Na otázku: "Co vidíš?" odpoví lidé, že koně. Já ale odpovím: "Celý svůj život!"

Duben 2013

Týdenní téma

25. dubna 2013 v 17:07 | Konici-123 |  Diskuze

Proč zrovna já?

I když nejsem zrovna příznivce týdenních témat a můj blog je o koních, rozhodla jsem se, že tohle sem napíšu. Je na téma:

"PROČ ZROVNA JÁ?"
Na tohle by se mohlo ptát, po celém světě spoustu lidí. Vlastně se i ptají. Každý za život určitě udělal něco, čeho pak postupem času začal litovat a ptal se sám sebe: "Za co si to zasloužím? Proč já?!" Ano, je to tak ale život prostě není fér. Zkuste se ale trochu zamyslet, jistě, problémy ohledně kluků, oblečení a líčení jistě jsou důležité ale nepřipadá vám, že jsou důležitější věci? Mohu se ptát: "Proč já, co jsem komu udělala, že já nemám právo na..., přišla jsem o..., nesnáší mě...,?!" Možná proto, abychom si uvědomili, že jsou i jiné problémy, kvůli kterým mohou něčí srdce přestat bít. Když o tom tak píši, připadá mi, že si stěžuji na samé pitomosti, přitom jsou na světě miliony zvířat, kteří potřebují pomoci, kteří kvůli lidské hlouposti přijdou o život.
A všichni ti, se nakonec ptají: "Proč zrovna já?". Zvířata s tím ale nemohou nic udělat, je jen na nás - na lidech - abychom jim pomohli.

Abys měl alespoň kapičku štěstí, alespoň trochu toho nebe na zemi, musíš se smířit se životem, se svým vlastním životem - takovým, jakým je... - Phil BosmansCushingův syndrom

20. dubna 2013 v 17:44 | Konici-123 |  Nemoci

Cushingův syndrom

Posledních pár let se onemocnění rozšířilo zejména mezi starší koně. Dříve byla nemoc vzácná, dnes postihuje mnoho koní. Možná je to tím, že dnešní koně mají lepší veterinární péči a dožívají se vyššího věku než dříve. Cushingův syndrom byl poprvé popsán před několika desítkami let, od té doby ho vědci neustále zkoumají.


Příčina:
Špatná činnost hypofýzy neboli česky podvěsku mozkového. To je část mozku velikosti menšího oříšku, podvěsek mozkový řídí některé důležité pochody v těle, ale při cushingově syndromu nepracuje správně, protože uvolňuje nadměrné množství hormonu zvaného adrenokortikotropin(ACTH). ACTH působí zase na kůru nadledvin, která uvolní větší množství kortizolu. Shrneme-li to, jedná se o hormonální poruchu v těle koně.

Příznaky:
- Nadměrný růst těžkých dlouhých chlupů, které kůň nevylíná ani na jaře.
- Příznaky hormonálních změn v těle se můžou u každého koně lišit.
- Neustálá obrovská žíneň, tím i nadměrný příjem vody(třeba až 80 l, kůň normálně vypije 20-40 l.).
- Ubývá svalová hmota na zádi, krku i hřbetě. Postoj se změní, záda se prověsí, krk prohne.
- Mnoho nemocných koní se potýká s chronickým schvácením kopyt, krvácením z dásní, kožní infekcí, kopytními abscesy a podobně.
- Imunitní systém nezastává správně svou funkci a kůň také často trpí obezitou.
- Cushingův syndrom může dostat jakýkoli kůň v jakémkoli věku ale u koní nad 15 let se riziko zvyšuje.

Správná diagnóza:
- Veterinář by měl udělat kompletní prohlídku zdravotního stavu, včetně krevních testů.
- Ihned po odběru krve dostane kůň speciální injekci a druhý den se odběr zopakuje.
- Oba vzorky se porovnají a výsledek ukáže, jestli je kůň zdravý.
- Tato nemoc nejde úplně vyléčit ale můžeme ji zmírnit podáváním specifických léků.


Správná životospráva:

- Dieta - kůň by měl být přikrmován granulemi s nízkým obsahem cukrů, ale vysokým obsahem tuků. Vhodná jsou krmiva pro staré koně, která zabrání úbytku svalové hmoty. Pastva nesmí být bohatá na vojtěšku!

- Doplňky stravy - postižený kůň by měl dostávat doplňkově mikroprvek selen, který chrání buňky. Množství selenu je ale nutné stanovit přesně, protože při předávkování má toxické účinky.

