Na otázku: "Co vidíš?" odpoví lidé, že koně. Já ale odpovím: "Celý svůj život!"

Březen 2013

Showmanship at halter

30. března 2013 v 14:19 | Konici-123 |  Disciplíny

Showmanship at halter

Jedná se o westernovou disciplínu, ve které je váš kůň pouze "pomůcka", přičemž porota hodnotí vás. Posuzuje se schopnost soutěžícího předvést koně na ohlávce, v krátké úloze. Úlohu vám určuje rozhodčí, váš kůň by měl dokonale reagovat na ohlávce, neměl by se vzpouzet ale spolupracovat. Hodnotí se především sladěnost dvojice, ochota koně a přesnost předvedené úlohy. Během disciplíny musí rozhodčí nechat postavit koně pro posouzení v halterovém postoji. I přesto, že se nejedná o žádnou módní přehlídku, měli byste sebe i svého koně patřičně upravit.

(Oddělovač v tomto článku pochází z: http://kone.blog.cz)

Vzhled koně a předvádějícího
Zcela postačí dobře vyčištěná a padnoucí ohlávka, někteří však mají kožené a pěkně vyzdobené. Není však nutné kupovat předraženou ohlávku. Koně byste měli vyčistit, tak aby se lesknul. Můžete přidat i lak na kopyta. Pokud je kůň podkovaný, musí podkovy výborně sedět. Dále bychom se měli věnovat stříhání chlupů, především tedy na: cestička v hřívě na zátylku, v místě kde leží nátylník ohlávky nebo uzdečky, nevzhledné chlupy na hlavě apod. Předvádějící musí být čistě oblečen, nečistota znamená diskvalifikaci. Kalhoty musí být dostatečně dlouhé, košili u žen může nahradit blůzka. Klobouk, slušivé sako a můžeme přidat i rukavice. Žádné chapsy ani ostruhy, startovní číslo musí být připevněno na viditelném místě. Ženy by si měly stáhnout vlasy gumičkou.

Úloha showmansip at halter
- Základní pravidlo je, že soutěžící musí rozhodčímu umožnit ten nejlepší výhled na koně.
- Koně vedeme z levé strany, vodítko držíme v pravé ruce pod řetízkem, pokud je jeho součástí, konec vodítka máme v levé ruce. Nemělo by být překroucené ani srolované. Chybné je volně visící konec.
- Stát a vést koně bychom měli v úrovni krku.
- V celé úloze se nesmíme koně dotýkat.
- Při obratu se musíme postavit tváří ke koni a mírným tlakem na vazák směrem od sebe a vykročením ho přimět, aby začal předníma nohama ustupovat.
- Další požadavek může být couvání, halterový postoj, ukázka zubů, trpělivost při stání apod.

Nemoci očí

29. března 2013 v 5:32 | Konici-123 |  Nemoci

Nemoci očí

Oči patří k nejcitlivějším částím těla koně, je třeba na ně dávat pozor. Dneska si tu napíšeme o nějakých, se kterými se můžeme setkat. Jednu jsme si již před dávnem uvedli, je to měsíční slepota. Dole pod článkem máte anketu, tak si můžete zahlasovat ;)


Cizí těleso v oku
Příčina: Je to jednoduché a může se to stát každému, do oka mu může vlétnout prach, tříska, stéblo a pak se toho koník nemůže zbavit.
Příznaky: Oko koně bolí, slzí, přivírá ho nebo až zavírá. Může být i oteklé.
První pomoc: Koníka odvedeme z přímého světla na nějaké tmavé místo. Pokud se oko snažíme sami prohlédnout, musíme dbát abychom koni ještě více nepřitížili. Nejlepší je poradit se s veterinářem. Pokud to vypadá jen na volně plovoucí cizí těleso, které je vidět, můžeme se pok usit ho čistým kapesníkem odstranit. Pokud ale vidíš, že oko je silně opuchlé, zavřené a bolestivé ihned volej veterináře.
Varování: Nepokoušej se ho z velmi bolestivého oka odstranit sama, nedávej mu do oka žádné kapky, masti apod.
Trvání: Ihned po vytažení by se koni mělo ulevit, a oko se vrátí do původního stavu. Nemělo by to trvat moc dlouho ale když to bylo silně opuchlé, tak hned to asi nebude.
Poranění oční rohovky
Příčina: Může jich mít spoustu, například: zranění od jiného koně, šlehnutí větévkou, škrábnutí o drát. A podobně.
Příznaky: Oko je silně bolestivé, svědí a kůň se snaží si ho drbat o různé předměty - což může být ve výsledku ještě horší. Je citlivý na světlo.
První pomoc: Nech koně na tmavém místě. Pak voláme veterináře.
Varování: Pokud koně necháš na světle, riskuješ, že oslepne.
Trvání: Asi záleží na velikosti poranění, myslím, že by to mohlo trvat tak kolem pár dní. - Tohle opravdu nevím!

