Na otázku: "Co vidíš?" odpoví lidé, že koně. Já ale odpovím: "Celý svůj život!"

Leden 2013

11. Díl Péče o koně

16. ledna 2013 v 5:50 | Konici-123 |  Seriál péče o koně

Péče o koně 11. díl

Ahoj lidi,
jste připraveni se posunout?
Dneska se vrhneme do základních věcí!

Zdraví je důležité!

Sami víme, jak je zdraví důležité jak pro nás tak pro naše příbuzné nebo mazlíčky. Proto jsem se dneska rozhodla vám ukázat jak zjistit jestli váš kůň má normální teplotu,dech nebo tep. A pár dalších věcí a tipů ;)

KONTROLA DÝCHÁNÍ
Když kůň odpočívá jeho dechová frekvence by měla být 8-16 dechů/minuta. Kontrolujeme ho tak, že se díváme na hrudní koš a počítáme jeho pohyb. Tato frekvence je dobře znatelná i ve slabinách. Měli bychom stát tak abychom měli dobrý výhled na koně - tj. dobrá vzdálenost, stání u boku koně - a mohli pozorovat pohyb žeber.

KONTROLA TEPLOTY
U zdravého koně je teplota v rozmezí 38,3 - 38,6 °C. Měříme ji tak, že teploměr potřeme kouskem vazelíny a opatrně ho strčíme do konečníku koně. Měříme zhruba jednu minutu a po celou dobu držíme teploměr v rukou aby při případných stazích nám teploměr nezajel. Pokud si nejsme zcela jisti nebo to děláme poprvé je vhodné požádat někoho zkušenějšího.


KONTROLA TEPU
Normální počet tepů se pohybuje od 30 do 50 tepů/minuta. Měříme ho nejméně půl minuty, potřebujeme trochu zručnosti abychom tep nahmatali. Špičkami prstů nahmatáme krční tepnu, ruku pak posouváme směrem ke spodní čelisti až do míst, kde zřetelně ucítíme tep. Počet tepů by neměm být víc než čtyřnásobek počtu dechů koně.


Našeho svěřence musíme prohlížet každý den, pozornost věnujeme hlavně příznakům zánětů - zčervenání, otokům, větší citlivosti. Kůže zdravého koně je pružná a srst lesklá, bez potu. Důležité je včas zjistit, zda kůň při odpočinku neulehčuje trvale stejné zadní noze. Pak bychom také měli několikrát denně očistit koni kopyta, pečlivě se podívat na končetiny a nakonec na barvu očí a sliznice tlamy.
Neměli bychom zapomínat ani na hubu koně. Zkontrolovat jazyk, způsob přijímání potravy. Pokud koni vypadává často potrava z huby je to většinou díky problémům se zuby.
No tak jste se dočkali a je konečně konec. No, příště se koukneme na odbornější prohlídky jako například zubař, veterinář apod. Ať vám koně jdou ;)

Poznáte druhy nánosníků?

6. ledna 2013 v 9:36 | konici-123 |  Testy

Poznáte druh nánosníku?

Vaším úkolem je určit o, který nánosník se jedná. Dole máte anketu co si myslíte, že to bude. Takže, tady je obrázek:

Práce na dlouhých otěžích

3. ledna 2013 v 22:48 | konici-123 |  Disciplíny

Práce na dlouhých otěžích

Není to klasická koňská disciplína, ale je krása pozorovat jak koník šlape na vaše pokyny :) Při práci na dvou otěžích lze s koníkem předvést všechno možné od klasických cviků pod sedlem až po vysokou Španělskou školu. Nezáleží tady na velikosti člověka ani koně, tuto disciplínu může provádět každý.
Při práci zlepšujete fyzičku koně a procvičujete jeho svaly a klouby. Podporujete koordinaci, rovnováhu, držení těla a jednotlivé chody. Je to doplněk pro normální ježdění, pro zpestření.
Jak obléci koně a člověka?
Na tuto disciplínu není dané žádné specifické oblečení. Pro koně stačí obyčejná uzdečka z níž sundáme otěže, nebo pro nezkušeného vodiče, ten může koni nasadit bezudidlové uždění aby ho zezačátku moc neškubal v hubě. No a samozřejmě přidáme dlouhé otěže. Podle potřeby pak koni dáme bandáže či kamaše. Pro vodiče jsou doporučené pevné boty a rukavice na ježdění. Zpočátku je dobrou pomůckou bič - nebo tušírka.

