Na otázku: "Co vidíš?" odpoví lidé, že koně. Já ale odpovím: "Celý svůj život!"

Srpen 2013

Podstatné detaily

30. srpna 2013 v 19:18 | Konici-123 |  Jezdectví

Podstatné detaily při práci u koní

(PRO ZAČÁTEČNÍKY)

1) Když nandáváme koni čabraku je vždy pod uzdečkou - čelenkou, nátylníkem. Poutka navlékneme do podhrdelníku z obou stran.

2) Zápinky u podbřišníku vždy zapínáme na první a třetí řemen. Pokud má podbřišník na jedné straně gumy, upínáme je na levou stranu.

3) Když dáváme koni kamaše připneme je tak aby zip byl zvenku, směrem dozadu. (Případně jiné zapínání přezky vždy dozadu). Kamaše - strouhačky zapínáme stejně.

4) Ve stáji má vše své místo, takže nepohazujeme sedla a uzdečky, či kamaše, čabraky, martingaly, čištění a jiné vybavení po zemi. Všechno se také musí udržovat v náležitém stavu, takže jistě neuškodí když sedlo a uzdečku jednou za čas vyčistíme a vyleštíme. Udidlo bychom měli oplachovat po každé jízdě.

5) Jistě si nepřejeme aby se náš koník zranil takže cválání či klusání v rozbahněném měkkém terénu asi nebude to pravé, stejně tak na cestě poseté kameny. Pečlivě tedy zvažme zda s koníkem za deště ven.

6) Po jízdě povolíme koni podbřišník a dáme třmeny nahoru (posuneme třmen po zadním řemeni nahoru a pak řemen prostrčíme třmenem) protože nikdy nevíme, co se může stát. Kdyby třmeny nahoře nebyly a kůň utekl, může se někde zachytit a ošklivě zranit. Pokud má kůň martingal nezapomeneme ho vytáhnout z podbřišníku abychom netahali sedlo dolů a martingal tam jej držel. Na obrázku vytažené třmeny:

7) Ve stáji by měl každý kůň mít svoji bednu s čištěním. Předávání kartáčů mezi sebou není nejvhodnější, protože kdyby měl jeden kůň parazity dostali by se pak na všechny. Nanejvýš si můžete půjčit kopytní háček.

8) Dbáme na to, aby měl kůň dostatek sena i podestýlky. Koně nejsou žádná malá zvířata a zvládnou spořádat až 12 kg sena denně. Podestýlky by mělo být tolik aby kůň nestál ve vzduchu ale ani na zemi.

9) Pokud jsme zvyklí, že koně po práci opláchneme měli bychom rozhodně dodržet pravidlo, že v zimě se koně neoplachují! Pokud bychom tak učinili s největší pravděpodobností by se kůň nachladil.

10) Dále bychom měli jistě zvážit vhodné oblečení ke koním. Jsou to rozhodně pevné boty - kdyby vám v žabkách kůň šlápl na nohu, bez povyku by se to asi neobešlo - a nějaké obyčejné tričko a kalhoty, u koní se určitě zamažete. Světlé oblečení se také příliš nehodí ale je to na vás.
//

11) Pokud je nás na jízdárně více dbáme na rozestupy mezi koňmi. Může se stát naprosto cokoli. Na koňském hřbetě jsme vždy ve střehu a to i v době kdy chodíme krokem nebo stojíme. Koně mají větší ostrost všech smyslů a vidí i věci, které nám - lidem - připadají naprosto obyčejné, jenže pro koně jsou to děsivé obludy. Kdyby se nějaký kůň prostě lekl ostatní se většinou polekají také a může to mít špatné následky.
hug me | via Facebook

The Greener pastures

25. srpna 2013 v 22:40 | Konici-123 |  Básničky

Zelenější pastviny

(The Greener pastures)
Zdroj fotek: http://weheartit.com

I had a nightmare, which never can be a real.....!
Passion

Nikde na světě není líp,
než v místě, kde můžeš bezstarostně žít.
Odchází tam vlastně každý,
pokud své dobré skutky nashromáždí.

Na čtyřnohé miláčky,
čekají tam obláčky,
mrkvička a kamarádi,
vše co koně mají rádi.