Zánět spojivek
Příčina: Podráždění, infekce
Příznaky: Někdy se vyznačuje podobně jako poranění rohovky, ale ta je neporušená. Spojivka je zduřelá, červená, oko je oteklé a zavřené, svědí koně a slzí.
První pomoc: Odvedeme koně ze slunce. Další léčba se řídí pokyny veterináře.
Trvání: Záleží na mnoha faktorech. Tipovala bych tak kolem dvou týdnů.
Poranění očního víčka
Příčina: Má jich opět mnoho, například při drbání o ohradu s vyčnívajícím hřebíkem, drátem apod.
Příznaky: Oko, nebo jeho blízké okolí krvácí, je oteklé a teplé, může být zavřené.
První pomoc: Zavoláme veterináře, před jeho příchodem koně udržujeme v klidu, zabráníme dalšímu znečištění rány. Přivolaný veterinář zajistí i vyšetření samotného oka, pokud je rána hlubší je třeba sešít.
Varování: Oko nedesinfikujeme, nenanášíme žádné masti. Zanedbaná zranění můžou zanechat trvalejší následky.
Trvání: No, tak tady stanovený termín opravdu nemůžeme nalézt. Záleží na mnoha věcech.
Ucpání slzného kanálku
Příčina: Dochází k němu následkem tvorby hnisu nebo otoku oka, kdy kanálek zúží a tím brání přirozenému "proplachování oka". Pak se v něm začnou množit bakterie, které stav dále komplikují.
První pomoc: Voláme veterináře, který většinou speciální tekutinou oční kanálky propláchne a dál doporučí léčbu speciální mastí.
A takhle vypadá zdravé oko koně:


Porod

27. března 2013 v 10:43 | Konici-123 |  Nemoci

Porod - komplikace

Na jaře se chovné klisny připravují na porod, je ale důležité, abychom se připravovali i my, lidé. Měli bychom vědět, že porod se skládá ze tří základních fází: 1) Přípravná 2) Vlastní porod 3) Vypuzení placenty (plodových obalů, lidově "lůžka"). Porod ale vždy nemusí probíhat hladce, mohou se vyskytnout i velké komplikace.
Nejčastěji to jsou:
- Zadržení placenty
- Nesprávné polohy
- Porod dvojčat
- Špatné stahy pochvy u klisny
- Poškození pochvy, otoky
V takovémhle případě musíte neprodleně volat veterináře, někdy jde o život hříběte i klisny.

Ztížené porody jsou nebezpečné hned z několika důvodů:
Klisna tlačí i přesto, že hříbě nemůže dál. Může tlačit tak silně, že ji praskne děloha, a dojde tak k infekci břišní dutiny.
Během porodu dochází k rychlému odlučování placenty od dělohy, hříbě tím ztrácí spojení s matčinou "zásobou kyslíku" a musí samo začít dýchat jinak se udusí.
Ve většině případů je náprava ztíženého porodu úlohou veterináře i když někdy může poševní vyšetření provést i zkušený chovatel a napravit některé nepravidelné polohy hříběte.


Pár tipů na první pomoc:
- Pokud se v poševním vchodě objeví červený alantochorion, je potřeba ho protrhnout, protože dochází k odlučování placenty od dělohy a hříbě uvnitř se začne dusit.
- Snaž se zabránit tomu, aby klisna během porodu vstala. Pokud se však postaví, je potřeba se pokusit hříbě zachytit, aby nespadlo z výšky na zem. Je-li to možné, pupeční provazec by měl zůstat zachovaný a neporušený.
- Pokud se po vypuzení porodních obalů zjistí, že jsou neúplné je nutné, aby veterinář pořádně vyšetřil dělohu a vybral z ní zbytky placenty. Pokud se tak nestane do několika hodin, dojde k zánětu uvnitř dělohy, což klisny velice špatně snášejí.
- Mnohdy následkem zadržení lůžka onemocní závažným schvácením kopyt.
- Jakmile je něco v nepořádku, je nutné hned volat někoho zkušeného, nejlépe veterináře. Vždy je lepší volat předčasně, nežli pozdě!
porod hříběte

ZDROJ: http://www.equichannel.cz/budeme-mit-hribe-2

ZZVJ - Licenční otázky (teorie) III.