- Odčervení - Jelikož je kůň velice náchylný na parazity, je hodně důležité pravidelně odčervovat. Veterinář by měl jednou za čas provést rozbor trusu.

- Pravidelná zubní prohlídka - prohlídka dvakrát za rok by se neměla podcenit. Nemocní koně mívají časté zubní problémy, které můžou způsobit i zánět dutin.

- Péče o kopyta - pravidelné kontrolování kopyt a chodů koně je nutné, chceme-li předejít kopytním abscesům, otlakům a schvácení. Nesmíme zapomínat na časté korektury.

- Holení - v teplých měsících se stane holicí strojek nezbytností. Kůň se díky naší pomoci bude lépe vyrovnávat s vyššími teplotami.


Hickstead

20. dubna 2013 v 11:51 | Konici-123 |  Příběhy slavných

Hickstead

Počátek života - Konec života:
Narodil se 2. 3. 1996 v Nizozemsku(Holandsku), zemřel 6. 11. 2011.

Rodina:
Otec: Hamlet, matka: Jomara

Start:
První start opravdu netuším. Startoval ale například na Olympijských hrách v Pekingu, světových jezdeckých hrách... Byl členem i vítězného týmu v Poháru národů na Floridě.

Výhry:
Na Olympiádě v Pekingu získali zlato, za individuální(samostatné) skákání a stříbro za skákání v týmu pro Kanadu. Na světových jezdeckých hrách získali bronz a na Pan American Games(omlouvám se, neumím přeložit) měli bronz za individuální skákání a stříbro za týmové skákání. V Cáchách na Grand Prix se umístili jako třetí. Několikrát získali prestižní cenu 1 000 000 dolarů. A tak dále... (opět se omlouvám, musím překládat).

Zajímavosti a fakta:
Stal se jedním z nejslavnějších parkurových koní světa. Během své kariéry vyhrál kolem 54,3 milionů korun. Jeho jezdcem byl Eric Lamaze. Jeho smrt viděli tisíce lidí. Eric Lamaze se k němu vyjadřuje: "Je to skvělý kůň, a velmi dobrá konkurence. Má velkou osobnost a je zábava ho jezdit, protože ho znám tak dobře...". Na závodišti má svou sochu.

Videa:
http://www.youtube.com/watch?v=voqH4VNUlYI - pro toho, kdo umí anglicky(dá se rozumět).

Smrt:
Zemřel ve věku patnácti let, před zraky tisíce lidí, jak bylo zmíněno výše. Světový pohár v italské Veroně se mu stal osudným, soutěž ještě stačil dokončit a hned poté se svalil na zem a začal sebou škubat. Ostatní soutěžící smrt velmi zarmoutila a rozhodli se v závodu už nepokračovat. Zjistilo se, že zemřel na prasknutí aorty(srdečnice=největší tepna). Po jeho smrti se někteří vyjádřili: "Hickstead byl opravdu milionový kůň, soucítím s Ericem a ostatními. Je to hrozná ztráta ale nikdy na něj nezapomeneme, měl jsem velké štěstí, že jsem ho znal.", "Jsme šokováni, tento kůň byl v poslední době měřítkem všech věcí" - volně přeloženo.


Welsh...(všechny sekce)

17. dubna 2013 v 16:41 | Konici-123 |  Plemena

WELSH MOUNTAIN PONY - SEKCE A

- Jinak Velšský horský pony, sekce A
- Nejmenší a nejstarší velšská sekce
- Plemeno bylo utvářeno drsnými a nehostinnými podmínkami ve Walesu, které ho zformovaly v unikátní plemeno s výjmečnými vlastnostmi.
- Vyniká konstituční tvrdostí, výjimečnou odolností a inteligencí.
- Hodí se jako rodinný pony.
- Využíván po celém světě nejen jako jezdecký pony, vhodný i pro nejmenší děti, ale také jako talentovaný pony pro spřežení.
- KVH do 122 cm

WELSH PONY - SEKCE B

- Jinak Velšský pony, sekce B
- KVH od 122 cm do 137, 2 cm
- Více jezdecký výraz, kvalitní jezdecká akce, přiměřená síla kostry, dostatek hmoty a nezbytnou podmínkou je i zachování celkové nenáročnosti a vytrvalosti plemene.
- Dobré jezdecké využití i menšími dětmi.
- Hodí se jako první pony do vaší rodiny, na drezúrní obdélník nebo do parkuru.