Co má kůň umět předtím?
Běžná práce na ruce(vodění, lonžování), základní hlasové povely, má se podvolit požadavkům člověka, nechá si sáhnout rukou i bičem kamkoli na tělo, umí ustoupit na povel a tlak/dotyk zádí i předkem do strany, umí se ohýbat na obě strany, pohybuje se nezávisle na pohybu člověka pouze podle daných povelů.

Jak držet otěže?
Většinou tak jako při ježdění tj. mezi malíčkem a prsteníčkem s palcem otočeným vzhůru a lokty ohnutými u těla. Pokud jde vodič za koněm, může si položit ruce na jeho záď. Pokud jde vedle nebo šikmo, musí je mít ve vzduchu. Měli byste udržet stálé jemné přilnutí, ruce jdou s pohybem hlavy koně.


Co dělat, když...?

3. ledna 2013 v 15:23 | konici-123 |  Diskuze

Co dělat, když je špatné počasí?

Tohle všichni známe, venku je hrozná zima a prší a vy nevíte co dělat. Jezdit se nedá ale to neznamená, že se nemůžete vypravit do stáje. Kůň potřebuje každodenní péči a takové hřebelcování nezahřeje jenom vašeho koníka ale i vás. A proč si třeba nevzít koně a jít do kryté haly? I když je venku zima, to neznamená, že se na koně vykašlete. Nebo nemusíte den nutně trávit ve stáji, můžete se vzdělávat doma v oboru jezdectví, žádný učený z nebe nespadl a i když si myslíte, že jste na ježdění a teorii expert vždy je něco co se můžete učit. Takže neváhejte a nelenošte, koníci vás potřebují u sebe v boxu a myslím, že by vás takové zaržání mohlo i v tom chmurném dni povzbudit ;)

Letní vyrážka

3. ledna 2013 v 15:15 | Konici-123 |  Nemoci
Letní vyrážka

Letní vyrážkou bývá označovaná alergická reakce na bodnutí hmyzem. Je spojená s teplým počasím - vyskytuje se v té době nejvíce hmyzu. S onemocněním se nejčastěji setkáváme od DUBNA do ŘÍJNA. Většinou to zasáhne zvířata která jsou starší než 4 roky.
Čím vzniká letní vyrážka?
Onemocnění vzniká tím, že organismus alergicky zareaguje na bodnutí hmyzem, konkrétně na produkty jejich silných žláz.
Jak vypadá kůň, který je postižený touto nemocí?
Jelikož to bodnutí svědí tak se koník snaží podrbat a obvykle si místy vydrbe kůži až do krve. Poté ale problém se svěděním neustává, naopak je čím dál větší. Vydrbává si hlavně hřívu, ocas, krk, hlavu apod.
Jak můžeme pomoci koni, který tím trpí?
Zkusíme zabránit koni v kontaktu s hmyzem. V době jeho největší aktivity necháváme koníka ve stáji, hlavně musí být dobře větraná, do oken bychom měli nasadit síťky proti hmyzu. Můžeme pustit i větrák, pokud tam je. Ale tak aby koník nestál v průvanu. Napáječky a žlaby perfektně vyčistit. Pokud jdeme koníka pouštět na pastvinu, nastříkáme ho repelentem, dáme mu síťovanou deku, šíťku na oči a uši. Pastva by měla být na větrném suchém místě, dál od stojatých vod a lesních porostů. Pokud si kůň místa poté rozdrbe musíme mu je ošetřit - jinak by se zanítili a potom by se to celé opakovalo. Koně s letní vyrážkou bychom neměli používat v chovu, protože je tato nemoc dědičná.