Běhají tam velké hvězdy,
čekají je těžké sjezdy,
všichni rovni si tam totiž jsou,
prohánějíc se společnou oblohou.

Přijdou tam ti nechtění,
či z dostihů zranění,
majiteli týraní,
kteří bez hranic je odstraní.

Hříva vlajíc při nočním vánku,
s ostatními společně běžíc na stráňku.
Ta hvězdička klisna tam stojí!
Větrem a přírodou své srdce zpět pojí...

Z lásky k nebeskému trysku,
hold vzdává odletujícím zrnům písku.

Má nohy plnokrevníka
a srdce olympionika,
srdce vítěze velkého,
jejího ctitele, hřebečka bílého.

Na pastvinách zelených,
běhá hodně souzených,
za nespravedlnost života,
za kterou padla jejich ochota.

Ti, kteří tam dneska jsou,
již navždycky tam zůstanou.
Milované máme však pořád v srdci,
některým bohužel již nebylo pomoci...

In the mist | animals wild and tame

III. kvalifikace na VP ČP 2013

24. srpna 2013 v 19:52 | Konici-123 |  Velká Pardubická

Den se společností .A.S.A. - III. kvalifikace na Velkou Pardubickou ČP 2013

Jsem zpět a znovu vám přináším hodnocení z dostihového dne, kterého jsem se sama účastnila. Prvním rámcovým dostihem byla Cena proutěnkářů, které se celkem zúčastnilo 11 koní. Pro vítězství si doběhl valach Little Rakti(IRE) s žokejem Dušanem Andrésem. Za ním pak přiběhli do cíle Stingirl a Jaroslav Myška, Big Mago(IRE), Exotic Valley(GB) a Malhart(IRE). V prvním dostihu se sice nestaly žádné nečekané okamžiky, nicméně, zcela nám to nahradil dostih druhý; Cena Dostihového klubu III. kategorie na 3900 metrů. Již v padocku dělala Hallandale(FR) s číslem 3 problémy, vzpírala se a poskakovala. Na zkušebním skoku málem shodila svého žokeje Niklase Lovéna. Nakonec ale do cíle oba doběhly. Z původních deseti účastníků jich do cílo doběhlo celkem pět. V průběhu dostihu koně popadali nebo byli zadrženi, vážně se ale zranila pětiletá úspěšná klisna Ryana, když spadla nakopl ji ještě další kůň. Zatím nemám zprávy co se s ní stalo ale podle toho, že nevstala, to zřejmě nebude nic dobrého. Diváci i žokejové museli mít pevné nervy, když v cílové rovince běžel proti účastníkům volný kůň. Naštěstí se včas otočil do správného směru a vodiči ho chytili. Vítězství si z tohoto dostihu odnesla Fantaghiro, druhá byla Letní láska, třetí Akada(IRE) a následně ještě čtvrtá Rosi(GER) s Hallandale(FR).
Na první fotce klisna Ryana před dostihem, na další pak v pořadí čtvrtá Rosi(GER).


Třetí dostih pak už naštěstí proběhl bez větších komplikací. Vítězem Ceny podporované firmou Karel Hainz se stal Rendez Vous(čti: Ránde Vů), za ním skončil Mr Louise, další pak Tarant(IRE), Taras(POL) a Libertin(GB). Ve čtvrtém dostihu bylo pole koní velmi početné, zelenou stuhu za vítězství si odnesl Jam Taki(POL), druhý byl Universe of Gracie(GER) a třetí Peintre Abstrait(IRE). Pátý pak Tammy´n Classy a nakonec Taquari(IRE).
Pátý dostih přeskočíme, protože každého jistě zajímá spíše kvalifikace. Zmíním jen, že pátý dostih vyhrál valach Kindly Boy a za ním skončili Thallium(FR) a Lorain.
Šestým dostihem byla Cross country Peruána. Hlavní favorité celkem zklamali když pětiletý ryzák Ohio shodil svého žokeje, který vypadal, že se jen tak nepostaví. Stejně tak skončil i Josef Váňa s Tiumenem(POL), kterému se snad naštěstí nic nestalo. Podle očekávání pak dostih vyhrála vítězka Velké Pardubické a reprezentantka Dostihové Stáje Pegas Orphee des Blins(FR), za ní skončil Amaragon, Borderland(IRE), Nikas a nakonec Mlýn.