26. března 2013 v 21:06 | konici-123 |  Jezdectví

Úrazy a nemoci koní

Každý kdo se chce zúčastnit oficiálních závodů pořádaných FEI musí vědět, že k takové účasti je potřeba hodně věcí. A jedna z nich je právě licence jezdce. Je potřeba složit praktické zkoušky ale hlavně i ty teoretické. Postupně si tu představíme témata a pravděpodobné otázky, které by se v testu mohli objevit. Naše třetí téma jsou úrazy a nemoci koní. A tady už jsou otázky, jelikož sama licenci neskládám nejsem si úplně jistá všemi otázkami. Předem také upozorňuji, že nemusí být všechny dobře. Pokusím se vám ale alespoň na některé dát odpověď:

1) Co je to nášlap?
Proniknutí cizího tělesa do kopytní škáry. Hlubší poranění kopyta způsobí hnisavý zánět.

2) Co je to zášlap?
Tohle zranění si může kůň způsobit sám anebo mu to může způsobit jiný kůň.

3) Jaké jsou základní projevy koliky?
Pocení, nechuť k jídlu, lehá si a vstává pořád dokola, kouše se do břicha, hrabe, zvýší se mu tep. V případě zjištění IHNED zavolejte veterináře! Tady rozhodují minuty!

4) Co musíme dělat při podezření na koliku?
Ihned volat veterináře a následně koni poskytnout první pomoc.

5) Proč musíme u koní všechny rány desinfikovat?
Aby se nezanítili, protože to by mohlo vést k vážnějším nemocem. Provádíme tím současně prevenci proti tetanu, kůň ale samozřejmě MUSÍ být proti tetanu očkován!

6) Co jsou to nálevky?
Zduřeniny na hleznech a spěnkách. Dělíme je na měkké a tvrdé.

7) Co je jo hnisavý zánět škáry kopytní, neboli tzv. Schvácení kopyt?
Jiným slovem také laminitida, je velmi vážné onemocnění. Dochází k němu například při nadměrném požití jadrného krmiva(je v něm spoustu bílkovin), nebo jen při přežrání. Je to zánět lístků stěnové škáry kopyta. Kůň nese váhu na zadních nohou.

8) Co bývá příčinou hniloby kopyt?
Znečištěné, nebo jinak nevhodně upravené prostředí.

9) Když kůň začne kulhat, může jezdec pokračovat v ježdění?
Samozřejmě, že ne! Ihned sleze a snaží se zjistit příčinu.

10) Co je u koně kohoutí krok?
Poruchap koordinace pohybu (porucha mechaniky pohybu). Jde o to, že kůň neúměrně vysoko zdvihá svou končetinu - vysoko k tělu.
kohoutí krok

11) Co má udělat jezdec, když čerstvě kovaný kůň kulhá?
Zkontrolovat, zda kopyto není zakované. Pokud ano, voláme veterináře. Někdy to může být třeba i nějaký cizí předmět v podkově, nebo jiná příčina.

12) Co to znamená, když si kůň drbe o stěnu nebo ohradu kořen ocasu?
Může mít například svrab, nebo nějaké parazity. Většinou se to bude týkat nějaké kožní choroby.

13) Může mít kůň vši?
Samozřejmě, hlavní příznak je svrbění.

14) Jaké jsou hlavní příznaky nemocného koně?
Apatie, nechuť k jídlu, zvýšená teplota, nespolupracuje, zrychlené dýchání, potí se, málo pije, moč je nepřirozeně zbarvená...

15) Co má jezdec udělat, pokud koni začne vznikat otlak pod sedlem?
Odsedlat koně a zjistit proč otlak vznikl. Po dobu léčby koně nesedláme.

16) Může kůň zvracet?
Ne, protože dolní úsek jícnu vstupuje do žaludku pod ostrým úhlem. Kdyby mohl, velmi by to usnadnilo veterinářům práci s kolikou.

