Na otázku: "Co vidíš?" odpoví lidé, že koně. Já ale odpovím: "Celý svůj život!"

Červen 2013

II. Kvalifikace na VPČP 123.

23. června 2013 v 16:57 | Konici-123 |  Velká Pardubická

Polský den - II. kvalifikace na Velkou Pardubickou České Pojišťovny

Sobota uběhla jako voda a již je znám i vítěz druhé kvalifikace na Velkou P, jímž se stal ve Velké Pardubické osmý Trezor(POL). Pro vítězství si doběhl v sedle s Janem Faltejskem. Druhý skončil taktéž favorizovaný Tiumen s Josefem Váňou, kterému šlo ale především jen o kvalifikaci, nezáleželo na umístění. Kvalifikace proběhla v duchu "dvou" stejných dostihů. Abych to upřesnila, trochu potíže tam udělal volný Mr Yocker, který po pádu svého žokeje na jednom ze skoků navedl právě blížící se koně mimo kurz. Konkrétně to byli: Frasini(GB), Lingarry(FR) a ještě jeden (nepamatuji se). O jejich kvalifikování, jelikož do cíle nakonec dojeli, rozhodne až dostihová komise. Jelikož Frasini před překážkou zastavil nebylo úplně jasné, jestli se to považuje za vybočení a tudíž diskvalifikaci. Z tribuny jsme tak sledovali stejný dostih ale rozdělený na dvě skupiny, první pětici a zbylou trojici se ztrátou několik set metrů.
Celkový dostihový den probíhal úspěšně pro "Váňovce", když zvítězil Kai(GER), kterého jel Váňa mladší a poté ještě Silver Regent(USA), taktéž vedený J. Váňou mladším. Počasí přálo, protože nebylo takové horko jako před zbylými několika dny. Stejně jsem si ale odnesla spálené ruce a úplně nový klobouk :D
Můj klobouk a já: :DFjordský kůň

5. června 2013 v 14:53 | Konici-123 |  Plemena

Fjordský kůň

- Pochází z Norska, je jedním z nejstarších plemen a podobá se koním, kteří jsou znázorněni na dávných jeskynních malbách.
- Je pravděpodobné, že je příbuzný koně Převalského.
- Historikové jsou toho názoru, že byl domestikován před dvěma tisíci let.
- Vikingové ho používali jako válečného koně, norští farmáři jako všestraného pracovního koně.
- Velikostí připomíná poníka, hovoří se o něm ale jako o koni.
- Většina fjordů má béžové zbarvení a úhoří pruh táhnoucí se po hřbetě od hlavy až k ocasu a zebrování na nohou. Díky úhořímu pruhu má hřívu dvojbarevnou.
- Mírumilovný, ochotný v práci ale také tvrdošíjný a líný.
- Hříva se koním zastřihuje tak, že stojí a zdůrazňuje tmavé žíně uprostřed.
- KVH 132 - 150 cm.
- Využití: Tažné práce, ježdění a vozatajství, terénní jízdy v horách, jezdecké školy a terapeutické jezdecké kroužky.
- Středně velká hlava s plochým, širokým čelem. Profil může být rovný nebo lehce vypouklý. Svalnatý, silný krk, nízký kohoutek a kompaktní tělo. Dobře klenutá žebra, krátký až středně dlouhý hřbet a široká, silná záď. Krátké silné nohy s pevnými černými kopyty.


"To Nej."

4. června 2013 v 14:33 | Konici-123 |  Zajímavosti

To nej-x ze světa koní - rekordy

Nejdražší kůň světa

Jeden z nejdražších koní světa byl plemenný plnokrevník Fuasaichi Pegasus. Bylo to v roce 2000, tento hřebec stál neuvěřitelných 60 000 000 dolarů = 1 186 140 000 Kč Překvapený Pro srovnání, nejdražší auta světa stojí kolem 30 - 50 milionů (nepočítám takové "veterány", které se prodávají zatraceně draho ale ty, kterými se jezdí třeba v Americe).

Nejvyšší rychlost dostihového koně

Nejvyšší rychlosti dosáhla Winning Brew v USA 14. května 2008. Byla zaznamenaná na dráze dvou furlongů(400 m), činí to 70,76 km/h. Trenérem byl Francis Vitale, bylo to na závodišti Penn National Race Course v Grantville v Pensylvánii.