WELSH PONY OF COB TYP - SEKCE C

- Jinak Velšský pony v typu koba, sekce C
- KVH od 122 cm do 137, 2 cm
- Menší varianta velšského koba, má působit silným, atletickým a velmi všestranným dojmem.
- Získává stále větší popularitu ve sportovní i rekreační zápřeži, v parkuru ale i v cross-country.
- Při drezuře se dobře zhodnocuje jeho fenomenální pohyb s velmi kvalitní akcí, klidný a uměřený temperament, výborný charakter i inteligence.
- Může uspět pod dítětem ale i dospělým jezdcem, což ocení především starší děti, kterým dobrá konstituce této sekce zabezpečí, že mohou se svým pony pokračovat v práci po mnoho let, bez nutnosti hledat většího koně.

WELSH COB - SEKCE D

- Jinak Velšský kob, sekce D
- KVH 137,2 cm a více
- Historie plemene sahá hluboko do středověku a je pro něj typický impozantní vzhled, silná a svalnatá stavba těla, dobře utvářená kostra, krásná hlava a také prostorný, energický klus s výraznou a jasnou akcí.
- Je nazýván nejlepším jezdeckým a zápřahovým zvířetem na světě.
- Velmi dobrý skokan schopný se prosadit ve všech jezdeckých disciplínách i vozatajství
- Schopnosti jsou plně uznávány po celém světě.
- Přátelský, charakterní, vhodný pro vrcholový sport, ale zachoval si také všechny předpoklady být ideálním partnerem pro volný čas i rodinu.
- Krása, tvrdost a dlouhověkost jsou symboly tohoto všestranného plemene.

WELSH PART-BRED

- Jinak Velšský polokrevník, bez omezení KVH
- Zkratka WPBR je produkt křížení všech velšských sekcí a jiných plemen koní a pony.
- Při plemenitbě je nutné zachovat podíl minimálně 12,5% registrované velšské krve.
- Při dobře zvoleném výběru rodičovské generace vznikají zcela výjimeční pony a koně, konstitučně tvrdí, zdraví a výborně jezditelní.
- Je to velmi dobrá volba pro děti i dospělé a je využíván ve vozatajství a všech jezdeckých disciplínách, kde vyniká svou výkonností, jezditelností a skokovými schopnostmi.
- Flexibilita a dynamika pohybu ho předurčuje jako sportovního koně všech disciplín, jak na národní, tak i mezinárodní úrovni.

Kulhání

16. dubna 2013 v 11:46 | Konici-123 |  Nemoci

Kulhání

Patří k nejčastějším zdravotním problémům. Příčin může být spousta, měli bychom si také ujasnit, zda je nutné aby přijel veterinář či nohu můžeme ošetřit sami. Toho, že kůň kulhá si můžeme všimnout hned, někdy nám to ale může trvat i několik hodin.


FAKTA:
- Nejprve bychom měli zjistit, kde je postižené místo a až poté příčinu.
- Porovnáváme postiženou nohu s druhou končetinou - proporce, otoky...
- Obecně platí, že 90% příčin kulhání na přední nohu leží v oblasti pod karpálním kloubem, kdežto bolestivými místy zadní končetiny bývají hlezno nebo kopyto.

PRVNÍ VYŠETŘENÍ - zeptejte se!

- Jak dlouho kulhá?
Můžeme tak rozlišit, zdali je to nějaké vážnější onemocnění například artróza, zánět kloubů apod. nebo něco lehčího např. zakování.
- Byl nedávno kován?
Koník může být zakovaný, příliš vystrouhán nebo se mu následkem špatného okování vytvořil absces.
- Začal kulhat před začátkem práce, nebo po skončení?
Když dojde k poranění šlachy nebo mezikostního svalu během práce, začne kůň kulhat okamžitě. V méně vážných případech se může kulhání projevit až několik hodin po práci.
- Jak stojí?
Tohle vám může hodně napovědět, chvíli ho pozorujte. Rozlišujeme postoje u lehčího, středně těžkého a velmi vážného kulhání.
- Dokážete najít viditelnou příčinu problému?
Například nateklá končetina, místní otok...
- Skrývá postoj nějaké vodítko?
Jsou-li záprstní a nártní kost vůči předloktí a karpu koně v postavení mimo osu, kůň je náchylný k tvorbě návních kostí. Koně se sevřeným/rozevřeným postojem mají sklon ke kostnatění chrupavek, artróze spěnkového kloubu a poškození měkkých částí této oblasti. Problémy se můžou vyskytnout i u nevyvážených kopyt, s vadami apod.

