Na otázku: "Co vidíš?" odpoví lidé, že koně. Já ale odpovím: "Celý svůj život!"

Říjen 2013

Day 10. - Mé nejneoblíbenější plemeno

30. října 2013 v 16:05 | Konici-123 |  Diskuze

Day 10. - Mé nejneoblíbenější plemeno

Obecně koně nehodnotím podle vzhledu, protože kdybych měla nějakého mít, bylo by mi jedno jak vypadá - i kdyby to byl podle někoho nejhorší kůň na světě, pro mě to bude ten nejkrásnější a nejoblíbenější (za předpokladu, že bych si ho tedy vyzkoušela sama jezdit).
Jsou ale plemena která úplně nemusím, například appaloosa. Vím, že spoustu lidí považuje její zbarvení za nápadité a tak, ale mě se z nějakého nevysvětlitelného důvodu nelíbí. Další je plemeno achaltekinský kůň, na něm se mi nelíbí jeho úzký krk a stavba těla. A nemusím ani haflingy, kdyby mě ale někdo nabídl, že mi pořídí koně těchto plemen, určitě bych neodmítla.Day 9. - Moje nejoblíbenější plemeno

29. října 2013 v 19:50 | Konici-123 |  Diskuze

Day 9. - Moje nejoblíbenější plemeno

Dříve jsem se nedokázala rozhodnout a je tomu tak i nyní. Mám jich několik. Jedním je fríský kůň, obdivuji na něm vysokou akci nohou, krásnou bohatou hřívu, rousy a černou barvu. Připadá mi rozdílný od ostatních plemen, podle mě je i více elegantní. Dalším z plemen je nepochybně anglický plnokrevník. U něj obdivuji rychlost, pokaždé když se účastním nějakého dostihového dne, zaráží mě, kolik dokáží vydat energie. Potom třeba ještě Irský tinker, ten je překvapivý svým dvojbarevným zbarvením.Day 8. - Můj nejoblíbenější kůň

28. října 2013 v 18:22 | Konici-123 |  Diskuze

Day 8. - Můj nejoblíbenější kůň

Měla jsem jich několik a věřím, že ani na jednoho nikdy nezapomenu! Tím prvním byl Blesk, vranný pony z tábora. Neměl sice rád hlazení po hlavě ale naučila jsem se na něm trochu jezdit a také byl dobře ovladatelný. Měla jsem ho moc ráda a stále mám ale jak šel čas a viděla jsem ho jen jednou do roka nakonec se stal mým nejoblíbenějším koněm paint - strakáč Sam. Nyní je mu tuším osm nebo devět let. Má svoji hlavu, ale to asi jako každý jiný. Občas mě trochu zlobí a někdy je protivný ale každý máme "své" dny. Reaguje velmi citlivě a krásně se na něm cválá, má strakatého polobratra Sita, který se ale všeho bojí. Sam bojácný není ale nemá rád prudké pobídky. Zkrátka a dobře je to nejlepší kůň jakého jsem kdy mohla potkat. Jeho děsný zlozvyk je o někoho si drbat hlavu, nebo závodit s ostatními koňmi v rychlosti.

Já a Sam:


Day 7. - Pohled ostatních na můj zájem; koně

27. října 2013 v 8:45 | Konici-123 |  Diskuze

Day 7. - Pohled ostatních na můj zájem; koně

Spolužáci: Často se stává, že pro někoho je tento sport naprosto nepochopitelný, nerespektuje ho a dělá si z něj srandu. Moji spolužáci si ze mě sice dělají občas srandu, ale jinak to celkem "berou". Mám ale docela velké štěstí, naše třída je suprová a hádáme se vyjímečně.
Kamarádi: Ve třídě jsem si našla kamarádky se stejným zájmem, takže si s nimi mám o čem povídat. Těm dalším, kteří na koni nejezdí to nijak nevadí a dokonce se zdá, že je to i trochu zajímá.
Rodiče a bratr, příbuzní: Moji rodiče i prarodiče mě v tomto ohledu vždycky podporovali a snažili se pro mě najít jakékoli ježdění kdekoliv to jen bylo možné. Za to strašně moc děkuji, byli mi totiž ochotní platit cokoliv. Díky mamce mám taky kompletní jezdeckou výstroj. Můj šestiletý bratr se příležitostně svezl na poníkovi na ranči kam chodím jezdit. Tenkrát jsem ho vedla přes louku a zpátky(celková doba procházky 20 minut) a sem tam jsem poníka donutila klusat. Zdálo se, že bráchu to docela baví.
Fotka z roku 2012, tábor AndyWest