Nejdelší koňský ocas

Nejdelší koňskou chloubu měla Summer Breeze ze Spojených států amerických. Měřil 381 cm = 3,81 m, majitelé klisny jsou Crystal a Casey Socha z Kansasu.

Největší kůň na světě

Netvrdím, že byl úplně největší - protože se údaje pořád mění - ale určitě stojí za pozornost. Big Jake z USA je devítiletý belgický valach, kterému bylo 19. ledna 2010 na farmě Smokey Hollow v Poynette naměřeno bez podkov 210,19 cm = 2,1019 m.

Nejmenší kůň na světě

Od 7. července 2006 je oficiálně uznaným nejmenším koněm na světě klisna Thumbelina. Měří v kohoutku 44, 5 cm a patří Kay a Paulovi Goesslingovým, ze spojených států.

Útěk pod jezdcem, plašení se

2. června 2013 v 10:10 | Konici-123 |  Zlozvyky

Plašení se a útěk pod jezdcem

ZDROJ: Jo Bird - Jak zbavit koně zlozvyků (k dostání v klubu PennyGirl)

Problém:
Také se vám už stalo, že se kůň najednou zničehonic rozeběhl a vy jste nad ním ztratili kontrolu? Koně se plaší, když se něčeho bojí ale nemusí to být jen tento důvod. Najednou prostě začnou utíkat a vy nad ním už nemáte žádnou moc, následky mohou být pro jezdce i koně smrtelné.

Příčiny:
- Kůň se něčeho lekl a snaží se od toho utéct, zbavit se nebezpečí. K tomu aby se lekl stačí velmi málo.
- Bolest, které se kůň chce zbavit a snaží se jí utéct. Může to být třeba špatně padnoucí sedlo nebo nepřiměřený tlak v hubě.
- Pokud cváláme na koni, který třeba dlouho nebyl pod sedlem může se to zvrhnout v nekontrolovatelný běh, protože nemá dostatečně vybitou energii.
- Kůň, který byl dříve používán pro dostihovou kariéru se s největší pravděpodobností na otevřené pláni bude snažit rozeběhnout.

Řešení:
Dáváme pozor na všechno kolem sebe, co by koně mohlo vyplašit, i když je to často těžko postřehnutelné. Na vyjížďky můžeme jezdit v doprovodu staršího, spolehlivého koně aby mladého naučil, že není čeho se bát. Pokud má váš kůň jen nevybitou energii nebo si s vámi chce prostě "hrát" udržujte si těsný kontakt s hubou a jezděte asertivně. Nikdy ale prudce nezkracujeme otěže koni, který je nervózní, protože by to jen podpořilo jeho strach. Pokud máte smůlu a kůň se s vámi prostě plaší, snažte se udržet v sedle a získat nad situací znovu kontrolu. Pokud máte kolem sebe místo naveďte koně do kruhu a postupně ho zmenšujte. Jedu ruku natáhněte dopředu a druhou tahejte pouze za jednu otěž. Pověsit se na obě otěže není k ničemu, pokud tedy zrovna nemáte udidlo typu gag, které na koně působí tím větším tlakem, čím víc on táhne dopředu. Pokud máte někde poblíž strmý kopec nažeňte koně do něj, pomůže mu to vybít více energie.

Ladný cval

Problémy s plícemi (EIPH, edém plic)

2. června 2013 v 9:53 | Konici-123 |  Nemoci

EIPH

Pod touto zkratkou "exercise induced pulmonary hemorrhage" se skrývá název krvácení z plic, které je vyvolané zátěží. Název, jak jste si již mohli všimnout, pochází z angličtiny.

Jak vzniká, kdy a proč?
Koně jsou stejně jako lidé velké individuality, proto se ještě přesně neví, proč u některých ke krvácení dochází. Toto onemocnění postihuje především koně, kteří jsou určeni pro rychlostní disciplíny - tj. dostihy, western - barell racing, pole banding apod. Velký podíl na vzniku EIPH má čistota prostředí, kde koně trénují a žijí. Kůň nekrvácí nepřetržitě ale vždy po nebo při zátěži. Koně musí být umístěni v boxech dobře větraných, bez prachu a nečistot. Pokud tohle nebude dodrženo, jejich plíce tím trpí a můžou vzniknout alergie a to může vést k větší náchylnosti na EIPH.