No..a JAK DOPADLA KVALIFIKACE?
Téměř celý dostih jak bylo zvykem odvodil Bremen Plan(POL), který ale na konci ztratil síly a skončil až na nehodnocené pozici. Naopak Trezor(POL) jistě udělal radost své trenérce Haně Kabelkové, když již po několikáté vyhrál kvalifikaci. Pokud bude zdravotně fit, jistě s ním musíme počítat do letošní Velké. Druhý byl šestiletý Broker(GER), třetí pak Budapest(IRE), čtvrtý Kasim a pátý Marinus. Další z favoritů Zarif byl zadržen.

Osmý a devátý dostih již nebudu zmiňovat. Vítězem osmého se stal podle očekávání Čáriray a devátého Bumperu Vinno Veritas. V devátém dostihu dokonce kůň shodil žokeje (netuším kterého) ještě před startem, takže odstartovali bez něj.
Celkový den se mi vydařil když jsem ze tří sázek všechny vyhrála a dva mé tipy by byly bývaly také úspěšné :).

Příběh - Tvrdá zkouška

21. srpna 2013 v 20:50 | Konici-123 |  Komixy s koňmi

Tvrdá zkouška

Autor: ME!
Foto jsou ilustrační a vždy neodpovídají popisu v příběhu, zdroj fotek: http://weheartit.com/?page=1

Rok na prestižní jezdecké akademii se blížil ke konci. Pro mnoho studentů to znamenalo smutek z loučení a návrat domů, ale ti, kteří na závěrečných jezdeckých závodech podali precizní výkon, dostali šanci tu být ještě rok na stipendiu.
Absolventi této akademie se každý týden vraceli ze světových nebo mezinárodních soutěží s těmi největšími úspěchy, proto chtěl každý vyhrát závody. Roční stipendium znamenalo cestu ke slávě a velkou budoucnost, málo komu se však tento sen splnil. Jen ti nejlepší z nejlepších patřili do elitního akademického týmu. Jako bonus byl připraven pro výherce závodů bělouš arabského plnokrevníka, který mu od té chvíle patřil.
(84) Likes | Tumblr

Každý si přál zajet nejlépe, letošní absolutní špička byla však Lillian Stromwellová a její hnědý hřebec Zarif. Nebyli jen nejlépe sehraní ale hlavně jedineční. Zarif nikdy neměl v hubě udidlo a v životě neviděl bičík. Lilly ho jezdila jen na provizorním provazu. Společně měli vyhrazené jiné termíny pro trénink, aby se jim nikdo nemotal v cestě, měli jiný denní režim a celkově mohli působit hodně protekčně. Možná se tak Lilly i chvílemi chovala, když dostala nabídku od akademie na roční zkušební dobu určila si sama podmínky. Obvykle to bylo naopak. S přestupem na jezdeckou akademii souhlasila ale pod podmínkou, že Zarif nebude jezdit na uzdečce ani nebudou používat bičík. Odborná akademická komise nakonec souhlasila, nechtěli si nechat ujít takový talent. Lilly a Zarif měli i přes svoje štěstí těžký a krutý život.
Harriet Jensen

Lillian matku neměla, zemřela, když jí byly tři roky. Zanechala ale Lilly jedinečného hřebce o kterém věděla, že bude jednou světový šampion, od té doby Lilly dřela aby dosáhla co nejlepších úspěchů. Přestože to byl hřebec, měl velice charakterní povahu. Nikdy nezneužil toho, že v hubě neměl udidlo. Pomohl Lillian zvládnout nejtěžší chvíle a v době kdy jí bylo deset se začali prosazovat na závodech.
A girl & her horse