POSOUZENÍ POHYBU KONĚ
Dále potřebujeme zjistit na kterou nohu kůň kulhá.
- Proveďte koně v kroku klidně a na volném vodítku
Podívejte se ze strany a posuďte délku kroku obou zadních i předních končetin
- Vezměte koně na malý kruh
Ideálně na mírném svahu a porovnejte kvalitu chodu v obou směrech. Dívejte se, zda si kůň předtím než odlehčí vnitřní nohu, nesnaží pomoci zvednutím hlavy. Kulhání se při pohybu v kruhu znatelně zhorší, trpí-li kůň bolestí v oblasti kopyta, např. při zánětu škáry.
- Proveďte koně na tomtéž pevném povrchu v klusu
Klus je příhodný chod na posouzení kulhání, protože kulhající nohu při dopadu podpírá pouze jedna, a to diagonální končetina. Vodič by se měl dívat dopředu, ne na koně. Hlava koně by měla být co nejvíce uvolněná. Příliš rychlý klus může ale lehké kulhání skrýt, pomůže ho zvýraznit klusání do kopce a z kopce. Pozorujte koně ze strany i zepředu, porovnejte délku kroku a oblouk, který končetina ve fázi vznosu opisuje.

Oblečení ke koním

15. dubna 2013 v 19:29 | Konici-123 |  Jezdecké potřeby

Oblečení - rekreace

Pokud si chcete vyjet jednou za čas, rozhodně nemá smysl kupovat drahé jezdecké vybavení (vysoké boty, drahou bezpečnostní vestu...). To ale neznamená, že byste se neměli patřičně upravit, když jdete do stáje, či si vyjedete na vyjížďku/do jízdárny. Základem obleku pro ježdění je bezpečnostní přilba, tu musíte mít vždycky! Samozřejmě pokud jezdíte často, můžete si vzít normální jezdecké vybavení, níže uvedené věci jsou spíše pro nejezdce.Dále budete potřebovat:
- Tričko nejlépe s delšími rukávy, rozhodně ne tílko!!!
- Dlouhé kalhoty, elastické, dobře padnoucí a pohodlné. Rozhodně byste si neměli brát rifle(obvykle se s nimi špatně nasedá, nedají se pořádně tvarovat...)!!!!
- PEVNÉ boty (kdyby vám kůň šlápl na nohu a měli byste nějaké sandály asi by to nebylo moc příjemné..), mohou být botasky, které ale nebudou široké. Noha se vám musí vejít do třmenu!
- Hodili by se rukavice, když víte, že kůň tahá - slouží k tomu aby se vám nesedřely ruce, ne k tomu aby vás zahřáli ale to v krajním případě taky.
- Vyšší podkolenky aby se vám od sedla nesedřela noha.
- Samozřejmě helma.

Oblečení - závody

PARKUR:
- Tříbodová helma
- Jezdecké sako černé/červené/tmavě modré/tmavě zelené
- Košile s bílou vázankou
- Rajtky bílé/béžové
- Jezdecký bičík (maximálně 75 cm!)
- Vysoké kožené jezdecké boty, nebo perka a chapsy
- Můžete mít i bezpečnostní vestu
(Obrázek není úplně ukázkový typ)

DREZURA:
- Černé sako
- Cylindr/pro děti helma!!
- Bílé/krémové rajtky
- Jezdecká vázanka
- Bílé/černé/hnědé rukavice
- Černé vysoké jezdecké boty/pro nižší stupně stačí perka a chapsy
- Jako doplňek můžete použít ostruhy(nesmí to být ale klasické, westernové)!!

6. Pokračování komixu 2

15. dubna 2013 v 10:16 | Konici-123 |  Komixy s koňmi

Niger a Calipso

Cvalem se hnali dlouho a Terka netušila kde se ocitla, byla ještě otřesená z předchozího zážitku. Musela z Niger slézt aby se trochu uklidnila. Když byla konečně na zemi, tíhou všech dnešních událostí se jí podlomila kolena a rozplakala se. Nevěděla, jak jí to napadlo, ale rozhodla se vytočit Samanthino číslo. Když se ze sluchátka ozvalo překvapené: "Haló?", Niger zařehtala. "Ahoj Sam," zavzlykala. "Terko! Co se děje?! Proč brečíš?" Terka jí všechno dopodrobna vysvětlila, i to, že se budou stěhovat. Zakončila to větou: "Sam, já jsem někde uprostřed pole, vůbec nevím kde, potřebuju pomoct!" Poté jí ještě stručně vylíčila záchytné body a Samantha jí slíbila, že co nejrychleji přijede.

