Na otázku: "Co vidíš?" odpoví lidé, že koně. Já ale odpovím: "Celý svůj život!"

Prosinec 2012

9. Díl Péče o koně

14. prosince 2012 v 19:43 | Konici-123 |  Seriál péče o koně

Péče o koně 9. Díl

Ahoj, konečně je tu další pokračování.
Jak jsem slíbila podíváme se na něco,
co nesmí nikdy chybět k jízdě na koni
a to jsou:

Ochranné pomůcky jezdce

Bezpečnostní přilba
Nejzákladnější pomůcka pro jízdu na koni. Pro bezpečnost je velmi důležitá, proto byla také velmi pilně testovaná na odolnost a bezpečí. U dětí jsou přilby povinné. Chrání nás před následky po pádu, které bychom mohli utržit kdybychom ji neměli na hlavě. Kde komu už zachránila život. V současné době je k dostání snad ve všech prodejnách pro jezdce, při koupi musíme však dát pozor na kvalitu. Nejlepší je kupovat úplně novou helmu. Helma by neměla tlačit ale také ne plandat. Předem si uvědomte kolik za ni chcete investovat, musím podotknout že se to však vyplatí! Rozlišujeme tříbodové a čtyřbodové.

Bezpečnostní vesta

Chrání nám záda, hrudník a nejdůležitější orgány. Důležité je aby vám seděla přesně, protože kdyby vám plandala mohla by spíše uškodit, například se někde zaseknout apod. Je poměrně finančně náročná a pro sport - hlavně tedy skokový - se hodí mnohem více než páteřák.

Jezdecké rukavice
Mnoho lidí si asi řekne nač si kupovat jezdecké rukavice, vždyť mi proti zimě stejně lépe pomůže když si vezmu normální. Je v tom ale háček. Jezdecké rukavice nechrání pouze před zimou, jsou přednostně vyrobeny právě proto aby jezdcům neprokluzovali otěže a pokud mají nějakého koníka, který často tahá a hází hlavou aby si nesedřeli ruce - mluvím z vlastní zkušenosti. Chvíli to možná vydržíte ale když si po půl hodině kůň i v klusu troufá žrát trávu, z toho bolí ruce teda pořádně. Rukavice jsou navíc uzpůsobené aby se neprodřeli protože mají zvláštní výplň přesně u těch prstů kde prochází otěže.

Jezdecké boty, perka a chapsy
http://staj.ufonek.net/obrazky/obchudek/1471.jpeg

Je naprosto na vás kterou variantu si vyberete. Jezdecké boty vás chrání před odřením nohou od sedla, stejně tak jako menší perka ke kterým se kupují chapsy. Boty by ti měli padnout tak aby se ti nevyzouvali ale aby tě neškrtili, u velkých je nevýhoda, že se špatně obouvají.

No, tak to máme trochu ze základu. Příště to budou ochrané pomůcky na koně.
Mějte se, ať vám koně jdou! :))