"Lillian, poslední trénink máš s námi. Začínáme asi za dvacet minut," křikla na Lilly Charlotte. Jediná přítelkyně a osoba, kterou si kdy Lilly pustila blíže "k tělu". Vlastně, hned po otci.
"Jo, vím. Jsi nervózní před těma závodama?" otázala se Lilly.
"Jasně, že jo! I když je mi jasný, že to máme všichni předem prohraný..ale to je fuk! Tak pojď už!" odpověděla Charlotte, popadla Lillian za rukáv a odtáhla do stájí.
Charlotte ty závody strašně moc potřebovala vyhrát, vlastně, byla hodně dobrá jezdyně. Na Lillian to ale nestačilo a věděla, že když s ní ty závody pojede, nikdy nevyhraje. Kdyby opravdu prohrála musela by se živit jako...no..to je jedno.
Chaya

Na tréninku zajela Lilly se Zarifem parkur v perfektním čase, bez jediné chyby. Samozřejmě, jak se předpokládalo. Charlotte získala čtyři trestné body a se zklamáním ve tváři vyjížděla z jízdárny. Konečně úporný trénink skončil, zítra se ukáže kdo z koho. Charlotte se ještě nechtělo trávit čas na pokoji a tak zůstávala se svým vypůjčeným koněm Daxem ve stáji. Šeptala mu uklidňující slova ale především se snažila uklidnit hlavně sebe.
"Neboj se Daxi, zítra jim všem ukážem. Lillian nevyhraje, to ti garantuju! Pojedeme tak jako ještě nikdy, tribuny se zvednou a stipendium bude naše, to ti slibuju...," ze zoufalství začala mluvit dokonce cizím jazykem: " I promise!"
Charlotte nechtěla myslet na to, co by se stalo, kdyby Lilly neporazila. Na to byla příliš vystrašená. Nakonec opustila stání.
Když Charlotte odešla, Lillian vyšla ze svého úkrytu. Náhodou Charlotte slyšela, věděla, že by neměla poslouchat ale bylo jí kamarádky hrozně líto. Věděla co má za sebou a hlavně před sebou, proto se rozhodla...
a sweet moment...

CRRRRRRRRRRRRR!!!!! Ten protivný zvuk se táhl přes všechny patra a pokoje, bylo načase! Bylo to tu! Lillian v mžiku vstala ale Charlotte v pokoji už nebyla. Lilly to nehodlala řešit, sešla do jídelny, hodila do sebe jedno jablko a suchý rohlík a nakonec běžela za Zarifem.
Byla hotová jako první, přestože nejrychleji do stáje nepřišla. Bylo to tím, že jí stačilo jen sedlo a kamaše. Spoustu školních koní navíc nechtělo přijmout udidlo, takže to trvalo o dost déle.
Untitled

"A z kolbiště vyjíždí s osmi trestnými body, dámy a pánové, bohužel žádné šance na stipendium," publikum ze slušnosti zatleskalo Sarah Connerové a na řadu šla nervózní Charlotte.
"Hodně štěstí, Charlotte," popřála jí před zazněním zvonu Lilly.
"Díky," smutně se pousmála a pobídla Daxe do klusu.
Tratí prosvištěla bez jediné chyby, komentátor výkon ohodnotil nadějně.
(7) Lucio Landa | via Facebook

A pak jsem přišla na řadu já, na jedinou vteřinu mě napadlo, že svůj postoj vůči Charlotte ještě přehodnotím, ale už jsem se rozhodla. Charlotte byla prozatím první, svou jízdou jsem jí však podle propozic měla porazit.
Ano, jela jsem na plno. Přeskákala jsem trojbradlí, kolmáky, oxery i kombinace až ta poslední....
Untitled

Ani na vteřinu už Lilly neváhala. Dala Zarifovi pokyn ke sliding stopu, věděla, že ho splní. Schválně se ale předklonila dopředu aby to vypadalo, že chce skočit. Zarif před překážkou zastavil a Lillian vyletěla ze sedla, hlídala si aby dopadla správně a nic se jí nestalo. Všichni zalapali po dechu a komentátor oznámil vyloučení. Lilly vzala Zarifa, udiveného z celé situace a odváděla z kolbiště. Všichni jako by se ještě nevzpamatovali ale na Charlotte bylo poznat, že ji prokoukla.
"Proč´s to udělala?!" podezíravě se na Lilly zadívala.
"Udělala co?" na oko nechápavě Lillian odpověděla a odvedla Zarifa pryč. Věděla, že musí ustoupit přátelství před slávou...
Untitled