17) Proti čemu musí být kůň očkovaný?
Proti tetanu, sportovní koně by měli být i proti chřipce a jinak dál se to řídí předem danými předpisy třeba závodů, stáje apod.

18) O jakou nemoc jde když se řekne "strnutí šíje"?
Tetanus, smrtelné onemocnění.

19) Co je příčinou onemocnění Sváteční nemoc nebo-li černá zástava moči?
Poškození svalů a rozpad svalových vláken.

Za Iniciály FB

23. března 2013 v 21:45 | Konici-123 |  Diplomky♥

Diplomek pro mě

Dostala jsem ho za soutěž iniciály, která se konala na facebooku. Děkuju za něj admince Miras.

VELKÁ BŘEZNOVÁ BLESKOVKA

23. března 2013 v 20:33 | Konici-123 |  Bleskovky

VELKÁ BŘEZNOVÁ - JARNÍ - BLESKOVKA

!!!!ČTĚTE!!!!

Ahoj, mám tu pro vás po hodně dlouhé době bleskovku. První dostane diplom a uveřejním jeho adresu blogu do sloupce, kde mám menu a citát měsíce. Ostatní pak dostanou pouze diplom. Při vyplňování vždy uveřejněte svůj blog(POKUD MÁTE) a přezdívku - jméno. Ještě připište co chcete na diplom.

1) TVOJE NEJOBLÍBENĚJŠÍ PLEMENO PONÍKA
2) TVOJE OBLÍBENÁ BARVA
3) UVEĎ JMÉNO KNIHY, KTEROU JSI NEDÁVNO PŘEČETL
4) MÁŠ KONĚ? JEZDÍŠ?
5) PROČ JSI NA TOMTO BLOGU?
6) CO DĚLÁ KŮŇ NA OBRÁZKU:
7) K ČEMU SLOUŽÍ BANDÁŽE?
8) VYJMENUJ TŘI NĚJAKÉ NEMOCI KONÍ
9) NAPIŠ NĚJAKÝ ZLOZVYK KONĚ
10) JSI SPOKOJENÝ S BLESKOVKOU/SVÝMI ODPOVĚĎMI?

Který kůň/poník nepochází z Evropy?

23. března 2013 v 18:57 | Konici-123 |  Testy

Který kůň/poník nepochází z Evropy?

Tento test je poměrně těžký, některá plemena se dají odvodit, jiná ne. Také nejsem znalec plemen a nevěděla bych to ;). Je to pro ty zkušené, ale nezalekněte se v anketě je uvedena otázka Které PLEMENO KONĚ nepochází z Evropy - je tím myšleno i plemeno poníka. Takže, můžete hlasovat :)
Dám vám sem obrázky těchto plemen:
1) Hafling

2) Irský tinker neboli Irský kob

3) Gotlandský poník

4) Falabella

5) Exmoorský pony

6) Dánský teplokrevník
7) Connemarský pony
8) Angloarabský kůň
9) Český teplokrevník
10) Frederiksborský kůň
11) Fjord
12) Pottocký pony

Islandský kůň

23. března 2013 v 18:37 | Konici-123 |  Plemena

Islandský kůň

- Plemeno velikosti poníka
- Všestranný a odolný, ovládá i čtyřdobý Tölt, díky němuž se proslavil.
- Pochází z Islandu
- Sebejistý, inteligentní, nadšený, učenlivý a ochotný při práci.
- KVH 120-132.
- Má povoleny všechna zbarvení, kromě některých appaloosa a champagne.
- Využívá se na přehlídky, vozatajství, ježdění, drezuru, skoky, všestranost, zemědělské práce i terénní ježdění.
- Dospívá později ale žijí dlouho, a často je možné je využít k ježdění ještě ve vysokém věku.

Na obrázku i videu můžete vidět Tölt v akci.
http://www.youtube.com/watch?v=-7rWeWymJDw

14. Díl Péče o koně

23. března 2013 v 12:58 | Konici-123 |  Seriál péče o koně

Péče o koně 14. díl

Ahoj,
jak jsem slíbila, dnes navážeme na
minulé téma, ale tentokrát si budeme povídat o:

Odchyt koně z pastvy

Koně jsou od přírody divocí. Jejich vlastnosti pocházejí už z dob, kdy byli odchytáváni nepřáteli. I v nás vidí jisté nebezpečí. Když si vezmete, že například šelmy je honily a pak jim skočili po zádech a srovnáte to s tím, když jdete na pastu a za koněm se nesprávně honíte, jen abyste mu mohli dát ohlávku, je to velmi podoné. Koně si to takto dávají dohromady, to je vede k tomu aby před vámi utíkali. Dnes se tedy pokusíme podívat na to, jak by to mělo správně vypadat!

