Na otázku: "Co vidíš?" odpoví lidé, že koně. Já ale odpovím: "Celý svůj život!"

Květen 2016

ZZVJ - Licenční otázky (teorie) VII.

3. května 2016 v 18:47 | Konici-123 |  Jezdectví

Ošetřování koní před a po ježdění

Každý, kdo se chce zúčastnit oficiálních závodů pořádaných FEI (ČJF) musí vědět, že k takové účasti je potřeba hodně věcí. A jedna z nich je právě licence jezdce. Je potřeba složit praktické zkoušky ale hlavně i ty teoretické. Postupně si tu představíme témata a pravděpodobné otázky, které by se v testu mohli objevit. Naše sedmé téma je ošetřování koní před a po ježdění. A tady už jsou otázky, jelikož sama licenci neskládám, nejsem si úplně jistá všemi odpověďmi.Předem také upozorňuji, že nemusí být všechny dobře!
Pokusím se vám alespoň na některé dát odpověď:
(obrázky: weheartit.com, zdroje: ells-horse, falanga)


1) Jaké jsou základní pomůcky pro čištění koně?
Hřbílko různých typů, měkký a tvrdý (rýžový) kartáč, kopytní háček, houba, stěrka, hadr, mazání na kopyta.

horse, brush, and love image

2) Musí se koni vybírat sláma z ocasu? Pokud na jízdárně potkáme koně se slámou v ocasu, co to vypovídá o jeho jezdci?
Ano, měla by, stačí ručně. Poukazujeme tak na to, že nám vzhled koně není lhostejný, že jsme pečliví, pořádní a že se o koně umíme řádně postarat.

horse image

3) Jaký další význam má čištění koní (kromě zbavování ho nečistoty)?
Prokrvení těla a masáž, upevnění vztahu mezi člověkem a koněm, kontrola jeho zdravotního stavu.
4) Vadí koním průvan?
Koně by neměli být vystaveni průvanu, hrozí tak, že se nachladí. Tomu předcházíme tak, že po práci dáme na vlhkého koně odpocovací deku.

5) Je důležité stáj vhodně větrat? Pokud ano, proč?
Ano, měli bychom zajistit, aby se ze vzduchu uvolnil např. čpavek, obsažený v močovině.

6) Můžeme koně bezprostředně po těžké práci (tréninku) umýt?
Ne, po práci musí nejprve vychladnout například při krokování. Neměli bychom ho mýt minimálně 10 minut. Neměli bychom využívat vodu ledovou, měla by být vlažná.

7) Čím ošetřujeme koni kopyta?
K jejich čištění používáme kopytní háček, kterým odstraníme cizí předměty a nečistoty z kopyta. Pokud jsou zablácená, po ježdění je můžeme omýt vodou popř. namazat vhodným přípravkem.


8) Čistíme koně před, nebo po ježdění?
V ideálním případě by se měl kůň vyčistit před i po ježdění, nebo po práci alespoň vybrat kopyta. Před ježděním je to však nutnost, abychom zamezili otlakům od sedla apod.


9) Co se může stát, když jezdec před, či po ježdění nevybere koni z kopyt?
Pokud má kůň v kopytě zaražený např. kamínek, může to způsobit kulhání. Měli bychom se vždy ujistit, že kopyta jsou v pořádku a že se nikde nevyskytuje například absces - vazivová dutina vyplněná hnisem.

horses, horse, and horselovers image


10) Je vhodné koně při ošetřování uvazovat a proč?
Uvázáním koně zajistímě především vlastní bezpečnost, přivázaný kůň je omezen v pohybu, tudíž hrozí menší riziko, že nás třeba přitlačí ke stěně boxu. Koně totiž rádi pochodují i v malém prostoru.

beautiful, animal, and animals image


11) Jaký by měl být uzel, kterým koně přivazujeme (z hlediska bezpečnosti)?

Tento tzv. koňský uzel je uzpůsoben tak, aby se v případě nouze dal co nejrychleji rozvázat. Opět tak předcházíme zraněním, které by si kůň mohl způsobit.


12) Na co se používá kopytní háček?
Na odstranění cizích těles a nečistot z kopyta.

ZZVJ - Licenční otázky (teorie) VI.

