máte video: http://www.stream.cz/uservideo/458986-cisteni-kopyt
6. Krok- Vezmeme si houbu a namočíme jí. Opatrně umyjeme koně okolo očí a nozder. Dáváme pozor abychom koníka neporanily jinak bychom se příště mohli s koněm prát abychom mu vůbec mohli omýt trochu oči.
7. Krok- Tímto je naše hřebelcování ukonce a můžeme koníka osedlat.
V příštím díle se podíváme na hřebelcování obecně a pokročíme dále: Jak osedlat koně abychom ho neotlačily případně mu neznechutily další sedlání.:-)

Krmivo

21. ledna 2012 v 22:47 | Konici-123 |  Informace o Koních

Krmivo

Máme několik druhů krmení pro koně a my si je pokusíme přiblížit:

Objemová
Patří sem seno protože nahrazuje normální stravu koně je to usušená tráva...
Co sem patří: Seté seno, silážní seno, luční seno, řezanka

Koncentráty
Energeticky bohatá krmiva, užívejte s rozvahou!!! Hrozí schvácení kopyt!!! Používají se jen na koně kteří celý den pracují aby se jim dodalo energie.
Co sem patří: Oves, Ječmen, Kukuřice, Otruby, Lněné semínko, Cukrová řepa, Melasa


Složená krmiva
Koncentráty, které se dodávají po kostkách nebo hrubé směsi, jsou známy jako složené krmiva.
Co sem patří: Granule, Hrubá směs

Krmné doplňky
Používají se protože ve stravě koně nejsou některé potřebné minerály nebo tak...
Co sem patří: Vitamíny, minerály, líz

Stěrka na vodu

21. ledna 2012 v 22:32 | Konici-123 |  Jezdecké potřeby

Stěrka na vodu

Odstraňuje přebytečnou vodu, která se na koni nahromadí během sprchování. Lze použít i na pot.
Stěrka potu koní plastová

Vyhazování, vzpínání

21. ledna 2012 v 22:25 | Konici-123 |  Zlozvyky

Vyhazování, vzpínání

Někteří lidé učí koně jakožto cirkusový kousek se vzpínat. Je důležité aby se tento cvik sestal zlozvykem. Mohlo by se to pak nehezky vymstít když se třeba na vyjížďce pokusí vás shodit, proto je dobré tyto kousky koně raději vůbec neučit. Pokud opravdu chcete koně tohle naučit měl by to dělat nějaký zkušený jezdec. Obecně jsou tyto projevy charakteristické pro to, že koně něco třeba tlačí na výstroji nebo tak. Kůň může ale také vyhazovat z přebytku energie nebo radosti. Někteří koně si třeba na parkurových závodech rádi vyhodí.Usmívající se

Juventus

15. ledna 2012 v 13:47 | konici-123 |  Fotky slavných koní

Juventus(Juvík)