SPRÁVNÝ ZPŮSOB ODVÁDĚNÍ KONĚ:
1) KROK - Ke koni se přibližujeme pomalu a klidně, z levé přední strany. Ruku v které držíme ohlávku máme za zády. V kapse bychom mohli mít schovaný nějaký pamlsek za odměnu. Po celou dobu na něj mluvíme. Měl by nás slyšet ale i vidět - pokud nás neregistruje mohl by se leknout a nechtěně nám ublížit. Nezapomeňte, že kůň slyší mnohonásobně lépe než my, takže byste měli mluvit přiměřeným hlasem, rozhodně ne hulákat přes celou pastvinu.

2) KROK - Jakmile se ke koni přiblížíme, i on by k nám měl pomalu přicházet. Když už by nepřišel, je alespoň dobré když zůstane na místě. Pokud před námi utíká tak rozhodně neběháme za ním! Když jsme u něho dostatečně blízko, natáhneme volnou ruku a nabídneme mu pamlsek. Odvrátí-li se od nás, zvolna odejdeme a celou přibližovací proceduru zopakujeme.

3) KROK - Necháme koně, aby se dotkl naší ruky jako první. Jakmile si bere pamlsek, nikdy ho nepoplácáváme ani nehladíme po šíji nebo hřívě. Ukážeme mu ohlávku. Jakmile mu položíme vodítko na krk již by nám neměl utéci.

4) KROK - Ohlávku držíme zpočátku pevně oběma rukama a směrujeme ji k hlavě koně, abychom ji mohli nasadit. Potom ji držíme jen levou rukou, zatímco pravou jemně manipulujeme s hlavou koně. Po nasazení ihned zapneme přezku a koni dáme zřetelně najevo, že nás svým chováním potěšil. Nejlépe pohlazením.

5) KROK - Nesmíme stále zapomenout udržovat svou pozornost na koně. Když jdeme tak si NIKDY a pozor tohle je velmi důležité NIKDY neomotáváme vodítko kolem ruky - nebo zápěstí - kdyby se kůň lekl, táhl by nás za sebou. Věřte mi, už se mi to také povedlo a moc příjemné to opravdu není! No na nakonec koně zavedeme do stáje.

Na obrázku níže, vodítko nedržím úplně nejlépe ale všimněte si - voďák byl velmi dlouhý ale nemám ho obtočený kolem ruky, rozhodně ne napevno. Koně vedu oběma rukama(zrovna tady teda úplně ne ale myslím, že v ten moment jsem koně právě odtahovala od žrádla :D)


No, tak dneska opět všechno. Příště se mrkneme, jak by mělo vypadat správné vybavení pastviny
a hned v dalším dílu se pak podíváme na vybavení stáje. Teď mi nezbývá, než vám jen popřát
ať se vám konečně udělá hezké počasí a můžete si bezpečně vyjet do přírody, nebo třeba
trénovat v hale. Mám v plánu ještě díl, ve kterém se budu věnovat problematice cest
na vyjížďkách. Ať vám koně jdou ;)

Tip na tábor

23. března 2013 v 9:51 | Konici-123 |  Diskuze

JK Sára

Ahoj,
možná jste o tomto klubu již slyšely? Každopádně, bloumala jsem po internetu a hledala tábor, na který bych mohla jet. Velmi mě zaujalo vše co tam mají a v prezentaci je dokonce uvedeno, že vaří, jen to, co dětem chutná, že jsou tam minimální srážky - což je z fotek docela poznat - a zázemí je prostě suprové. Už jsem zarezervovaná, takže kdybyste se také chtěli podívat: http://jksara.blog.cz/. Až přijedu napíšu vám o stáji do rubriky: Stáje a Ranče. ;)