Koňský přítel

2. ledna 2013 v 19:34 | konici-123 |  Básničky

Koňský přítel

Když pohlédnu do oka svému koňskému příteli,
spatřím v něm důvěru a mojí naději.
Neznám lepšího přítele nežli koně svého,
osmiletého hřebečka úžasně rychlého.
S velkým srdcem, pro rychlost stvořeným,
já na něm utíkám s kolenem odřeným,
přes louky, přes lesy za svitu měsíce,
jeho mám ráda ze všeho nejvíce.

Nikdy se nevzdám jeho černé srsti,
oves pro něj si vezmu do hrsti.
Jeho ladný cval se rozléhá,
krajina mě celá obléhá,
když pak domů přijedu,
kolečko s radostí objedu,
protože můj koník bude se mnou rád,
mě z něj občas čeká ten ošklivý pád.
Na to však ohledy já neberu
těším se moc až zase se projedu,
s mým koněm vyhraju těžké závody,
na přátelství s ním nejsou žádné návody.

Každý si svobodu a respekt musí zasloužit,
aby vám koník pak mohl posloužit,
když nasedat na něj budeš citlivě,
on k tobě bude vzhlížet obdivně,
tak měj ho ráda jako nikoho,
a on nepovozí kde koho.

BUĎ MŮJ MILÝ KONÍČKU, NAVŽDYCKY V MÉM SRDÍČKU!♥

Vraník

2. ledna 2013 v 19:27 | konici-123 |  Básničky

Vraník

Uhlová srst a oči černé jako noc,
má krásnou hřívu a nepopsatelnou moc.
Na nohou odznaky nehledejte
a radší mrkev sem dávejte!

Černý jako noc neboli černá perla
kůň je jako moc, tak zářivě temná,
jeho stín se od vody odráží,
nikdo víc než já si tak perly neváží.

Je krásná jako sen,
tak hezká jak letní den.
Ale ani bílý flíček nemá na sobě,
oči má krásné ale obě.

4. Ranč

2. ledna 2013 v 11:28 | Konici-123 |  Stáje a Ranče

Andy West Ranch

Ranč leží pod Kunětickou horou(kdo by nevěděl, je to poblíž Pardubic) a poblíž se nachází i druhý ranč - OK Ranč. Já v Andy Westu byla na příměstském táboře a docela se mi tam líbilo. Nabízí tam: Kurzy jízdy na koni pro začátečníky, vyjížďky - hodinové nebo několikadenní, ustájení koní. Bohužel ceny tam nemají, tak byste tam museli zavolat. Zázemí je tam velké. Několik hodně velkých pastvin, přístřešek pro lidi, dům a chatky, bazén a trampolína, pingpongový stůl - na táboře. Koníci se tam mají dobře, tady jsou nějaká jména koní jaké tam mají: Molly - patří jedné dívce, která tam jezdí každý víkend a po celé prázdniny je tam na táboře, Indián - jezdí na něm veřejnost, poměrně temperamentní, ze zastavení vám dokáže nacválat ale má dost nepříjemné přechody, na lonži chodí špatně, Bert - poměrně líný ale hodí se pro začátečníky, má krásný plynulý cval a měkké přechody, vypadá na chladnokrevníka nebo křížence, dost těžko se dostává do vyššího chodu a když si něco usmyslí je dost těžko přesvědčitelný, Charlie - pro veřejnost, z doslechu vím, že se na něm jezdí dobře, ale nemá rád hlazení na hlavě to potom cizí lidi kouše a doráží na ně. Koní je tam více ale tohle jsou jediní o kterých vám můžu podat informace. Jinak pokud byste někdo chtěl jet tam na tábor tak to stojí 1700,-, pokud se chcete dozvědět víc tady máte stránku: http://www.andywest.cz a fotogalerie: http://sasino.rajce.idnes.cz/
Na fotce jsou vepředu Indián(strakáč) a Bert(hnědák)

10. Díl Péče o koně

1. ledna 2013 v 22:53 | konici-123 |  Seriál péče o koně

Péče o koně 10. díl

Čauky, užíváte volna? No, už to končí,
ale nevěste hlavu! Vaši čtyřnozí miláčci
vám vždy rozveselí náladu!! :)