Co se děje v plicích?
Kůň, postižený EIPH má částečně poškozené plíce. Část plic je citlivá a zvýšenou dýchací námahou začnou praskat plicní kapiláry a krev z nich začne proudit do plicních sklípků a průdušinek. Při větším poškození se krev může řinout z nozder, při menším lze onemocnění prokázat endoskopem ale krátce po zátěži.

Co s tím?
Musíme se poradit s veterinářem a určitě koníkovi snížíme zátěž. Pokud je krvácení časté, bylo by mnohem lepší, kdyby kůň začal dělat něco jiného. Prevencí je nechat koně častěji na čerstvém vzduchu, správné mikroklima ve stáji (vzduch bez prachu, plísní apod.) a bezchybné krmení.

Edém plic

Edém plic je velký zdravotní problém. Tekutina z krve prosakuje do plic a tam se hromadí.


Kdy něco podobného hrozí?
Hromadění tekutiny v plicích může začít s počínajícím zánětem plic nebo klidně při některých srdečních vadách. Jednou z příčin může být i dlouhé ležení koně, protože se zpomalí odtok krve z plicních cév a to způsobuje zvýšení hydrostatického tlaku v těhle cévách a prostup tekutiny z krve do plic. Ale tohle se netýká zdravého koně, jde především o vážně nemocné koně, nebo koně po operaci. Mezi dalšími příčinami je alergická reakce, nadměrné podání infuzí, některé úrazy hlavy nebo přehřátí či úžeh v teplém a vlhkém prostředí. Nejčastější příčinou je ale přidušení při převozech v malých a teplých přepravnících bez dostatečného přísunu čerstvého vzduchu, což může postihnout i zcela zdravé koně.

Jak můžeš poznat koně s edémem plic?
Kůň s edémem plic je nervózní, ustrašený, špatně dýchá, má zrychlený tep a chvěje se. Sliznice jsou cihlově červené nebo namodralé. Veterinář při poslechu slyší "praskoty" a v konečném stádiu lze pozorovat bílý nebo načervenalý (krev) pěnovitý výtok z nosu.

Můžeme tomu zabránit?
Pokud je postiženým kůň s těžkou poruchou srdce tak nemůžeme ale pokud jde o přepravu, přehřátí apod., tak samozřejmě můžeme - a musíme! Koně přepravujeme ve vyhovujícím počasí, v přepravníku který bude dobře větratelný a je potřeba aby měly teploměr, na kterém i z kabiny auta můžeme pozorovat teplotu v přepravníku. Dobrou pomůckou je kamera, která ti pomůže sledovat stav tvého koně. Pokud je kůň přehřátý odvedeme ho do stínu, uklidníme ho, zchladíme a voláme veterináře.

16. Díl Péče o koně

1. června 2013 v 22:20 | Konici-123 |  Seriál péče o koně

Péče o koně 16. díl


Vítám tě u dalšího dílu - doufám, že - tvého oblíbeného
seriálu. Navážeme na minulé téma ale tentokrát
ještě podrobněji. Tak se připrav a můžeme začít:

OPLOCENÍ
Při výběru plotu bychom se měli řídit tím, jaké máme plemeno koně. Pokud máme první příčku dřevěného plotu asi metr nad zemí Fallabella to klidně podleze. Nebo naopak třeba Shirský kůň snadno povalí chatrný plot. Za nejvhodnější oplocení se obecně považuje ohrazení pastvin hustými keři, je tu však větší riziko výskytu jedovatých rostlin.
Nevhodné oplocení: Plot by nikdy neměl být takový aby koním ublížil, ohrazení z ostnaého drátu je pro skot nebo ovce ale ne pro koně! Může způsobit roztržení kůže, poranění nohou, očí a jiných částí těla. Oplocení s drátěnými oky je také nevhodné, protože když se tam koni zasekne noha, už nemůže ven. Oplocení i vrata musíme pravidelně kontrolovat aby nedošlo k případnému zranění nebo útěku zvířat z pastvy.