Agresivita - Krmení

14. dubna 2013 v 10:05 | Konici-123 |  Zlozvyky

Agresivita při krmení ve skupině

Krmení ve stádě/skupině může být problém. Měli byste rozpoznat nebezpečné chování abyste neohrozili sebe sama a také aby nedošlo k vážným zraněním ve stádě. I ten nejhodnější kůň se může začít chovat jako šílený, jen aby "přežil".


PŘÍČINA:
- Hladoví koně: Když mají koně hlad, získávají navrch instinkty pomáhající přežít a agrese může být způsob, jak si prosadit určitou pozici v hierarchii stáda a získat díky tou přístup k potravě jako první. Starší či méně dominantní koně následkem toho trpí.
- Špatné vychování: Pokud koni jednou dovolíte aby vám třeba kradl věci již když je nesete, koledujete si tak o pořádný průšvih a o to, aby na vás později dokonce zaútočil. Jakmile si tento zvyk osvojí, bude to dělat pořád.


ŘEŠENÍ:
- Koně by měli mít vždy k dispozici dostatek potravy, aby nemuseli vše sníst najednou.
- Než jim dáte jadrné krmivo, dejte jim prvně seno
- Rozházejte seno po pastvě na více kupiček, než je koní a nechte mezi hromádkami dostatečné rozestupy.
- Jako prvního nakrmte alfa samce/samici.
- Krmte všechny ve stejnou dobu nebo ty, kteří dostávají jiný počet "jídel" denně oddělte.
- Pokud je některý kůň zvyklý dělat potíže, přivažte ho.
- Krmte je na stejném místě, poté si na něj zvyknou a budou tam vyčkávat.
- Ostatním rozdávejte krmení v pořadí podle stádové hierarchie, každému zvlášť.

ZMĚNA

14. dubna 2013 v 9:35 | Konici-123 |  Velká Pardubická

Změna názvu

Vím, že už je to nějakou dobu ale nenapadlo mě to sem napsat. A proto vám sem dávám článek až teď. Od 1. 1. 2013 se stalo závodiště v Pardubicích Synthesia Parkem. Je to z důvodu, že se paní(nejspíš) Synthesia - pardubická chemička - stala významným sponzorem závodiště. Pořadatelé a dostihový spolek se k tomu vyjadřují takto: "Spolupráci se Synthesií jsme samozřejmě uvítali, protože nám to dává nejen možnost více investovat do dostihové tradice, ale také tím můžeme světu říci, že se nám podařilo z dostihového závodiště vybudovat dobrou značku a že s námi spojují své jméno i tak celosvětově známé firmy, jakou Synthesia je,"
Nyní tedy můžeme nalézt webové stránky Pardubického závodiště na adrese: www.synthesiapark.cz, níže uvedený obrázek je logo, které budeme vídat na vstupenkách, závodišti a při dalších akcích.


Foolish Pleasure

13. dubna 2013 v 8:55 | Konici-123 |  Příběhy slavných

Foolish Pleasure

(Vyslov: Fůliš Pležr)

Počátek života - konec života:
Přesné datum neznám ale narodil se v roce 1972 na Floridě a zemřel roku 1994.

Rodina:
Matka: Fool me not, otec: What a pleasure

Start:
Jako dvouroček byl neporažený. Když mu byli tři roky vyhrál: Flamingo stakes, Wood Memorial Stakes a Kentucky derby. Ve zbylých dvou Preakness stakes a Belmont stakes, i přesto, že byl favorizovaný, doběhl druhý. Ze základních startů všechno.

Výhry:
Především ty hlavní: Champagne Stakes (1974), Hopeful Stakes (1974), Tremont Stakes (1974), Cowdin Stakes (1974), Flamingo Stakes (1975), Wood Memorial Stakes (1975), Donn Handicap (1976), Suburban Handicap (1976), Washington Park Handicap (1976).