Ještě téhož dne vyhlásili vítěze, byla jím Charlotte s Daxem.
Ano, Lillian musela odjet domů ale odjela s pocitem, který byl nenahraditelný. Charlotte získala arabského koně, kterého si vždycky přála a roční stipendium.
Zarif s Lilly ale i přesto vozí domů stužky z mezinárodních závodů... a běhají spolu přes věčné pastviny....
Tumblr | via Tumblr

Wild stallion

20. srpna 2013 v 14:35 | Konici-123 |  Básničky

Wild stallion - Divoký hřebec

Nikomu nepatřící,
v bouři i v žáru,
řídící se intuicí,
nepodléhá právu.

Majestátní hrdost,
jejich různorodost.
To z nich činí jedince,
co utekli mamince.

Vyrostou a pak zas hned,
vedou stádo do nebes.
Ve víru moře, v objetí krajiny,
cválají společně přes horké planiny.

Věrný je své rodině,
nemilosrdné, krásné krajině.
Odvaha jeho veliká,
nebezpečí před ním uniká.

Záře hvězd a noc je temná,
z nebe padají pírka jemná.
To z nádherných pegasů,
jejich žíní, z ocasů.
Pozor na divoké dávají,
z nebe k mustangům klesají.

Srst je hebká na pohled,
nejsou dneska na dohled.
Společně si běhají,
krásám přírody srdce oddají.

. | via Tumblr

Návštěvnost za minulý týden 5.8. - 11.8. 2013

12. srpna 2013 v 16:22 | Konici-123 |  Návštěvnost blogu!

Návštěvnost za minulý týden 5.8. - 11.8. 2013 je:

Pondělí: 18
Úterý: 15
Středa: 29
Čtvrtek: 12
Pátek: 18
Sobota: 21
Neděle: 21

Celkem: 134

#Horse#

♥ Thank you so much, you´re best ♥

Dámské sedlo

10. srpna 2013 v 18:03 | Konici-123 |  Jezdecké potřeby

Dámské sedlo

Historie
Nejprve jezdily dámy v sedlech rozkročmno, tzn. stejně jako muži. Mnohé ženy tak jezdily až do 16. století, mnohdy déle. Samotné dámské sedlo pochází z doby před 600 lety, což je docela nedávno. První sedla byla podobná soumarským. Byli na nich upevněná taková supátka pro nohy - planchette. Jezdkyně seděla s nohama na stupátku, v pravém úhlu k ose koně. Do Anglie sedlo dopravila Anna Česká(Lucemburská).
V rámci bezpečnosti mělo sedlo ještě ve předu takový roh, jehož se dáma mohla podržet. Sedlo vypadalo asi takto:

Určitě si dokážete představit, že v tomhle sedle jste prostě koně nemohli ovládat. Proto koně vodili podkoní. Praktičtější tak byla druhá varianta planchette, což znamenalo, že žena seděla bokem za mužem a ten ovládal koně.
Od té doby sedlo prošlo mnoha změnami, my jej ale už známe ve finální podobě.

Využití
Dnes však dámské sedlo skoro nevídáme, můžeme se s ním setkat na Kladrubských akcích, kdy se pořádají například soutěže s názvem: Dámy v sedlech. Existuje také Občanské sdružení Dámy v sedlech a pod. Na Kladrubských/Slatiňanských akcích můžeme vidět, že sedlo se dá využít nejen na obyčejné ježdění ale třeba i na drezuru, parkur a jízdu zručnosti. Nepamatuji si jméno jezdkyně ale vím, že skočila v dámském sedle i 140 cm, což je úctyhodný výkon.

Nasedání
Spoustu lidí se diví, jak můžete do takovéhoto sedla s dlouhými šaty nasednout - ale když máte cvik, jde to samo. Je to skoro to samé jako do normálního anglického i westernového sedla. Stačí si pohlídat, aby se vám šaty nepřipletli nebo nezahákli o boty - či si je přidržet - a vložíte levou nohu do třmenu. Když se vytáhnete nahoru do sedla, sedíte rozkročmo jako v normálním sedle, ve finální podobě už jen pak přehodíte pravou nohu zpátky přes hlavu koně a podepřete si jí o "stupínek" na sedle.