Day 6. - Můj blogový život

26. října 2013 v 16:21 | Konici-123 |  Diskuze

Day 6. - Můj blogový život

Tak ten je opravdu docela dlouhý, ale nemám o něm moc co psát. Tenhle blog byl můj první a mám ho již od roku 2009, tenkrát jsme si ho založili s kámoškou ale nakonec mi ho nechala. První články nebyly kdovíjak "inteligentní" :D Myslím ale, že za těch pár let jsem to vylepšila a dvakrát změnila desing. Pár let mi pomáhala vymýšlet články moje dopisovací kamarádka, pak se něco stalo, ale to tu nehodlám rozebírat... No, a to je tak všechno :D Nevím co bych vám k tomu ještě napsala.

Day 5. - Můj jezdecký život

25. října 2013 v 15:03 | Konici-123 |  Diskuze

Day 5. - Můj jezdecký život

Ano, tahle kapitola je opravdu na dlouho...
Jak již jsem se zmínila větší zkušenost s koňmi jsem získala na táboře ve Westernovém městečku Šiklův mlýn. Tenkrát, když jsem tam jela poprvé mi bylo asi osm - devět(to spíš). Na koních se jezdilo každý den 2x asi po dvaceti minutách. Tenkrát jsem začínala a moc jsem se toho nenaučila. Jediné co si stoprocentně vybavuji je to, že jsem měla hrozný problém zapamatovat si jak se drží otěže. Trénovala jsem to s kamarádkou na kaničkách od bot a ona se mi to marně snažila vysvětlit. Na konci turnusu jsem se ale mohla pochlubit, že už to umím :D.
Tehdy jsem také vyzkoušela svou první jízdu zručnosti a naučila se popis sedla a uzdečky. Závody nevím jak dopadly, ale 1. - 3. místo bylo obsazené a mnou určitě ne :D Fotky od koní odsud bohužel nemám.

Po táboře jsem začala v jedenácti letech pod podmínkou jezdit ve Slatiňanském hřebčíně. Normálně se smělo jezdit až od dvanácti let. Měla jsem vyjímku ale nesměla jsem cválat - což vážně nehrozilo. Celé ty cca dva roky jsem jezdila na kobylce Xarině. Moji první lekci si ještě doteď vybavím - což je zvláštní. Jela tam se mnou kámoška, táta i mamka. Tenkrát jsem jen chodila na lonži krokem a trenérka mi vysvětlovala základní sed a stehenní. Bylo toho na mě hrozně moc najednou, všechny ty úkoly: paty dole, ruce dole, ramena dozadu, špičku ke koni atp. I když se o mé trenérce říkalo, že je přísná a zlá, na mě NIKDY - ani jedinkrát - nezakřičela nebo nezvýšila hlas. Vždy mě zastavila a opravila. A takhle to šlo celé dva roky. Od druhé lekce jsem se učila klusat, i bez třmenů, i ve stehenním a pracovním sedu. Pár měsíců před tím než jsem musela skončit mě trenérka řekla, že už mi nemá ani co opravovat. Cválat jsem se nikdy nenaučila ale za to jsem uměla perfektně klusat i krokovat. Kromě několika vyjížděk jsem absolvovala všechny ty hodiny na lonži, takže pro mě byla strašná novinka, když jsem se poprvé dostala na jízdárnu sama.
(Na fotce já v 11 a Xarina + trenérka)

Po tomhle výcviku jsem musela nakonec přestat, trenérku přeložili a ta další se nám neozvala... Asi rok jsem nikde nejezdila - nebylo kde, i když jsem se třeba sem tam svezla, např. v Obořicích, kde jsem byla vyvedená z míry, že koně nebyli tak vychovaní a když jsem jela na vyjížďku na Šibalovi, tak žral i v klusu. Na konci velkých prázdnin jsme ale blízko babiččiné chaty našli ranč. Od té doby jsem jezdila tam. Chodila jsem ale pouze na vyjížďky takže jsem si brzo uvykla špatným návykům. I přes pár hodin na jízdárně bylo westernové sedlo uzpůsobené jinému držení těla a tak jsem vyšla ze cviku. Dříve jsem byla schopná 45 min klusat(asi s minutovými přestávkami). Teď už bych to nevydržela ani náhodou.
Na ranči to ale nebylo trvalé ježdění a tak táta našel jiný, kde také jezdili westernově. Vyhlídky byly skvělé, do přírody s koněm sama, třeba bez sedla, výuka teorie atd. Jenomže western mi moc nešel a tak jsem od toho upustila. Za tu dobu jsem vystřídala spoustu stájí a nakonec se naučila jakž takž cválat.

