Na otázku: "Co vidíš?" odpoví lidé, že koně. Já ale odpovím: "Celý svůj život!"

Duben 2012

Hobby závody

9. dubna 2012 v 19:58 | konici-123 |  Zajímavosti

Hobby závody Obořice u Nasavrk

Ahoj, kdo by se nechtěl setkat alespoň na chvilku s těmi úžasnými zvířaty - koňmi? Pokud byste měli cestu kolem tak se určitě stavte. Ekofarma Obořice pořádá už 2. ročník hobby závodů. Uvidíte zde různé westernové disciplíny jako například pole banding, barel race apod. Kdo by se chtěl dozvědět více klikněte sem: http://ekofarma-oborice.webnode.cz/
Mrkající

Návštěvnost za minulý týden 2.4. - 8.4. 2012

9. dubna 2012 v 11:03 | Konici-123 |  Návštěvnost blogu!

Návštěvnost za minulý týden 2.4. - 8.4. 2012

Pondeli: 16
Utery: 8
Streda: 12
Ctvrtek: 29
Patek: 19
Sobota: 32
Nedele: 18

Celkem: 134

Velmi mě potěšila návštěvnost ;-)

3. Pokračování komixu 2

8. dubna 2012 v 20:41 | Konici-123 |  Komixy s koňmi

Niger a Calipso

"Sam co se stalo?! Niger mě viděsila." "Dany, dík, že jsi ji chytil! Jely jsme cvalem a ona skočila. Nedávala jsem pozor a spadla jsem." "Jsi v pořádku?" Starostlivě se Dany zeptal. "Jo, v pohodě!" "Pojedeme nazpátek?" navrhla Terka. "Dobrý nápad, jedeš s námi Dany?" zeptala se Samantha. "Hmm, tak jo. Bryce už je stejně unavený."


Dany, Sam a Terka dojeli domů: "Slibte mi, že to nikdo z nás neřekne našim, prosím," upřela své oči na Danyho. "Neboj neřekneme, ale myslím, že přehlédnout to asi nepůjde," řekl Dany. "Jo, nejspíš máš pravdu" dodala Terka. Odsedlali koně, vyhřebelcovali a odnesly věci do sedlovny. Pak se rozloučili a Terka šla k sobě domů. I Samantha a Dany odcházeli. Když dorazili tak Sam čekalo nemilé překvapení, rodiče! "Ahoj. Sam proč si tak-" větu nedokončila. "Špinavá?" dodala za mamku Sam. "Ty jsi spadla" Starostlivě se jí tatínek zeptal a oba rodiče si jí prohlíželi. "Říkali jsme ti mnohokrát, že nemáš jezdit sama!" okřikli jí rodiče. "Ale když já jsem nejela sama, byl tam Dany a Terka! Navíc to s pádem vůbec nemá co dělat!" Odsekla uraženě. "Žádné řeči, na týden máš zákaz ježdění a tím jsem skončil!" Přísně ji táta usadil. "Ale vždyť to není správné! Mohla jsem si za to sama!" už skoro křičeli. "Jaký ale, týden a hotovo. Už nechci nic slyšet!" Samantha vyběhla do svého pokoje, praštila sebou na postel a vytočila číslo své nejlepší kamarádky Terky.

6. Díl péče o koně

8. dubna 2012 v 16:40 | Konici-123 |  Seriál péče o koně

Péče o koně díl 6.

Vítejte,
jak jsem slíbila, je tady pokračování seriálu
péče o koně a s ním i
koňské smyslové orgány.
Smyslové orgány koní!

1) Zrak
Kůň vidí velmi dobře! Protože oči má umístěné po stranách tak vidí zruba v okruhu 350°. Má i čtyři slepé zóny.
Jsou to:
- Přímo za ním, v oblasti okolo ocasu
- Přímo před jeho hlavou va hlavně nosem
- Na zádech, v oblasti vedoucí přes kohoutek okolo páteře
- Přímo před jeho čelem
( Šedivá výplň je slepá zóna)

Kůň vidí i takový pohyb který člověk ani nezaregistruje, to je velmi často také důvod koňského splašení. Je schopen rozeznat i některé barvy, zatím není stanoveno které přesně to jsou. V noci vidí skvěle a dokáže se orientovat i když my nic nevidíme. Pomaleji se ale přizpůsobuje když třeba ze světla se vynoříme do úplné tmy je dobré mu dopřát chvilku než se jeho oči přizpůsobí. Vidí binokulárně - každé oko poskytne jeden obraz a tyto dva se skládají do jednoho trojrozměrného - i monokulárně - každé oko má odlišné zorné pole a každým okem může vidět dopředu, do strany a dozadu.

Kůň kromě dvou víček na oku má i tzv. třetí které mu slouží jako ochrana před podrážděním. Říká se mu mžurka, funguje to tak, že když koňské oko něco podráždí třetí víčko rychle přes oko přejede aby ho ochránilo a otřelo rohovku. Nachází se v něm žláza produkující slzy.