Vnitřní parazité

22. března 2013 v 17:39 | Konici-123 |  Nemoci

Vnitřní parazité


Spousty koní má v sobě vnitřní parazity, ač se to nezdá. Právě proto bychom je měli pravidelně odčervovat, aby veterinář nemusel být volán k vážnějším nemocem. Prevence je důležitá!
Škrkavka
Jsou to červi, kteří žijí ve střevech koní. V dospělosti dorůstají délky 15-20 cm. Škrkavkami trpí převážně hříbata, nebo mladší koně. Můžeme se s nimi setkat už ve dvou měsících po narození. U starých koní nejsou tak časté, ale neznamená to, že by je také neměli. Je to proto, že dospělí koně, kteří už je měli, si proti nim dokážou vytvořit částečnou imunitu.
Vajíčka škrkavek se vyskytují v trusu koní, takže můžou znečistit krmiva, steliva, zdi stájí, srst koní i vemena klisen matek. Do těla hříbat se mohou dostat přes krmivo, poté se v zažívacím ústrojí koní z vajíček líhnou larvičky, které cestují tělem asi dva měsíce. Nejdříve pronikají stěnou střeva do krve a s ní až do plic, kde narušují plicní tkáň a otvírají tak škodlivým bakteriím cestu do plic. Z plic postupují larvy do hltanu. Koně je spolknou a tím se vracejí znovu do zažívacího ústrojí, usídlí se v tenkém střevě, kde dospívají.
Škodí tím, že tzv. kradou již hotové výživné šťávy. Proto koně hubnou, mají srst bez lesku, teče jim z nozder i z očí. Jsou příčinou zánětů střev a kolik. Ve vážných případech je jich ve střevě tolik, že ho naprosto ucpou.
Bojuje se proti nim odčervováním. Prevence se provádí udržováním čistoty a pořádku ve stájích, sbíráním trusu ve stájích i na pastvinách a dezinfekcí stáje. Aby se předešlo nakažení hříbat, musí se klisna odčervit dva měsíce před ohřebením.
Roupi
Dospělé jedince najdeme v tlustém střevě a v konečníku. Samičky roupů vylézají z konečníku a kladou vajíčka na kůži kolem řitního otvoru, kde tvoří tmavé až nazelenalé povlaky. Jejich mikroskopickým vyšetřením zjistíme, že jde o vajíčka roupů. Při vylézání samiček se silně dráždí sliznice, což způsobuje svědění. Koně se snaží drbat o cokoliv, to jde. Přitom se odírají a tvoří se jim vyrážka. Vajíčka odpadnou a znečistí pastvinu, vodu, podestýlku, žlab nebo stěny. Koně pak vajíčka pozřou při pastvě nebo při pití či krmení a v tlustém střevě se pak líhne další generace roupů, která dospívá za 3-4 měsíce.
Největší škody působí drážděním konečníku, protože výsledkem jsou ulámané žíně, zanícená kůže a infekce v místech, která si dřením poranil. Boj proti nim je obtížný, protože zatím není účinný prostředek k jejich ničení. U hříbat zamořených roupy se omývá záď mýdlovou vodou. Ve stáji se musí udržovat čistota a občas je třeba dezinfikovat, aby se zničila vajíčka.
Tasemnice
Můžeme ji nalézt u jakékoli věkové generace, dokonce i lidí(jako i ostatní parazity výše uvedené). Potřebují mezihostitele ke svému vývinu. Bývají jimi malí roztoči, kteří volně žijí na pastvinách. Infekční proces začíná, když roztoč pozře vajíčka tasemnice uchycená v trusu koně. Budoucí tasemnice se v roztoči vyvíjí v infekční formu. Kůň při pastvě pozře roztoče i s tasemnicí, která se dostane do jeho střev a tam za dva měsíce dospěje v tasemnici, jak ji známe.
Tasemnice je jedna z nejnebezpečnějších parazitů, velké množství narušuje zdravotní stav koně, tím, že způsobuje tvorbu vředů v tlustém a slepém střevě, koliky a těžké formy zácpy, jelikož se tasemnice vyživuje "z" koně, způsobuje to taktéž hubnutí.

Ztraceni

20. března 2013 v 11:08 | Konici-123 |  Básničky

Ztraceni

Jako ve snu si připadám,
když cestu nemůžu najít,
je mi jedno jak vypadám,
tou tmou teď musíme projít.

Když říkám musíme,
myslím tím nás,
s tím mým koníčkem,
je svět plný krás.

Domů chci už najít cestu,
můj valach už je unavený,
je mi zima, vezmu si vestu,
on už také není upravený.