Nakonec jsem zakotvila ve Sportovním jezdeckém klubu Vestec, kde mě naučili pořádně sedlat i uzdit a postarat se o koně, což jsem dosud neuměla. Za svůj jezdecký život jsem vystířala i spoustu táborů ale to už by bylo vážně na dlouho... Nakonec už jen, účastnila jsem se 6 neoficiálních závodů z nichž jsem 2 vyhrála a jednou byla 3. :)
A ještě nějaké fotky:
1) Vyjížďka po několika letech ve Slatiňanech, tentokrát na kobylce Amanse (Anče)

2) Úplně první skok přes pořádnou překážku na táboře v JK Sára 2013

3) Já a Sam :D

Day 4. - Má nejoblíbenější hračka s tématem koní v dětství

24. října 2013 v 19:05 | Konici-123 |  Diskuze

Day 4. - Má nejoblíbenější hračka s tématem koní v dětství

Moc hraček s koňmi opravdu nemám. Ráda jsem si ale hrála s plyšovými koňmi a pokud se to dá pokládat za hračku, ráda jsem skládala puzzle. Sice ne jen s koňmi ale hrozně mě to bavilo. Také mám ještě dosud koně od Barbie :D, nejsem s to je vyhodit. Navíc si s nimi hrají kamarádky mého bratra, kterým je cca 5 a 7. Dále třeba ještě malování podle čísel s koňmi, a to mě bavilo moc :).

A puzzle, které mám složené doma:

Day 3. - Moje nejoblíbenější kniha o koních

23. října 2013 v 13:01 | Konici-123 |  Diskuze

Day 3. - Má nejoblíbenější kniha o koních

Vzhledem k tomu, že jsem knihomol, tahle otázka je ještě těžší než nejoblíbenější film. Ale nakonec jsem se rozhodla pro knížky od Lauren Brooke z edice Srdíčko, místo které léčí koně i srdce. Edice je z PennyGirl klubu a je o útulku, ve kterém jako hlavní ošetřovatelka a "záchranářka" koní figuruje Amy Flemingová. Tuto roli převzala po své mamince, když jí nešťastnou náhodou zemřela. Každá knížka obsahuje fascinující příběhy koní i lidí.
Dále se mi také líbí edice Dívky v sedlech od Bonnie Bryantové, nebo Princ od Topolů.
Obrazek

Day 2. - Můj nejoblíbenější film o koních

22. října 2013 v 11:04 | Konici-123 |  Diskuze

Day 2. - Můj nejoblíbenější film o koních

Přiznávám se, že tahle otázka mě vždycky zaskočí. Až na vyjímky, se mi líbí všechny. Jako malá jsem se ale pořád dívala na film Snílek. Myslím, že kdybych si měla vybrat byl by to právě tento. Taky se mi ale vždycky líbil Zafir, seriál Znamení koně, Secretariat a Hidalgo(Ohnivý oceán).
Jen vám v rychlosti přiblížím děj Snílka:
Děj se stal podle skutečné události, v originále se film jmenuje Dreamer. Na farmě Bena Crana(čti Krejna) nemají jediného koně a malá Cale(čti Kejl) by si ho moc přála. Jednou jí otec vezme sebou na závodiště kde pracuje ale zraní se tam jedna klisna v dostihu. Ben si ho odveze domů i s výpovědí a začíná dlouhý proces uzdravování. Cale je strašně ráda, že je u nich konečně nějaký kůň. Už sice nemůže závodit ale pořád tam je. Nakonec se ale přece jen stane zázrak a Sonador(klisna) se dostane do Breeders cupu, poháru chovatelů koní. Dostih vyhraje.

Day 1. - Jak dlouho mám ráda koně a proč?

21. října 2013 v 17:00 | Konici-123 |  Diskuze

Day 1. - Jak dlouho mám ráda koně a proč?