Zajímavosti a fakta:
Jeho dědeček je slavný Bold Ruler, který byl otcem Secretariata. Mezi potomky předával hlavně rychlost, nikoli vytrvalost. Byl jedním ze tří nejlepších tříročků (hřebců) všech dob. Na dráze se setkal s Ruffian, která také patřila mezi nejlepší špičku. V roce 1975 se utkali jen oni dva, majitel Ruffian byl nejprve proti ale za tlaku veřejnosti souhlasil. Mělo se zjistit, který z nich je nejlepší protože oba patřili ke špičce. Bohužel to byl ale Ruffianin konec, Foolish pleasure doběhl první a Ruffian přišla o život. Byla to bitva "pohlaví" a zapsala se do historie těchto dvou koní. Roku 1995 byl uveden do Národního muzea dostihů a síně slávy v roce 1995. V časopisu Blood-Horse byl v žebříčku 100 nejlepších plnokrevných koní 20. století, zařazen na 97 místo.

Smrt:
V listopadu 1994, téměř 20 let poté, co vyhrál Kentucky Derby, musel být Foolish Pleasure hospitalizován na veterinární fakultní nemocnici v Colorado State University. Navzdory všem snahám o léčbu musel být utracen, jelikož dostal laminitidu do všech čtyř nohou.

POZNÁMKA: VŠE JSEM PŘEKLÁDALA PODLE ANLGICKÉHO ZÁZNAMU VE WIKIPEDII, BERTE PROSÍM S NADHLEDEM PŘÍPADNÉ CHYBY!


Rozpis kvalifikací 2013

13. dubna 2013 v 8:24 | Konici-123 |  Velká Pardubická

Dostihová sezona se blíží :)

Jelikož se květen neskonale blíží, musím vám zde napsat rozpis kvalifikací na Velkou 123. abyste si taky mohly udělat čas :D ;D, ne, ale dám vám sem přehled, kdyby to někoho zajímalo:

1) 8. 5. 2013 ITALSKÝ DEN - ZAHAJOVACÍ DOSTIHOVÝ DEN

2) 25. 5. 2013 I. KVALIFIKACE NA VPČP - RUSKÝ DEN (Den dopravy a stavitelství)

3) 22. 6. 2013 II. KVALIFIKACE NA VPČP - POLSKÝ DEN

4) 24. 8. 2013 III. KVALIFIKACE NA VPČP - DEN REGIONŮ

5) 14. 9. 2013 IV. KVALIFIKACE NA VPČP - FRANCOUZSKÝ DEN (Den Evropy)


13. 10. 2013 - 123. VELKÁ PARDUBICKÁ ČESKÉ POJIŠŤOVNY


A1/1

12. dubna 2013 v 20:29 | Konici-123 |  Básničky

Plňásek A1/1(°)

Pro plnokrevníka slabost má každý,
na dostihy je stvořen,
malé dítě ho podráždí,
v rodokmenu každý má jiný kořen.

Ze slavných předků jsou ti nejlepší,
pořád se to ale lepší,
běhají už na všech drahách,
postojí si na všech vahách.

Pro žokeje je stvořený,
do lásky k dostihům nořený,
vyhrávají jeho nohy?
Či snad zdatné chrabré srdce?
Pro dobré výsledky má vlohy,
nepřítel se usmál trpce!

Nejrychlejší plemeno na světě,
pár lidí se divilo této větě(*).
Po jeho vlastnictví slavní touží,
jako finanční prostředek jim slouží!

Byť když stane se strašná nehoda,
majitele čeká pohoda,
nezaplatí za uzdravení,
za každodenní pozdravení,
za smrt věčného přítele,
kterého smůla semele.

Na světě takových lidí je mnoho,
já však neznala naštěstí nikoho,
ten kdo ho uspat nechá,
často pak po ztrátě vzdychá.

* Nejrychlejší kůň světa na čtvrt míle je quarter horse
°A1/1 je zkratka, kterou se označuje anglický plnokrevník

Zóny a respekt

12. dubna 2013 v 18:25 | Konici-123 |  Jezdectví

Zóny a respektování od koně

Rozhodně bychom měli vědět, jak si získat respekt od koně, aby na nás následně nezaútočil. Je také dobré vědět, kde je oblast největší dominance a kde naopak jsou nejslabší jedinci. Všechny informace jsem sbírala během tréninku u různých stájí a i pozorováním koní například na pastvě. NEKOPÍROVAT!!!!!!!!!!VYSVĚTLENÍ:

ZÓNA 1 - Oblast největší dominance a moci nad koněm. Je to přesně ta pozice, kterou zaujímá klisna ke hříběti a zároveň i pozice, která koně připraví o veškerou samostatnost. Vše co koně mají před očima se nachází v zóně 1. Najdeme tady nejsilnější jedince.

