Na otázku: "Co vidíš?" odpoví lidé, že koně. Já ale odpovím: "Celý svůj život!"

Listopad 2013

ZZVJ - Licenční otázky (teorie) IV.

24. listopadu 2013 v 14:16 | Konici-123 |  Jezdectví

Zlozvyky a chování koní

Každý, kdo se chce zúčastnit oficiálních závodů pořádaných FEI musí vědět, že k takové účasti je potřeba hodně věcí. A jedna z nich je právě licence jezdce. Je potřeba složit praktické zkoušky ale hlavně i ty teoretické. Postupně si tu představíme témata a pravděpodobné otázky, které by se v testu mohli objevit. Naše čtvrté téma jsou zlozvyky a chování koní. A tady už jsou otázky, jelikož sama licenci neskládám, nejsem si úplně jistá všemi odpověďmi. Předem také upozorňuji, že nemusí být všechny dobře!
Pokusím se vám alespoň na některé dát odpověď:
1) Co je tkalcování (hodinaření)?
Přenášení váhy z jedné přední na druhou kývavým způsobem a současně kývání hlavou. Kůň tak nadměrně přetěžuje nohy a kopyta, což má samozřejmě negativní dopad na pohybový aparát.

2) Co znamená, když má kůň červenou stužku na ocase?
Dáváme tím ostatním vědět, že náš kůň kope - nepřibližujte se!

3) Co je u koně klkání?
Jedná se o tzv. polykání vzduchu, je to nakažlivé a ostatní koně se to naučí rychlostí blesku. Může to způsobit plynovou koliku. Pokud váš kůň klká můžete mu v tom zamezit tzv. klkacím řemenem, který to koni nedovolí. Je důležité aby byl kůň izolován od ostatních. Kůň klká tak, že se zuby zachytí o nějakou věc a začne polykat vzduch. Někteří se to naučí tak dokonale, že do ničeho kousat nepotřebují a dají to "na prázdno".
4) Umí kůň vyjádřit náklonnost nebo nelibost a odpor?
Jistě, že umí! Komunikují neverbálně - beze slov - například pomocí uší, ocasu, zuby, zvukovými projevy apod. Podle toho poznáváme co se mu "honí" hlavou.
#horse lovers. #cowgirls. #cowboys and #equestrian singles ===>> www.cowgirlcowboy.com
5) Proč bychom měli podporovat přátelské vztahy mezi koňmi?
Koně patří mezi stádová zvířata, pokud bychom mu společnost ostatních nedopřáli, mohlo by se to projevit na jeho fyzickém ale i psychickém stavu. To je důvod, proč byste měli kupovat dva koně naráz nebo alespoň koníka ustájit v nějaké stáji kde je více koňských přátel.

6) Dokáže kůň něco dělat svému jezdci "schválně"?
Přestože koně nejsou od přírody zákeřná zvířata, dokážou to. Jedná se ale spíše o špatné zkušenosti, kterým se koník brání například tím, že vás bude kousat, kopat a snažit se jakkoli schodit ze hřbetu. Žádný kůň není zlý jen tak sám od sebe, vždycky to má co dočinění s lidmi. Samozřejmě existují vyjímky ale těch je velice málo.

7) Jak koně většinou reagují na strach?
Přirozená reakce je útěk nebo uskakování, pokud ale nic jiného nezbývá, zaútočí kopyty a zuby.
Untitled

8) Jak se chová kůň, když přijde k neznámému předmětu?
Je to velice individuální ale obecně platí pravidlo, že jezdec by měl být pořád ve střehu. Koně mohou začít utíkat, vyhazovat a prostě se budou snažit od předmětu dostat co nejdále. V takovém případě musí jezdec koni ukázat, že se nemá čeho bát. Ke koním ROZHODNĚ NEpatří vztek, nervozita a spěch. Je důležité si najít čas a trpělivě to koni vysvětlit.

9) Dá se tzv. pud potravový využít v tréninku (je vhodné koně při tréninku odměnit pamlskem)?
Většinou se to využívá spíše při práci s mladými koňmi, při učení cirkusových kousků ale můžeme to využít i v ježdění. Dbáme ale na to abychom to dělali jednou za čas a nemělo by to být pravidelně ve stejnou dobu. Kůň se to pak naučí a bude to po vás vyžadovat, čím dále to bude zacházet, tím bude kůň agresivnější a bude to chtít víc a víc. Proto je lepší použít jako odměnu volnou otěž, nebo poplácání po krku či povolení tlaku - ano, i to je odměna.

10) Stává se často, že kůň s potravou spolkne i cizí předmět (kámen, hřebík,...)?
Ne, pokud se to stane je to minimálně. Koně jsou citlivá zvířata a pečlivě si vybírají co snědí nebo vypijí.

11) Je kůň zvíře samotářksé nebo stádové?
Rozhodně stádové, vyžaduje přítomnost ostatních. Samota jim nedělá dobře a odvíjejí se od toho například i zlozvyky.
horses

12) Je při výcviku koně důležitý hlas jezdce?
Ano, kůň se tak může orientovat ve vaší náladě a pozná, když něco dělá správně či špatně. Mimo jiné je to dobré zdůraznění pobídky při výcviku mladých koní.