Ani už si pořádně nepamatuji jak jsem ke koním přišla. Ale můžu říct, že to máme v rodině. Můj děda totiž pracoval na dostihovém závodišti v Pardubicích. Je to už ale hodně dávno. Moje babička mi před několika roky řekla, že jako malá jsem tam vůbec nechtěla chodit, koně - teda asi spíše dostihy - mě moc nezajímali. Moc dobře si ale pamatuji jak jsem se strašně ráda vozila na poníkovi na pouti, postupem času mi ale docházelo, že ti poníci jsou strašní chudáci. První velkou zkušenost s nimi jsem získala na táboře když mi bylo cca 8 let. Dalo by se říci, že od té doby jsem se do nich zamilovala, nyní je mi patnáct. No, a proč? Protože nikdo vám nezvedne náladu více než kůň, nikdo vás nepotěší více než kůň, jsou krásní, elegantní, rychlí a dokážou odpouštět. Jsou to ta nejúžasnější zvířata na světě :3
15 Day Challenge: Horse lovers

20. října 2013 v 10:23 | Konici-123 |  Diskuze

Ahoj,
u spousty blogů můžete najít Days challenges v různých podobách. Já jsem se rozhodla taky jednu udělat:
15 Day challenge horse lovers.
1. den: Jak dlouho mám ráda koně a proč
2. den: Můj nejoblíbenější film o koních
3. den: Má nejoblíbenější kniha o koních
4. den: Má nejoblíbenější hračka s tématem koní v dětství
5. den: Můj jezdecký život
6. den: Můj blogový život
7. den: Pohled ostatních na můj zájem - koně
8. den: Můj nejoblíbenější kůň
9. den: Mé nejoblíbenější plemeno
10. den: Mé nejneoblíbenější plemeno
11. den: Mé oblíbené zbarvení koně
12. den: Poník/velký kůň?
13. den: Koně jako koníček/profese?
14. den: Co mi koně dali
15. den: Budoucnost s koňmi

Bonus: Fotky

Orphee des Blins(FR)

14. října 2013 v 18:23 | Konici-123 |  Příběhy slavných

Orphee des Blins(FR)

Počátek života:
10. 5. 2002, nyní 11 let.

Rodina:
Matka: Ving´s Road(FR) po King´s Road(FR), otec: Lute Antique(FR)

Start:
Poprvé myslím startovala v roce 2008, v Praze. Tenkrát nedokončila. Byla to steeplechase crosscountry na 5000 m a běželo ji 11 koní.

Výhry:
Mezi její určitě největší úspěch patří vítězství dva roky za sebou ve Velké pardubické (2012, 2013). Kobylka si doběhla pro vítěznou trofej stylem start-cíl a vypadá to, že jí tento způsob vyhovuje. Trenér ale prohlásil, že jí nevadí se držet ani kolem čtvrtého místa, největší problém je ale udržet ji na uzdě. Celkem na rovinách neměla žádný start, na překážkách 24, z nichž vyhrála 9 a vydělala si přes čtyři miliony korun. Tato sezona (2013) pro ni byla natolik úspěšná, že nenašla soupeře. Všechny z dostihů vyhrála.

Zajímavosti a fakta:
Jejím trenérem je Grzegorz Witold Wroblewski a reprezentuje Dostihovou stáj Pegas. Zajímavé je, že není plnokrevník ale polokrevník. Trenér, nebo majitel (teď nevím) prohlásil, že pokud se nevyskytnou nějaké zdravotní komplikace, do Velké nastoupí i příští rok. Myslím, že by mohla doplnit těch pár koní, kteří Velkou vyhráli třikrát. A co víc, třeba dosáhne i na legendárního Železníka, jedno je ale jisté, určitě o ní ještě hodně uslyšíme. Stylem start-cíl vyhrát Velkou pardubickou je opravdu skoro nemožné a vyhrát o spousty délek je o to více fascinující, spousta lidí o ní prohlašuje že to není kůň ale "stroj" a upřímě s tímto názorem souhlasím. Existuje jen málo koní kteří by tohle dokázali. Jejím partnerem na Velkou byl vždy Jan Faltejsek. Její jméno vyslovujeme jako Orfé de Blán.

Video:


Smrt:
Žije :)


Francouzská kobyla opět vítězí, VP 2013

13. října 2013 v 18:35 | Konici-123 |  Velká Pardubická

Orphee des Blins neměla konkurenta!