ZÓNA 2 - Označuje pozici, kterou zaujímá níže postavené zvíře/jedinec. Kdo se nachází v této zóně, signalizuje koni, že je podřízen a slabší. To je taky mimo jiné jeden z důvodu, proč vodíme koně, u jeho hlavy (nebo více ve předu).

ZÓNA 3 - Zaujímá střední dominanci, omlouvám se ale k této nemám více informací. Trenér se k tomu nedostal :(


RESPEKT:
Pokud dodržíme níže zmíněné požadavky(informace), kůň nás přestává respektovat a hrozí riziko, že na nás zaútočí. Signalizujeme koni, že nejsme dostatečně silný jedinec abychom se postarali o sebe i o koně. "Stejný postup" funguje i v hierarchii stáda, pokud kůň (vůdce) není schopen se o stádo postarat, stane se slabým a vyhnaným jedincem.
1) Narušování osobního prostoru
2) Kůň žere samovolně během výcviku nebo práce
3) Jedeme na koni, on se lekne a my se lekneme také


POJMY:

1) Hierarchie stáda
Znamená žebříček postavení, například: vůdce stáda je "nejvýše" (nejvíce ve předu před nebezpečím apod.) a z pohledu ostatních koní stojících za ním, zaujímá zónu 1. Ostatní se vůdci musí podřídit jinak dochází k boji, pokud se najde silnější jedinec, vůdce se stává slabším jedincem a ze svého postu nedobrovolně musí odejít.

2) Stádový pud/pud sebezáchovy
Jsou to vrozené vlastnosti. Tento "zlozvyk"/vlastnost pochází již z dob, kdy se na světě objevili první koně. Nebudu vám tady zdlouhavě psát o historii ale tenkrát byli loveni lidmi, a proto se stali kořistí. Od té doby tyto pudy v sobě stále nosí. Abych vám je ale přiblížila, v praxi se pud sebezáchovy nebo stádový pud(je mezi nimi rozdíl akorát ten, že kůň při stádovém pudu následuje stádo) projevuje například na vyjížďce. Dáme příklad: Jedete po pěšině a najednou před vás skočí úplně nečekaně srnka, kůň se lekne a jelikož byl dříve loven jeho útokem je v podstatě útěk, kdo je rychlý přežije. Tímhle se koně řídí, proto se nesmíme leknout taky ale ukázat koni, že s vámi žádné nebezpečí nehrozí. Ale můžeme se zmínit i o jiné situaci, kůň na vás bude zkoušet různé fígle aby dostal velení pod kontrolu on, například žraním trávy. Pokud mu tohle dovolíte jednou a on uspěje, bude se domáhat znovu a znovu většího úspěchu, proto se takové zlozvyky špatně napravují. Musíte bojovat a za nic mu to nedovolit jinak to přeroste i v nebezpečí pro vás.

3) Osobní prostor
Je to určitá hranice mezi vámi a koněm, kterou on nesmí překročit. Příklad z praxe: Vedete koně a jdete před ním(tak, že na něj nevidíte a on je za vašimi zády) najednou ale začne zrychlovat a předbíhat vás, to mu nesmíte dovolit a okamžitě tento zlozvyk utnout, překročil by později opět i v nebezpečí pro vás. Nezpomínejte, že kůň má také svůj osobní prostor!!


- Na obrázku můžete vidět, že když porušíte základní pravidla respektování a nebudete dostatečně důslední, může se vám stát například, že vás kůň bude úmyslně schazovat.

Citát měsíce: Květen?

7. dubna 2013 v 12:02 | Konici-123 |  Ankety

Jaký je nejlepší citát na květen?

V anketě můžete hlasovat o citátu, který se vám nejvíce líbí. Citát s největším počtem hlasů v květnu zveřejním do sloupce, kde je oddělení citát měsíce.

Po zimě

6. dubna 2013 v 14:41 | Konici-123 |  Básničky

Po zimě

Návrat zpátky do sedla,
je každým rokem z jara,
minulý rok jsem si vedla,
osedlám kobylu jménem Tara.