Byla to normální vyjížďka,
než jsme byli ztraceni,
byla to veselá projížďka,
teď jsme tady lapeni!

Neznám cestu, nevím kudy kam,
potkala jsem tu minule, spoustu dívek a dam.
Kam ale teď? Za svitu měsíce?
Ještě, že on tu je, ten kterého mám ráda ze všeho nejvíce.

Snad už nás dovede domů,
já to ve tmě nepoznám,
všude kolem jen spousty stromů,
za správnou cestu všeho dám!

Snad jen kromě jediného,
mého valáška oddaného.
Do konce tu se mnou bude,
nahoru však brzy půjde. :´(

15. Blog

19. března 2013 v 18:44 | Konici-123 |  Blogy o koních

Darlinga a Darlinghorse

Ahoj, má kamarádka obnovila svůj dřívější blog o koních: darlinghorse.blog.cz. Můžete tam nalézt rubriky, které byli již předtím ale nové články. Pevně věřím, že se kouknete, rozhodně to stojí za to ;) Dále, jak už je zvykem...celkem...přidávám ještě jeden její blog. Je o všem možném, spíš pro holky, adresa je: darlinga.blog.cz. Určitě první co vás zaujme je skvělý desing, mě se roooozhodně moc líbí :). Dále stojí za to přečíst si některé články z týdenních témat a podobně. Blog se teprve rozjíždí ale věřím, že brzy bude mít vysokou návštěvnost :)

Za poznávačku

5. března 2013 v 17:32 | Konici-123 |  Diplomky♥

Diploméék za poznávačku ;)

Za tento diplom vděčím admince !Jíťas!, děkuju moc ;)

Je to pravda?

4. března 2013 v 18:37 | Konici-123 |  Testy

Je tvrzení pravdivé?

Každé plemeno koně musí mít nutně nějaké vrozené znaky(jako například ponožky, chlupové víry apod).
(OBRÁZEK ROZHODNĚ NEKOPÍROVAT - MŮJ)

13. Díl Péče o koně

3. března 2013 v 14:44 | Konici-123 |  Seriál péče o koně

Péče o koně 13. díl

Aloha,
myslím, že dnes bychom se mohli věnovat
dalšímu, také důležitému tématu. A tím je:

Cesta na pastvu

Někomu tohle téma může činit velké potíže, většinou jsou to ti, kteří s koňmi nemají moc velké zkušenosti a nevědí, že když jde kůň na pastvu, tak se těší, což může vést i k tomu, že bude nervózně poskakovat a dělat jiné vylomeniny. Chovatelé se s koňmi při cestě perou a snaží se je usměrnit. Velmi důležitá zásada je: Koně musíte vést vy, ne on vás!

Vedeme více koní
Myslím, že když zmíním, že takovéhle stanovisko je na nezkušeného chovatele příliš, budete se mnou souhlasit. Nejprve byste si měli být jistí, že koně ovládáte naprosto bez problémů, poslouchá vás a v jejich přítomnosti nejste nervózní. Jelikož vedení dvou a více koní má zapotřebí alespoň dvakrát zvýšenou pozornost, měli byste dávat pozor kudy chodíte a když máte v ohradě dva divočejší koně raději je vyvést postupně. NIKDY byste neměli vést hřebce a klisnu dohromady! Hřebec může mít sexuální sklony a mohl by vás například i napadnout jen aby se dostal ke klisně.
(Zdroj obrázku: http://falanga.webnode.cz/)