2. května 2016 v 19:06 | Konici-123 |  Jezdectví

Základní zdravotní ošetření koně

Každý, kdo se chce zúčastnit oficiálních závodů pořádaných FEI (ČJF) musí vědět, že k takové účasti je potřeba hodně věcí. A jedna z nich je právě licence jezdce. Je potřeba složit praktické zkoušky ale hlavně i ty teoretické. Postupně si tu představíme témata a pravděpodobné otázky, které by se v testu mohli objevit. Naše šesté téma je základní zdravotní ošetření koně. A tady už jsou otázky, jelikož sama licenci neskládám, nejsem si úplně jistá všemi odpověďmi. Předem také upozorňuji, že nemusí být všechny dobře!
Pokusím se vám alespoň na některé dát odpověď:
(obrázky: http://weheartit.com/, zdroj: http://ells-horse-blog.pise.cz/8-5-cast.html)


1) Co patří k základům zdravotní péče o koně?

Hřebelcování, péče o koně, pravidelné krmení, vakcinace a odčervování, kontrola zdravotního stavu, strouhání či kování kopyt.

fast, hoof, and horse image

2) Co by měla obsahovat lékářnička majitele koně?
Desinfekce (ideálně Betadyne), tlakové obinadlo, normální obinadlo, náplast, škrtidlo, vata, nůžky, gumové rukavice, teploměr, pinzeta, stetoskop a telefonní číslo na veterináře.

3) Jak má vypadat správně ošetřená srst koně?
Lesklá, hladká, přiléhavá, bez nečistot a ektoparazitů.

horse image

4) Kde zpravidla hledáme nejdříve příčinu kulhání koně?
Častá zranění bývají od kolene a hlezna níž. Příčinou však může být i poranění lopatky. Pokud je kůň čerstvě okovaný, zkontrolujeme zda podkováky nezasahují do citlivé kopytní škáry (zda-li kůň není tzv. zakovaný). Další možností může být zaseknutý cizí předmět v kopytě.
Pokud na končetině není viditelné poranění a příčinu kulhání neodhalíme, je nutné zavolat odborníka.

horse image
5) Jak docílíme toho, aby kůň neprochladl?
Je nutné zajistit, aby ve stáji nebyl přílišný průvan - koně jsou na něj citlivější, než na chlad. Po náročné práci pokládáme na zpoceného koně odpocovací deku, v nepřízni počasí za sedlo dáváme bederní deku.

back, horse, and ride image

6) Odčervujeme koně individuálně nebo je vhodnější odčervit všechny koně ve stáji najednou?
Nejlépe uděláme, když odčervíme všechny najednou, aby se parazité nepřenášeli neustále dokola. Dvakrát ročně dospělí, hříbata a mladé koně každý čtvrt roku.

7) Co je to víchování koní?
Sušení zpocené či vlhké srsti koně za pomoci suché slámy.

8) Musí se koním pročesávat hříva a ocas?
V ideálním případě bychom ocas i hřívu měli zbavit nečistot a rozmotat drobné chuchvalce, vše však za pomoci rukou popř. tvrdého kartáče. Vyčesáváním se koním vytrhávají žíně. Na hřívu lze použít speciální hřeben. Na závody by kůň měl ale jezdit upravený.

Image by Karina

9) Je správné, aby měli koně společné čištění?
Rozhodně ne! Můžeme tak roznášet různá parazitická onemocnění, či rozšířit jiné kožní choroby.

brush, grooming, and hair image

10) Proč bychom měli koně na začátku i na konci výcvikové hodiny krokovat?
Před každou prací bychom koni měli nejprve prohřát a protáhnout mu svaly, než přejdeme na opravdovou práci, krokování zároveň slouží k lepšímu uvolnění. Zvýší se tepová a dechová frekvence a rozpoudí se krev. Prohřátím svalů předejdeme poraněním nebo natažení svalu, vazu či jinému úrazu.
Na konci by se tepová a dechová frekvence měla dostat na normální, stájovou hodnoty. Kůň se musí zklidnit, vydýchat a vychladnout, jinak by mohl nastydnout. Svaly by mu mohly také zatuhnout, kvůli uvolněné kyselině mléčné, která se vyplavuje při anaerobní práci.

gif and horse image

11) Jaká jsou rizika, pokud jezdec po výcvikové hodině nechá v boxu koně zadýchaného a zpoceného?
Koni mohou zatuhnout svaly a zároveň tak může dojít k jejich poškození. Pokud by byl zpocený, hrozí prochladnutí nebo například kolika.

equestrian, horse, and showjumping image


12) Co je to podlom ve spěnce a jak se ošetřuje?

Zánět kůže ve spěnce. Kůže je popraskaná, vzniká většinou díky pobytu ve vlhkém prostředí, ze špíny a tepla (často na jaře a na podzim).
Rána se musí vysušit, suchou kůži poté zjemníme a ošetříme mastí. Léčbě může napomoct změna krmné dávky - snížení obsahu bílkovin.