Tráva je nažloutlá
a my jsme z kondice.
Proto koník kopce vystoupá,
zabereme tedy velice.

Na tréninku vypne šíji
cvalem po louce nás zvířectvo míjí,
po zdlouhavé práci,
voda koně smáčí.

Odstrojíme, vypustíme na pastvu,
na stájníka se trochu naštvu.
Ta vůně květin nás oslepí,
hřebci na louce jsou velkolepí.

Vzepnou se a vyhodí nohy do vzduchu,
štěbot a řehtání lahodí mému uchu.
Stádo se přežene loukami,
volný čas zaplníme toulkami.

Objedeme celý svět,
za hřejícího sluníčka,
země se bude pod kopyty chvět,
po šíji popleskám mého koníčka.
Hříva ve větru se bude skvět,
jako život se skládá z dlouhých vět,
jako je nádherný ten náš svět,
jako já na cvalu dokonalém budu lpět.

♥ u Spring! ♥

15. Díl Péče o koně

6. dubna 2013 v 10:41 | Konici-123 |  Seriál péče o koně

Péče o koně 15. díl

Ahoj,
dnes se budeme věnovat néméně důležitému tématu,
jakým je: Pastvina. Každý ví, že kůň by měl mít
prostor dostatečně se vydovádět, a právě takové místo
jako pastva, je na dovádění s koňskými přáteli nejvhodnější.

Pastvina

Každý chce pro svého koně to nejlepší, jedním ze základních faktorů aby měl kůň dostatek pohybu je pouštět ho na pastvu. Nikdo by přece nechtěl aby vám uprostřed vyjížďky začal kůň házet kozlíky a podobné věci. Je ale také velice důležité, aby byla pastva řádně připravená, než na ní koně vypustíme. Zvláštní pozornost bychom měli věnovat například jedovatým rostlinám, oplocení, přístřešku, znečištění atp.

Ideální pastvina:
- Bez výkalů, jedovatých rostlin a jiného znečištění.
- Obsahuje přístřešek, dostatečnou zásobárnu vody, přikrmujeme senem a kvalitní oplocení.
- Travní porosty musejí dosahovat stejné výšky, neměli by přerůstat.
- Neumísťujeme pastvinu do svažitých ploch, ani do vysokých kopců, ani do velkých nížin.
- 1 kůň = 0,5 ha pastvy
- Plocha by měla být dokonale odvodněná, odtékající voda nesmí porušovat plot.
- Přístupová cesta je dokonale zarovnaná, bez bahna a jiného znečištění, celoročně udržovaná.

Nevhodná pastvina:
- Poházené odpadky nebo ostré předměty, výkaly, ve kterých se vyskytují paraziti.
- Vysoká, hustá tráva
- Zabahněný rybník, z kterého kůň pije.
- Přístupová cesta je bahnitá, nerovná a vrata se špatně otevírají
- Plot je na některých místech poškozen, vykukují z něj dráty...


Ošetření v ročních obdobích
JARO - Tráva roste velmi rychle, proto bychom ji měli čas od času posekat. Začínají kvést také jedovaté rostliny, takže bychom je měli vymítit.
LÉTO - Tráva roste podle množství srážek, když je sucho musíme zavlažovat. Nespasenou trávu posekáme a usušíme. Vláčením spasené plochy pastvin dochází k rozmetání nashromážděných výkalů a to znamená, že se snižuje počet cizopasníků v nich.
PODZIM - Měli bychom věnovat zvláštní pozornost oplocení a přístřeškům, abychom jednoho dne nepřišli a koně neviděli za ohradou. Kontrolujeme, jestli koně nemají přístup ke spadaným žaludů, nevhodnému ovoci nebo semenům.
ZIMA - Musíme důkladně prohlédnout živé ploty, zda na nich nejsou škůdci. Předkládáme koním kvalitní seno a dbáme na pravidelné střídání míst, kde koně krmíme. Zamezíme tak rozšlapání drnů a zabahnění povrchu.
Jelikož jsem sice slíbila, že se příští díl podíváme na vybavení stáje, tak slib musím porušit.
Netušila jsem, že téma bude tak obsáhlé, takže ho musím rozdělit. Ještě příště se budeme zaobírat pastvinou ale tentokrát oplocením a vraty, přístřešku i vodě podrobněji. Pak tedy vybavení stáje i problematika cest na vyjížďce.
Mějte se :)