2) Sluch
Kůň slyší mnohokrát lépe než my. Je to také důvod proč se splaší, například při větrném počasí slyší i věci které normálně ne a může se toho viděsit. Uši mu umožňují zachytit směr zvuku a podle toho je také natočí. Slyší i tak tiché zvuky, které my normálně vůbec nezaslechneme a tak se není čemu divit, že když na koně křičíme může to brát jako trest, stačí mluvit v normálních mezích jako na člověka. KŮŇ ROZHODNĚ NENÍ HLUCHÝ. Dokáže rozlišit hlasy jednotlivých osob, takže když vás zná a jste jeho oblíbený člověk může radostně řehtat na pozdrav, což každého jistě potěší :-) Ušima dokáže pohybovat nezávisle na tom druhém, klidně jedno může být dopředu a druhé dozadu.

3) Hmat
Koně jsou velmi citlivá zvířata. Důležité jsou pro něj hmatové fousy kolem huby a očí díky kterým si může věci "ošahat" a určit jestli mu ta věc může způsobit nějaké nebezpečí. Proto se tyto hmatové fousky doporučují nestříhat! Nechceme přece koně připravit o jeho ochranu před nebezpečím a o hmat. Důležitá je taky hmatová funkce nohou díky kterým dokáže rozlišit kvalitu povrchu.
Příště v tomhle tématu budeme pokračovat,
myslím, že prodnešek to stačí abych vás
neunudila k smrti. Tak ahojte a příště si dobereme
zbytek.

P.S. Jak se vám zatím seriál líbí? Chtěli byste něco změnit? Připadá vám text nudný a nebo zajímavý? Pište do komentářů prosím budu moc ráda!!

Poník nebo kůň?

8. dubna 2012 v 15:28 | Konici-123 |  Jezdectví

Koho si vybrat - poníka nebo koně?

Tohle je otázka kterou si klade asi každý při koupě svého prvního poníka-koně, někdo má však jasno! Jistě, každý má nevýhody i výhody ale musíte se přece rozhodnout. Nejprve si ujasníme na co budeme náš první přírůstek potřebovat, podle toho taky vybíráme plemeno. Pak jak jste vysocí, přece byste nekupovali malého shetlandskému poníka pro 167 cm holku! Přemýšlejte taky nad tím, že až ho přerostete tak ho prodáte popřípadě si ho necháte. Poník obecně je označován do 148 cm. Nesmí být vyšší jinak je to kůň. Kůň má tu výhodu, že je vysoký a když vy vyrostete budete na něj třeba akorát nebo o malinko vyšší. No volba je na vás ;-)
Kůň-

Poník -

Doporučení?

7. dubna 2012 v 22:26 | Konici-123 |  Diskuze

Jakého koně byste doporučili...?

Ahojky, mám na vás zajímavou otázku. Vím, že nejste odborníci přes plemena koní ale přece jen, někdo má s koňmi mnoholeté zkušenosti, někteří jej mají doma a proto se ptám:
(Poznámka: rozhodně nemám na mysli někoho konkrétního.)
Jakého koně - plemeno - byste doporučili...
- Holčině, která už jezdí zhruba 3 roky a je pokročilý začátečník
- Je jí 13, výška cca 153 cm
- Chtěla by mít koně jen na rekreační ježdění
- Má poměrně velké zkušenosti s péčí, ví co kůň obnáší a potřebuje
- Dává jen lehké pobídky holení - nijak koně neokopává, prostě jezdí citlivě
- Nejlépe aby byl pohodový a ne žádný lenoch, aby stačila lehká ale znatelná pobídka - samozřejmě záleží na konkrétním koni, snadno ovladatelný, dobře přiježděný, aby nebyl často svéhlavý

Plemen je spousta, tak jakého?

Věděli jste...?

7. dubna 2012 v 22:13 | Konici-123 |  Informace o Koních

To překvapí!

Věděli jste, že kůň není stavěný na to aby nosil jezdce? Díky tomu ale, že my koni nebudeme způsobovat bolest tuto zátěž nést může.

Věděli jste, že když koně spí "zamykají si klouby"? To aby mohli spát ve stoje.

Věděli jste, že kůže koně vylučuje kožní maz a to je jeho impregnace? To znamená, že i když vidíme často koně stát venku ve sněžné vánici a myslíme si, že je to hrozné jim to nevadí. Kožní maz je chrání před nachlazením a tak se proto v zimě nedoporučuje sprchování a přílišné hřebelcování abychom tuto impregnaci nenarušili.

Věděli jste co je nectnost? Jsou to nežádoucí prvky chování, které se vyvinuly v závislosti na špatném zacházení či ježdění.

Hvězdaření

7. dubna 2012 v 22:00 | Konici-123 |  Zlozvyky

Hvězdaření

Když kůň hvězdaří tak při kroku či klusu má napjaté končetiny, dělá krátké kroky, má prohnutý hřbet a krk, hlavu nese vysoko.
Příčiny: Špatná přiježděnost, kůň nezná pomůcky, příliš silné pomůcky otěží, bolí ho záda.