I přes neúspěchy favoritů ve všech rámcových dostizích, Velká nebyla překvapením. Podivné pořadí se vítězné klisně vyhnulo. Vypadá to, že francouzská jedenáctiletá rodačka Orphee des Blins bude novou hvězdou pardubické dráhy. Již po druhé se jí podařilo vyhrát stylem start-cíl, což je u pravděpodobně nejtěžšího dostihu Evropy nevídané. Klisna ukázala, že o ní určitě ještě uslyšíme. Z celkových 20 startujících se do cíle podívalo pouhých šest dvojic. Překvapivě na Taxisu nespadl jediný kůň, od Irské lavice to ale začalo a pokračovalo až do poslední překážky, kde se událo nejspíše jedno z největších zklamání dostihu. Osminásobný vítěz Velké pardubické Josef Váňa spadl, když Tiumena vyhodil z rytmu jiný volný kůň. Tiumen zakopl a Váňa si do cíle došel po svých. Ani Tiumen tedy nepřekonal legendárního Železníka. Další neúspěchy a zklamání byly pády žokeje Josefa Váni mladšího z Budapeste a Josefa Bartoše z Trezora na Havlově skoku, když běžel na třetí pozici. Bartoš ale konstatoval, že by zřejmě ani nezabojovali o vítězství, protože Trezor zkrátka neměl dost sil. Suveréně tedy potvrdila svou letošní formu hnědka Orphee, za ní pak Nikas, Klaus, Kasim, Peintre Abstrait a Tropic de Brion.
Spekuluje se o tom, že Váňa má vážné finanční problémy. Sice dnešní den obhájili hned vítězství v prvním dostihu a ve druhém byli druzí ale udržovat celou stáj jistě vydá daleko více peněz...

A nakonec jedna špatná zpráva...
Ani letos se Pardubice neobešly bez ztrát na životech. Po třetí překážce kurzu, malém vodním příkopu, museli veterináři navždy uspat irského Mount Siona, který si zlomil nohu.

Dostihový den 13. 10. 2013

13. října 2013 v 13:36 | Konici-123 |  Velká Pardubická

Velká Pardubická čím dál blíže...

Již dnes se dozvíme jméno vítěze Velké Pardubické na rok 2013. Máme za sebou několik startů i pár pádů. Dostihový den zahájila česká hymna a následovaly rámcové dostihy. Při prvním dostihu, jenž nese jméno Zlatá spona tříletých, si doběhl pro vítězství po tvrdém souboji Big Mago s žokejem Josefem Váňou mladším, těsně za ním doběhl větší favorit Lumpik. Ve druhém dostihu si vítězství přivlastnil slovenský Jaroslav Brečka s Luminatorem, druhý byl Taro s Josefem Váňou ml. a třetí Nikan. Třetí dostih zmařil šance na účasti Velké Pardubické Josefu Sovkovi, když se po pádu zranil. Vítězství si odnesla čtyřletá klisna Natálie, druhý byl Reaper a třetí potom Jantar. Jeden z favoritů Kai, se překvapivě umístil až na nedotovaném sedmém místě.
Přímý přenos z Pardubic můžete sledovat na ČT Sport ;)
Nakonec seznam startujících ve Velké:
AL JAZ, 7Quartis-Zámecký Vrch68,0Blecha Jan
BODYGUARD(POL), 7OMS68,0Ročák Michal
BROKER(GER), 6DS Pegas68,0Wroblewski Grzegorz Witold
BUDAPEST(IRE), 8Jasna68,0Váňa 2 Josef
CANTRIDARA(SLO), 7Hradiště66,0Papoušek ml. Jan
FRENEYS WELL(GB), 13John P.McManus68,0Bolger Enda
KASIM, 8Stáj Kejzlar68,0Kejzlar Přemek
KLAUS(POL), 8Dr.Charvát68,0Olehla Čestmír, MVDr.
MOUNT SION(IRE), 7John P.McManus68,0Bolger Enda
NIKAS, 8Castor68,0Popelka 2 Stanislav
ORPHEE DES BLINS(FR), 11DS Pegas66,0Wroblewski Grzegorz Witold
PEINTRE ABSTRAIT(IRE), 7Elektromontáže Mička68,0Holčák Radek
SEŠLOST, 9Stáj Petrov - Matysík66,0Matysík Zdeněk
SHALIMAR FROMENTRO(FR), 7Mrs Jane Williams68,0Williams Nick
SPERANZA, 8Rianon-Pecháček68,0Pecháček Jaroslav
STATUS QUO, 7Vox Ševčík Vlachovice68,0Ševčík Miroslav, Ing.
TIUMEN(POL), 12Köi Dent68,0Váňa 2 Josef
TOMIS, 12DS Malá Morávka65,0Novák Antonín
TREZOR(POL), 9Epicos68,0Kabelková Hana
TROPIC DE BRION(FR), 6Ecurie des Dunes ČR68,0Vítek Pavel
ZEST FOR LIFE(IRE), 9