SPRÁVNÉ VEDENÍ
1) Vezmeme si koně na vodítko a dojdeme k vratům ohrady. Koně vedeme vždy z levé strany, měli bychom mu stát zhruba v úrovni šíje nebo hlavy, nikdy ne v úrovni těla!!
2) Vždy stojíme mezi koněm a vraty, abychom s nimi mohli udělat potřebné věci. Dokud je neotevřeme, koně držíme pevně. Vrata by měla být otevřená tak, aby jimi mohl kůň projít zcela bez problémů.
3) Nikdy se nesmíme nechat na pastvu dotlačit nebo dotáhnout, při vstupu koně pevně držíme a vždy za sebou vrata zase zavřeme, aby kůň nemohl utéct pryč.
4) Poodejdeme dál od vrat, postavíme se čelem k vratům a opatrně sejmeme koni ohlávku. Po sundání ho pohladíme - NIKDY NEPLÁCÁME!!!(MOHL BY SE ROZBĚHNOUT).
5) Jakmile mu sejmeme ohlávku neotáčíme se zády, abychom na něj viděli a měli přehled jestli se třeba nedá do zběsilého běhu přímo k nám. Pozpátku odejdeme k vratům a máme na paměti, že náš neklid se na zvíře přenáší.
6) Kůň by nás neměl následovat! Na chvíli ho ještě sledujeme, jestli není třeba moc aktivní aby někoho nezranil nebo aby nezranil sebe a v případě nutnosti zasáhneme. Když je všechno v pořádku znovu zkontrolujeme, zda jsme pořádně zavřeli a můžeme odejít.
(OBRÁZEK NEKOPÍROVAT!!!!!!! FOTILA JSEM HO SAMA, KŮŇ MŮJ ALE NENÍ)

Tak, dneska to je všechno. Příště se můžete těšit na odchyt koně z pastviny ;)
Užijte si pěkné počasí - pokud tam u vás momentálně je - a ať vám koně jdou ;)

Základy westernu

2. března 2013 v 10:37 | Konici-123 |  Jezdectví

Základy westernu

Nejdůležitější základ je najít koně, který bude přesně pro tebe. Mezi nejběžnější a základní westernová plemena patří appaloosa, paint horse a quarter horse. Pak se také můžeš setak s plemeny jako buckskin, pinto, morgan, arab apod. Koně si musíš vybírat podle disciplíny kterou budeš chtít v budoucnu vykonávat, důležitá je samozřejmě i velikost, zkušenost a stáří koně...
Upozornění: NIKDY NEKUPUJ KONĚ PODLE VZHLEDU!

Sed

Ve westernu je sed stejně důležitý jako v anglii. Měla bys sedět na obou sedacích kostech a neposouvat se dozadu, také sedět uprostřed sedla a tvoje ramena by měla tvořit čtverec s rameny koně. Když sedíš moc vepředu pobízíš koně aby šel rychleji, naopak když moc vzadu žádáš ho o zastavení. Navíc když celou dobu jízdy sedíš vzadu zatěžuješ koni ledviny a můžeš mu působit bolest. Pokud koně zrovna nepobízíš měla bys mít nohy klidně spuštěné podle koňských boků a nemačkat ho. Když sedíš v sedle, měl by čklověk, který se na tebe dívá zboku vidět pomyslnou linii procházející od tvého ramene skrz kyčle až do paty. Chodidlo by mělo svojí nejširší částí ležet ve třmeni a pata má být prošlápnutá dolů. Měla by ses držet jen od kolen nahoru a spodní část nohy používat jen v případech, kdy dáváš koni nějaký povel.
Video o správném sedu, sice je to k určité disciplíně ale mělo by to tak být pořád: http://equitv.cz/vycvik-trenink/western/2010/12/3/videa/vyukovy-serial-o-discipline-western-horsemanship-dil-prvni-spravny-sed/.

Otěže

Otěže by ti měly procházet pod pěstmi, ne nad nimi. Palce by měly směřovat vzhůru a ne vodorovně. Když budeš držet otěže pořád napnuté otupíš tím koni hubu - což znamená, že pak nebude tak citlivý k pomůckám. Když zrovna koně neotáčíš či nezastavuješ máš mít otěže povolené a nehýbat s nimi. Ale neměly by zase být moc dlouhé. S hubou koně by si měla udržovat jemný kontakt ale neměla bys ho pevně držet. Pokud držíš otěže jednou nebo oběma rukama, měla bys je mít nad hruškou nebo nad přední části sedla.
Dáme příklad: Když chceš svého koně vést jednou rukou, musí znát tzv. neck rein. Když chceš tedy zahnout vpravo, položíš koni na krk levou otěž a použiješ pobídku levou nohou. Otěže bys ale nikdy neměla tahat směrem k sobě, svádí to ale měla bys je mít spíš mírně od sebe abys koně netahala za hubu.
Nikdy se nedívej na zem, spíš se dívej tam, kam chceš jet.
V následující ukázce jezdí jezdec s oběmi otěžemi, tak se to povětšinou dělá u mladých koní. Je to ale podobné, neck reining můžete dělat i s oběmi. http://www.youtube.com/watch?v=ZrUbDUk-3j8