Ovládání koně
O tomto tématu toho moc nevím ale základní informace vám podat mohu. Koni dáváme stejné pomůcky jako v normálním sedle s tím rozdílem že nohu na pravé straně zastupuje dlouhý bičík - tzv. tušírka. Ovládáme otěžemi, váhou, sedem a holeněmi. Samozřejmě věnujeme zvýšenou pozornost váze, protože sedíme pouze na jedné straně, ze sedla se dá celkem snadno spadnout, takže se snažíme sedět rovně a nepřekonávat rekordy ve vyklánění na levou stranu.

A nakonec si stačí už jen vybrat vhodný úbor a ježdění jde samo ;)

Nejkrásnější kůň ČR 2013

10. srpna 2013 v 17:05 | Konici-123 |  Zajímavosti

Nejkrásnější kůň ČR 2013

Každý týden jsme na stránce Asociace svazu chovatelů koní ČR (http://dev.aschk.cz/) mohli hlasovat o nejkrásnějšího koně pro danou divizi. Nyní známe všech deset finalistů z každé divize a 18. 8. 2013 se konečně dočkáme a dozvíme, kdo bude tím nejhezčím. Bezkonkurenční dva favoriti jsou fríská klisna Tsjerry fan Henswoude, vítězka divize Historická plemena a Paint horse Im Ideal, vítěz ve Westernových plemenech. Nevypadá, že by je jiné plemeno mohlo ohrozit, ale do osmnáctého je ještě daleko. Podrobný popis všech účastníků a anketu naleznete tady:

Na fotce loňský vítěz ankety o nejkrásnějšího koně, hřebec Maximum blues master.

Age of Jape

3. srpna 2013 v 20:39 | Konici-123 |  Příběhy slavných

Age of Jape

Počátek života:
12. 3. 2006.

Rodina:
Po Jape(USA), z Age of Gold (Belmez(USA)).

Start:
Prvního startu jsem se opět nedohledala :( (kdyby někdo věděl, napište do komentů).

Výhry:
Age of Jape je především známý jako vítěz české Trojkoruny(Velká jarní cena, české derby a St. Leger). Momentálně je to poslední kůň, který ji vyhrál. Nyní ho ale již budeme vídat na crossech, svůj první start v cross, který byl v Pardubicích proměnil ve vítězství. Hned nato se objevil v příhláškách do Velké Pardubické (123.) Pořád se sice učí ale jeho trenér František Holčák prohlašuje, že mu věří a určitě se s ním v Pardubicích nevidíme naposled. Od srpna roku 2008 do června 2010 nepoznal přemožitele a dvanáct startů v řadě proměnil v triumfy.

Zajímavosti a fakta:
Age of Jape je doposud teprve sedmý kůň v historii, kterému se podařilo vyhrát Trojkorunu. Po svém zranění, které mělo za následek, že se rok a půl neobjevil na startovních listinách, nastoupil do krosů. Momentálně působí na tratích v barvách stáje Red Rebels. Když skákal poprvé třeba Irskou lavici nebo Hadí příkop, neměl s nimi žádný problém a šel jistě. Holčák ho do Pardubické nijak netlačí a říká, že přijde na řadu až na to bude mít.

Smrt:
Pořád naživu :)

Zdroj informací: Jezdectví 7/2013.

V barvách stáje Red Rebels:


Ardenský kůň

3. srpna 2013 v 20:13 | Konici-123 |  Plemena

Ardenský kůň

- KVH 157 - 160 cm.
- Považován za přímého potomka prehistorických koní, jejichž pozůstatky se našly v Solutré, a tím pádem je jedním z vůbec nejstarších plemen chladnokrevníků.
- Později tahali kanóny napoleonských vojsk, stejně jako povozy a zemědělské pracovní nástroje.
- Vhodní jsou do jakékoli zemědělské práce, vyznačují se energií, robustním zdravím a dobrým charakterem.
- Má rousy a vznikl ve fransouzských a belgických Ardenách.
- Má prostorný klus a rychlé pohyby, v součastnosti se používá k osvěžení krve jiných chladnokrevných plemen.