13) Jak se chovají koně, kteří nemají dostatek pohybu?
Koňařsky se říká, že jsou tzv. "nadupaní". Při jízdě vyhazují, mají přebytek energie a je těžké je "zpracovat" tak aby začali dávat pozor. Takoví koně jsou nebezpeční a proto je důležité si uvědomit, že koně potřebují dostatek pohybu. Takoví nezvladatelní koně potom skončí na hrozných místech, a to jen vinou člověka... Mimo jiné potom mohou mít i nějaké zdravotní problémy - například nateklé nohy, díky kterým pak kulhají.
I'm free
14) Jak se kůň zpravidla brání (i z hlediska evoluce a historického vývoje)?
Jak už jsem zmínila, jeho přirozenou reakcí je útěk, jelikož se v historii museli bránit šelmám a ty by asi těžko přeprali pouze kopyty - to je dřív šelmy roztrhají. Pokud ale není jiná možnost poté zbývají kopyta, zuby, ocas apod.

15) Co znamená, že má kůň uši dozadu podél hlavy?
To znamená, že je velmi rozzuřený a nebo se snaží dát najevo své vysoké hierarchické postavení. K takovým koním není radno se přibližovat, někdo může přijít k úrazu.
Awesome | Tumblr

Day 15. - Budoucnost s koňmi

4. listopadu 2013 v 20:12 | Konici-123 |  Diskuze

Day 15. - Budoucnost s koňmi

V posledním dnu bych vás chtěla seznámit s mými přáními do budoucna. Jelikož je pro mě čas velmi vzácný a společně se školou se mi to špatně skloubí, zůstanou koně pouze mým koníčkem. Chtěla bych se ale mimo jiné naučit skákat alespoň stovku a třeba si v dospělosti pořídit vlastního koně, v tom případě bych asi měla šetřit :D Ráda bych si taky udělala licenci a získala nějaké stužky, ale to je asi v nedohlednu...
:)

Day 14. - Co mi koně dali

3. listopadu 2013 v 17:21 | Konici-123 |  Diskuze

Day 14. - Co mi koně dali

Nezpochybnitelně mnoho, naučila jsem se stát si za svým. Mimo jiné jsem se taky díky koňským vlastnostem naučila lépe rozumět babiččině fence a naučit jí tak několik povelů. Základní informace jsou totiž vždycky stejné: Důslednost, trpělivost a chápavost. Díky koním se mi splnil sen, naučili mě, že ne vždy je lepší se do něčeho vrhat po hlavě... Kůň vám porozumí, ačkoli se to zdá nemožné, lépe než člověk. Nezradí vás, nebude pro vás mít typické uklidňující řeči, ale bude stát a naslouchat vám. A to nejdůležitější nakonec...není důležité kolikrát spadnete...ale to, kolikrát se vrátíte zpátky do sedla a zkusíte to znovu. Tímto chci poděkovat Xarince, Samovi, Bleskovi, Tinkymu, Kulichovi a Czerwionce, jim hlavně, ale ostatní koníci si také zaslouží mé díky!

Day 13. - Koně jako koníček/profese

2. listopadu 2013 v 22:14 | Konici-123 |  Diskuze

Day 13. - Koně jako koníček/profese

Každý máme své sny, i já jsem jednou přemýšlela o tom, jaké by to bylo, stát na olympiádě se svým koněm a zlatou medailí. Za vším tím je ale spousta dřiny, kterou si mnozí ani neuvědomují. Já jsem to pochopila po tom, co jsem začala chodit do jezdeckého klubu a naučila jsem se o koně starat pořádně. Máme jich tam sice jen pět ale i to nám zabere spoustu času. Bylo by krásné stát se profesionální jezdkyní ale člověk o tom musí nejenom snít, musí pro to něco dělat, musí si věřit a jít za svým snem, jinak se to nikdy nemůže splnit. Ten kdo má silnou vůli to dokáže, za takového člověka se ale nepovažuji... Tudíž koně budou i nadále pouze mým koníčkem...

Day 12. - Poník/Velký kůň

1. listopadu 2013 v 23:29 | Konici-123 |  Diskuze

Day 12. - Poník nebo velký kůň?

Ano, častý problém při nákupu. Mě osobně je to vcelku jedno, všechno má své výhody i nevýhody. Velkého koně nemůžete přerůst ale padáte z větší výšky, poník je tvrdohlavější, často ho přerostete ale někdy je to třeba větší mazel než velký kůň. Podle mě nezáleží na tom, jestli je to malý nebo velký kůň, záleží hlavně na charakteru, povaze a po uvážení i na tom, co budete chtít dělat dál. Pokud chcete skákat parkur asi si nekoupíte chladnokrevníka...
Takže, je mi to jedno, ale kdybych si musela vybrat tak asi spíše poník.
:3

Day 11. - Mé oblíbené zbarvení koně

1. listopadu 2013 v 23:25 | Konici-123 |  Diskuze

Day 11. - Mé oblíbené zbarvení koně

Nejprve se vám chci omluvit, že jsem nestihla článek přidat včas, ale měla jsem toho moc. Takže:
Spousta lidí vám řekne, že jeho nejoblíbenější zbarvení koně je bělouš či vraník. Já jsem ale jiného typu, mým oblíbeným zbarvením jsou ryzáci s lysinou a ponožkami, nebo hnědáci. A ještě vlastně strakáči typu černá a bílá.