Drátěné oplocení - Představuje účinnou ochranu ale dráty musí být pořádně napnuty, nejčastěji jich je pět nebo šest vzdálených od sebe 30 cm. Určité nebezpečí je tady samozřejmě také, i když kůň v noci vidí lépe než člověk - a nemusí to být ani v noci - drátů si nemusí všimnout, když do nich vrazí, může si ublížit. Je vhodné je tedy zvýraznit nějakou světlejší barvou.
Toto oplocení vypadá asi takto (obrázek je čistě orientační):

Dřevěné oplocení - Vypadá pěkně, protože jde v souladu s přírodou. Je odolné pokud použijeme kvalitní dřevo. Horní tyč by měla dosahovat 120 cm (105 cm pro ponyho) a dolní 45 cm od země. Může vypadat třeba takto:

Oplocení pásy - Ke zhotovení se používají pružné a širší pásy z umělé hmoty. Připojují se k dřevěným kůlům. Toto oplocení je levnější než dřevěné ale stejně účinné. Bílá barva navíc zvyšuje i viditelnost a toto oplocení má většinou dlouhou životnost. Na obrázku si můžete všimnout, že pásy jsou nakombinované s elektrickým ohradníkem, když se zaostříte dozadu možná sii všimnete i kůlů.

Elektrické ohradníky - velmi účinné zvláště v kombinaci s další zábranou. Jakmile se jich kůň dotkne, dostane malý "odstrašující" elektrický výboj. Nevhodné jsou pro zvířata s citlivou nebo slabou kůží. Musíme je VŽDY barevně zvýraznit aby i lidem bylo jasné, že tam vede elektřina. Jakmile si na ně koně zvyknou reagují na charakteristický zvuk elektrického vedení a nepřibližují se.

VRATA
Dřevěná - Vrata v ohrazení se musí otvírat vždy směrem do výběhu, aby je koně nemohli odtlačit. Obdobně jako oploceník také vrata vyžadují pravidelnou údržbu, především nátěr vhodnou ochrannou barvou. Vyplatí se opatřit vrata kvalitními závěsy a petlicí, aby se mohla snadno otevírat a zavírat.

Kovová - Těžká vrata jsou pevná a pokud jsou opatřena nátěrem, mají dlouhou životnost. Nevýhodou je jejich cena, manipulace také bývá obtížnější, protože jsou těžká. Koně se někdy snaží vrata odtlačit a mohou přitom prostrčit nohu mezi příčky a vážně si ji poranit.

VODA A PŘÍSTŘEŠEK
Přírodní zdroj vody - Samozřejmě je ideální, pokud by se v pastvině nacházela přírodní voda, za kterou bychom nemuseli platit. Nutné ovšem je aby nebyla znečištěná, jinak by to mohlo vést k trávicím potížím. Nejlepší je máli potok tvrdé štěrkové dno. Kdbyby bylo písčité, kůň by spolykal nechtěně i zrnka písku, což může vyvolat koliku.

Voda ve žlabu a v trubkách - Napájecí koryto musí být vyrobeno z nerezavějícího materiálu a voda v něm musí proudit. Velmi důležité je pravidelně koryto čistit a kontrolovat. Okolí napajedla musí být odvodněno a zpevněno. Neměli by být umístěné pod stromy kde padá listí.

Vědro a pneumatika - Použijeme-li k napájení vědro, musíme je umístit tak aby do něho kůň nešlápl - vědro nesmí mít držadlo. Dobrý nápad je ten, když ho položíme do pneumatiky aby se nepřevrhlo, ovšem stejně ho musíme kontrolovat.

V zimě je nutné abychom pravidelně koukli zda voda nezamrzla, pokud se tak stane, musíme urychleně mít náhradní zdroj.

Přístřešek - I přesto, že se koně dokážou více méně chránit samy měli by mít nějaké zázemí, které je ochrání před nepřízní počasí. Za vhodný přístřešek se považuje otevřená dřevěná kůlna. Pokud se na podlaze vytvoří blátivá vrstva zakryjeme ji slámou. Nezapomínáme, že přístřešek slouží i proti slunci, nejen proti zimě. V létě mohou posloužit i stromy nebo živý plot, který poskytuje stín.

Ideální pastva:

To je všechno, příště se těště na vybavení stáje, jak již slibuji pokaždé, také později na problematiku stezek.

Dívky a koně

1. června 2013 v 19:09 | Konici-123 |  Zajímavosti

Dívky u koní

Článek v časopisu PennyGirl mě přivedl na myšlenku, kterou jsem pro vás napsala. Původní nápad pochází z:
Měsíčník PennyGirl 6/2013.


Každý kdo se zajímá o koně, jistě ví jak to u nich chodí nebo to alespoň slyšel. Rutinní práce jako odvážet hnůj, hřebelcovat koně, umývat postroj je naprostá samozřejmost ale zamýšleli jste se někdy, k čemu to vede?