Ochranné pomůcky pro koně

Nejen my ale i naši čtyřnozí přátelé potřebují něčím ochránit. Při tvrdé práci se to vyplatí, kdo by totiž chtěl uprostřed závodní sezóny mít koně s natrženou šlachou? To není zrovna příjemné. Jak jsem slíbila, představím vám tu chrániče pro koně. Bohužel jsem je nikdy neaplikovala ale za pomoci literatury se vám to pokusím vysvětlit a pokud byste chtěli tip pro super knihu: Já kůň Velká kniha péče o koně - Colin Vogel (opravdu doporučuji je vážně dobrá!)

1) Kamaše
Kamaše koním chrání nohy proti strouhání - což je rána na vnižřní straně spěnkového kloubu či korunky. Připevňují se tak aby řemínky byly venku a vypolstrovaná ochranná část vevnitř. Často se používají na přední nohy, nebo jen na jednu. Viděla jsem ale, že byly použity i na všechny čtyři. Je jich nepřeberné množství. Vypadá to nějak takto:

2) Chránítka šlach
Tyto, jak název napovídá mají chránit šlachy ale tak aby neomezovaly koni maximální pohyb. Pokud je během práce kůň nějakým způsobem poškodí, je důležité je vyměnit novým párem. Často je poškozuje stále na stejném místě. Řemínky jsou zase na vnější straně a zapínají se dozadu. Podložené plošky, které najdete zevniř chrániče by měly být na obou stranách šlachy. Je mi líto ale obrázek jsem nenašla, pokud by to někoho zajímalo kupte si knížku viz. výše.

3) Zvony
Kolem kopyta jsou volné, nesmí být hodně dlouhé jinak by si je kůň přišlápl. Zvon by měl překrývat patku, nesmí však sahat až na zem. Při rychlé práci by měl být níže. Mohou být z gumy ale i jiného materiálu. Myslím, že se koni přetáhnou přes kopyto(nejsem si ale jistá). Používají jej hodně sportovní a skokoví koně. Na obrázku jsou gumové zvony.

4) Chránič spěnky
Tzv. salámová kruhová chránítka se vyrábějí různě veliké. Ty největší slouží k ochraně poraněné nohy. Když si kůň ve stáji lehne chránítko podpírá nohu a ta se nedotýká půdy, a tak je spěnka, kloub nebo loket chráněna před nárazy. Malá chránítka se používají při cvičení jako ochrana proti strouhání.
5) Chránič kolen - nákolenice
Všechny nákolenice mají velký ochranný polštář na přední straně. Zápinky, které se vedou kolenem kolem nohy se zapínají na vnější straně a musejí být úzké aby příliš neomezovaly koně v pohybu. Opět se omlouvám, obrázek prostě není. :(

6) Cestovní kamaše
Když převážíme koně ať už na závody nebo jen do jiné stáje musíme dbát na jeho bezpečí. Nohy by měly být chráněny od lokte či kolena až po kopyto. Tyto chrániče jsou vycpány a vyrobeny z měkkého materiálu, protože musí chránit před silnými nárazy, při velkých rychlostech. Připevňujeme je tak, že jako první ovineme kamaši kolem nohy tak, aby řemínky nebo zápinky suchých zipů byly na vnější straně a směřovaly dozadu. Kamaši umístíme trochu výše, než je konečná poloha, tak, aby tvarované části byly mírně nad místy, kam patří. Zapneme prostřední řemínek aby udržel kamaši na místě. Pak posuneme kamaši tak, aby na spěnce a kloubech byly odpovídající části kamaší a horní část kopyta byla shora kryta. Potom zapneme dolní řemínky, a to shora dolů. Nakonec pozapínáme i horní řemínky. Necháme koně projít se klidným krokem, aby bylo vidět zda kamaše dobře sedí a udrží se na místě. Pak znovu zapneme střední řemínek, který nyní bude patrně příliš volný.
Tak ode mne, dnes už konečně vše
a příště se podíváme na to aby byl náš kůň v pořádku a ve zdraví :)
Krásný víkend :)