DÍVKY U KONÍ JSOU:

1. Zodpovědné
Kůň není hračka, kterou bychom mohli po pár měsících "zahodit". Musíme se o ně starat každý den a dbát na jejich pohodlí, zdraví a pravidelné kontrolování stavu. Pokud bychom tohle pravidelně nedělali mohl by to být velmi závažný problém, který by v nejhorším případě mohl vést k utracení koně.

2. Organizované
Pokud chceme dosáhnout vrcholové formy musíme si pečlivě naplánovat trénink a celý den, musíme se zaměřit na to, co nám ještě nejde a také naučit koně třeba nějaký trik pro zpestření každodenní práce. Dále musíme dávat pozor na to, aby byl kůň včas podroben odborným prohlídkám, jako jsou například veterinární kontroly, kovář nebo zubař. Vést si pečlivé záznamy znamená zodpovědnost.

3. Odvážné
Všichni od koní si určitě řeknou, že nasednout na naše čtyřnohé miláčky není nic odvážného ale vemte si ostatní. Pořád se nám vysmívají ale sami si na koně sednout nedokážou. Ovládat šestseti kilové zvíře bez použití násilí ale tím, že se s ním budeme "domlouvat" už o něčem svědčí... A nebo, proč si třeba ostatní nezkusí jaké je to úžasné cválat na koni bez sedla a uzdy? Protože na to nemají dostatek odvahy! Jeden špatný pohyb, úskok nebo uleknutí a už se můžete válet na zemi, ale jezdec se nikdy nevzdává!

4. Vytrvalé a rozhodné
Každý má talent na něco jiného a jestli-že nám nejde třeba jen nasedlat koně, musíme prostě trénovat. Bez vytrvalosti se člověk u koní neobejde, protože s koněm je to jako s malým dítětem. Jeden den ho něco naučíte a druhý den to musíte opakovat od začátku, takhle je to do té doby, dokud to kůň nezvládne. Co se týče rozhodnosti, kdybychom koním nedávali naprosto jasné povely, za chvíli bychom se do sedla už nedostali..

5. Soustředěné
Pokud bychom se koním dostatečně nevěnovali ať už v sedle nebo ze země, přestávali by nás respektovat. Pokud nebudeme dávat na jezdecké hodině pozor, koník nás za chvíli může ze sedla vyhodit, pokud bychom koně dokonale nevnímali, nemuseli bychom si všimnout třeba náznaku kulhání, které by se mohlo projevovat.

6. Umí spolupracovat
Jezdectví je souhra jezdce a koně, není to boj o velení ale naprostá harmonie mezi dvěma těly. Koni musíme nejprve vysvětlit - a velmi důkladně - co chceme abychom mohly být vyslyšené.

7. Chápavé
Když za koňmi docházíme pravidelně, časem si všimneme, pokud s naším milovaným není něco v pořádku. Vnímáme jak se cítí a díky tomu dokážeme určit, co mu nejlépe prospěje - i když ne vždy je to lehké uhodnout.

8. Usměvavé a šťastné
Znáte něco lepšího než prohánět se bez sedla po dalekých pastvinách, všude ticho a klid. Poslouchat mechanické žvýkání koňské stravy, položit si zmrzlé ruce do koňské hřívy a obejmout svého přítele, přičemž vdechujete koňskou vůni? Já určitě ne ;)

Coloradský rančer

1. června 2013 v 18:23 | Konici-123 |  Plemena

Coloradský rančer

- Vývoj se odehrával převážně ve státě Colorado(Amerika).
- Vzhledem připomíná appaloosu, mají stejné zbarvení.
- Využití: práce s dobytkem, jezdecký a přehlídkový kůň.
- Na vzniku se významně podílel Mike Ruby, jeho pečlivé záznamy o původu každého koně z jeho farmy má ve vlastnictví asociace chovatelů, kterou Ruby sám založil v roce 1935.
- Pokud uvažuješ o zaregistrování tvého koně jako coloradského rančera, musíš dokázat, že je spřízněný s jedním ze zakladatelů chovu. Těmi jsou: hřebec Patches, potomek arabského polokrevníka Leoparda a berbera Linden Tree.
- Inteligentní kůň s pevnou stavbou těla a dobře tvarovanýma nohama i kopyty.
- KVH 142 - 160 cm.